Ponedeljak, 01.07.2013.

08:37

Još optužbi: SAD "slušaju" ambasade

Prema pisanju Gardijana, koji se poziva na dokumente koje je obelodanio Edvard Snouden, američke obaveštajne službe prisluškivale su 2010. 38 meta.

Izvor: Tanjug

Default images

U jednom od procurelih dokumenata američke Nacionalne bezbednosne agencije navodi se da su američki obaveštajci na meti imali strane ambasade i poslaničke misije pri UN, tako što su u postavljali "bubice" u sredstva elektronske komunikacije i prisluškivače u fiksne telefone kako bi pratili komunikaciju pomoću specijalizovanih antena.

Slučajevi prisluškivanja bili su u Francuskoj, Italijanskoj i Grčkoj ambasadi u Vašingtonu, dok su Japan, Meksiko, Južna Koreja, Indija i Turska navedeni kao "subjekti" operacija prisluškivanja u dokumentu iz 2010, prenela je agencija AFP.

Nemački nedeljnik "Špigl" ranije je otkrio da je Evropska unija bila jedna od "meta" Vašingtonovog obimnog internet špijunskog programa, uz korišćenje bubica sakrivenih u kancelarijama Unije u Briselu i predstavništvima u SAD-u.

Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton saopštila je da je tražila od Vašingtona da se izjasni povodom ovih navoda i dodala da joj je rečeno "da će uskoro dobiti odgovore".

Prema dokumentima u koje je imao uvid Gardijan, bubice su bile postavljene u šifrovanom faksu u predstavništvu EU u Vašingtonu, kao deo operacije "Perdido" s namerom da se, očigledno, Amerikaci upoznaju sa "čarkama" između država članica.

Operaciji u misiji Francuska pri UN nazvana je "Blekfut", dok se operacija na čijoj je meti bila Francuska ambasada u Vašingtonu zvala "Vabaš".

Italijanska ambasada u Vašingtonu takodje je bila meta u operaciji "Bruno".

Vlasti u Vašingtonu izdale su nedavno nalog za hapšenje bivšeg operativca CIA Edvarda Snoudena pošto je otkrio detalje tkz. PRISM programa NSA o prikupljanju i analiziranju podataka sa interneta i korisnika telefona širom sveta, uz pristup podacima sa Gugla, Jahua i drugih internet portala.

Austrija sprovodi istragu

Nakon što su u javnost dospele informacije da su SAD špijunirale EU, Austrija je započela istragu da li je i ona bila meta prisluškivanja NSA.

Ukoliko se potvrde glasine onda bi to bio ničim objašnjiv skandal, kršenje poverenja”, objasnio je s tim u vezi potpredsednik Evropskog parlamenta i šef delegacije Narodne stranke Austrije (OVP) u toj evropskoj instituciji Otmar Karas.

Šef socijaldemokratske frakcije u Evropskom parlamentu Hanes Svoboda zahteva hitnu proveru navoda ocenjujući da, ako se obistine, to može voditi ka teškom opterećenju po odnose sa SAD.

Svoboda pretpostavlja da je posebno Austrija bila meta špijunaže SAD, jer kancelar Verner Fajman ima odlične kontakte sa istočnim zemljama.

„Znam da naše ministarstvo unutrašnjih poslova i odbrane trenutno istražuju da li su optužbe tačne“, rekao je s tim u vezi Fajman.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija: Kinezi, nerazumni ste

Veliki sporazum o gasovodu između Rusije i Kine navodno je u zastoju zbog onoga što Moskva smatra "nerazumnim zahtevima Pekinga u pogledu cena i nivoa snabdevanja".

8:35

3.6.2024.

22 h

Podeli: