Sreda, 10.07.2013.

12:19

Borba arapskih zemalja za prevlast

Sukobi vojske i islamističkih snaga u Egiptu ponovo su istakli rivalitet bogatih zemalja Persijskog zaliva koje se nadmeću za uticaj i prevlast u regionu.

Izvor: Beta

Default images

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, dve najbogatije zalivske zemlje, obećale su juče Egiptu osam milijardi dolara u gotovini i kreditima, ne samo s ciljem da podrže slabu prelaznu vladu, već i da oslabe uticaj Katara i Turske, piše danas "Njujork tajms".

Katar je u savezništvu s Turskom dao značajnu finansijsku i diplomatsku podršku Morsijevoj Muslimanskoj braći, ali i islamistima u drugim zemljama. Katar je za godinu dana Morsijeve vlade dao Egiptu osam milijardi dolara, dok je Turska ponudila zajam od dve milijarde dolara.

Za razliku od Katara, koji je podržavao islamiste u Libiji i Siriji, Saudijska Arabija i Emirati nastoje da vrate stari autoritarni poredak u strahu da bi islamski pokreti i zalaganje za veću demokratiju mogli destabilizovati i te zemlje, navodi njujorški list.

Saudijska Arabija i Emirati su oduševljeno prihvatili vojno svrgavanje Mohameda Morsija iz Muslimanske braće. Te zemlje imaju izražen neprijateljski odnos prema islamističkom programu tog pokreta koji smatraju pretnjom za legitimitet sopstvenih monarhija i regionalnu stabilnost.

Obećanje pomoći od osam milijardi dolara ukazuje i na ograničenost američkog uticaja - SAD Egiptu godišnje daju milijardu i po dolara, što je mali deo onoga što su obećale zalivske zemlje.

Angažman tih zemalja, međutim, značajno se razlikuje od pristupa SAD - adminstracija predsednika Baraka Obame pokazala je nesigurnost u reakciji na akcije vojske u Egiptu, ali i u širem smislu kako da održi uticaj na sve haotičniji i podeljeniji arapski svet u kojem je i inače teško definisati američke interese.

Tenzije između Katara i Saudijske Arabije su starije i šire od neslaganja posle Arapskog proleća iz 2011. Saudijska Arabija, koja preferira tihu diplomatiju i rad iza kulisa, sebe smatra regionalnim liderom.

Katar, s druge strane, godinama nastoji da ostvari spoljnopolitički uticaj, često nasuprot interesima Saudijaca, pri čemu pored bogatstva koristi i televizijsku mrežu Al Džazira kako bi odigrao ključnu ulogu u najozbiljnim događajima u regionu.

Katar je finansirao islamiste u Tunisu, Libiji, Siriji i Egiptu, često stajući na stranu Muslimanske braće i njihovih saveznika poput ekstremističkog pokreta Hamas. Razgnevio je Saudijce i Amerikance podrškom islamističkim pobunjenicima u Siriji kojima je dostavljao i oružje i pored protivljenja SAD.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Beže: Naredili su masovnu mobilizaciju

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski prokomentarisao je rastuću mobilizaciju u Ukrajini i reakciju javnosti, rekavši da Ukrajinci, ako žele da sačuvaju zemlju, moraju da je brane.

21:47

11.6.2024.

22 h

Svet

Planiran državni udar? Hitna reakcija

Nemačka policija je u utorak ujutro sprovela nove racije protiv ekstremno desničarskog pokreta "građani rajha", a osumnjičeni su navodno povezani sa ranijim planom državnog udara.

13:37

11.6.2024.

1 d

Podeli: