U modernoj državi ne bi smela da postoji dilema između pitanja bezbednosti građana i poštovanja njihovih ljudskih prava. Državni organi su dužni da stvore uslove da se Parada ponosa održi u sigurnom i bezbednom okruženju.

Vlast je više puta pokazala i dokazala da je sposobna da obezbedi skupove visokog rizika kao što su recimo visoko rizične utakmice, pa i Paradu ponosa 2010. Zato sam uverena da je u stanju da stvori sve neophodne uslove kako bi ovogodišnja Parada prošla bez incidenata. Ukoliko vlast ne pokaže spremnost da svojim autoritetom zaštiti prava svih građana i građanki Srbije, to neće biti poruka samo LGBT populaciji i davanje vetra u leđa ekstremističkim grupama i pojedincima, već će to biti poruka da u Srbiji još uvek vlada zakon sile, a ne sila zakona, ističe u razgovoru za Danas Nevena Petrušić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti. Prema njenim rečima, održavanje Parade ponosa je važno kako za LGBT zajednicu tako i za sve ostale manjinske grupe i građane i građanke ove zemlje.

Ipak javnost se najviše fokusira na LGBT zajednicu?

– Da, ali Parada je istovremeno i prilika da se javnosti skrene pažnja na probleme sa kojima se ova zajednica suočava. Sloboda okupljanja je Ustavom zagarantovano pravo, a to pravo se već duži niz godina osporava ovoj manjinskoj grupi, uz pretnje nasiljem. Država je dužna da preduzme sve mere kako bi obezbedili da se ova prava.

Prethodnih godina, međutim, u javnosti se uvek nametalo pitanje: bezbednost ili ljudska prava? Postoji li zaista ta dilema?

– U modernoj demokratskoj državi takva dilema ne sme da postoji. Dužnost države je da ukloni sve bezbedonosne pretnje i stvori sigurno i bezbedno okruženje za one koji žele da se mirno okupe. Treba imati u vidu da je i pravo na bezbednost takođe ljudsko pravo.

Istraživanja govore da svaki drugi građanin Srbije ne želi gej osobu za prijatelja, a gotovo 80 odsto ih ne želi u porodici. Kako promeniti takve stavove?

– Razlog je, pre svega, u dominantnom autoritarnom patrijarhalnom društvenom obrascu u kome nema mesta za različitosti, koji ne neguje toleranciju, već podstiče stereotipe, predrasude i netrpeljivost prema svemu i svakome ko je drugačiji od većine. Zato taj obrazac treba menjati. Potrebna je široka mobilizacija svih društvenih aktera kako bi se ravnopravnost i tolerancija prema seksualnim i drugim manjinama promovisale kao zajedničke vrednosti.

Konkretno?

– Ključna je uloga obrazovnih institucija i medija, kao i same porodice. Nažalost, nastavni materijali u osnovnim i srednjim školama i dalje obiluju homofobičnim interpretacijama različitih seksualno-emotivnih orijentacija, pa tako deca u uzrastu u kome treba da počnu da uče o toleranciji i različitosti, dobijaju netačne i krajnje bizarne informacije o LGBT populaciji. Na primer, udžbenik psihologije za gimnaziju homoseksualnost pominje na samo dva mesta i to u odeljku posvećenom prostituciji, gde se istopolna seksualno-emotivna orijentacija pominje posle „zoofilije i nekrofilije“. I u medijima se sreću homofobični stavovi, a u mnogim porodicama deca preuzimaju obrazac roditelja i već od malena izražavaju diskriminatorne stavove.

Šta vaša institucija može da učini?

– Poverenik za zaštitu ravnopravnosti ne postupa samoinicijativno, već samo onda kada je podneta pritužba zbog diskriminacije. U postupku koji sprovodimo, a koji je besplatan, dajemo mišljenje da li je izvršena diskriminacija i ako utvrdimo da jeste, dajemo odgovarajuću preporuku o načinu otklanjanja povrede prava. Poverenik uz saglasnost diskriminisanog lica može pokrenuti i sudski postupak, i sam snosi čitav teret ovog postupka, a ovlašćen je na podnošenje krivičnih i prekršajnih prijava.

Da li sudovi u Srbiji adekvatno sankcionišu nasilje, pretnje i govor mržnje prema LGBT osobama?

– Broj pritužbi zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i dalje izrazito mali u odnosu na to koliko je diskriminacija raširena. To je pokazatelj da LGBT osobe retko prijavljuju diskriminaciju, kao što mnogi kriju svoj seksualni identitet iz straha od stigmatizacije, isključivanja, netrpeljivosti, pa i nasilja.

Pritisak EU

Da li je pritisak EU jedini način da se Srbija natera da poštuje prava LGBT osoba?

– Nadam se da nije, jer verujem da Srbija razume da je u interesu svih građana i građanki da se dalje razvija, a to znači da postane moderna demokratska država u kojoj se poštuju ljudska prava svakog pojedinca i svake društvene grupe.

Politika i političari

– U Srbiji se pojedini političari ograđuju od Parade, relativizuju njen značaj i netačno interpretiraju razloge za njeno održavanje, a kada se prašina oko Parade slegne, svi se trude da se cela ta „gužva“ što pre „zaboravi“ i potisne drugim temama.

Dolazimo svi u povorku

Hoćete li učestvovati na Paradi u subotu, ako bude održana?

– Naravno. I ja i zaposleni u službi Poverenice za zaštitu ravnopravnosti bićemo na Paradi jer je to prilika da podržimo LGBT zajednicu, da pošaljemo poruku da je poštovanje ljudskih prava ključno za demokratski razvoj društva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari