Iza brave 122 direktora

N. BIJELIĆ

24. 06. 2013. u 21:15

Novosti istražuju - Tužilaštvo za organizovani kriminal vodi 18 postupaka, pod istragom čak 189 ljudi. Najviše osumnjičenih, 122 - vlasnici firmi, članovi upravnih odbora, akcionarskih društava...

ZLOUPOTREBA položaja odgovornog lica, krivično delo koje je na snagu stupilo sredinom aprila, najzastupljenije je u postupcima koje vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal. Čak 122 osobe, vlasnici firmi, direktori, članovi i predsednici upravnih odbora i akcionarskih društava, osumnjičene su da su počinile ovo delo.

Prema rečima Miljka Radisavljevića, od početka avgusta prošle do kraja maja ove godine, tužilaštvo na čijem je on čelu pokrenulo je 18 krivičnih postupaka, kojima je obuhvaćeno 189 osumnjičenih. Optužnice su podignute protiv 49 osoba.

- Pored 122 protiv kojih se postupci vode zbog zloupotrebe položaja odgovornog lica, njih dvadeset četvoro je osumnjičeno za zloupotrebu službenog položaja - kaže za „Novosti“ tužilac Radisavljević. - Zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga istraga se vodi protiv 20 osoba, dok je za krivično delo prevare osumnjičeno 18 osoba. Dvoje je osumnjičeno za poresku utaju, dok je po jedna osoba osumnjičena za pranje novca, udruživanje radi vršenja krivičnih dela i nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

U istom periodu, na osnovu naredbe Tužilaštva za organizovani kriminal pokrenute su finansijske istrage protiv 139 osoba, doneto je 20 naredbi o zabrani raspolaganja imovinom, a podneto je 15 zahteva za privremeno oduzimanje imovine.

DROGA PRED Posebnim odeljenjem Višeg suda gotovo tri godine vodi se glavni pretres protiv Darka Šarića i pripadnika njegove grupe, optuženih za šverc narkotika iz Južne Amerike, dok se u drugom postupku sudi zbog pranja para. Još jedan postupak zbog trgovine narkoticima vodi se nekoliko godina. Njime je obuhvaćen Ivan Pavlović Iker, koji je nedavno pušten da se brani sa slobode, pošto je položio jemstvo od 600.000 evra.

- Pokrenuto je i 19 postupaka za trajno oduzimanje imovine, na osnovu kojih je sud doneo odluke o oduzimanju dve kuće, dva stana, jednog poslovnog prostora, dve parcele zemljišta različite vrste, automobila i 544.430 evra - naglašava Radisavljević.

Poslednji slučaj koji je Tužilaštvo pokrenulo jeste istraga zbog zloupotreba prilikom privatizacije „Tehnohemije“, za šta su osumnjičene tri osobe. Nešto ranije otpočela je istraga oko privatizacije „Luke Beograd“, zbog čega se u pritvoru našlo osam osoba.

U prvoj polovini maja, Tužilaštvo je podiglo otpužnicu protiv Miroslava Miškovića, vlasnika „Delta holdinga“ njegovog sina Marka, Mila Đuraškovića, vlasnika „Nibens grupe“ koja ih tereti da su oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara. Očekuje se da suđenje započne na jesen.

Pred Specijalnim sudom tada bi trebalo da otpočne suđenje bivšem ministru Oliveru Duliću i njegovim saradnicima zbog navodnih zloupotreba prilikom izdavanja dozvola za rad preduzeću „Nuba invest“. Na optuženičkoj klupi naći će se još jedan bivši ministar, Saša Dragin, kojem se na teret stavljaju zloupotrebe prilikom prodaje regresiranog mineralnog đubriva.


OSLOBOĐENI OPTUŽBI
* POČETKOM novembra 2012. godine, četiri godine od pokretanja afere zbog navodnih malverzacija u zrenjaninskoj opštini, Specijalni sud doneo je presudu kojom je 20 osoba, na čelu sa aktuelnim ministrom poljoprivrede i šumarstva Goranom Kneževićem, oslobođeno optužbi da su članovi organizovane kriminalne grupe i da su zloupotrebili svoje službene položaje, primali i davali mito prilikom dodele u zakup gradskog građevinskog zemljišta.

* OSLOBAĐAJUĆA presuda doneta je i u postupku koji se vodio protiv sudije Blagoja Jakšića, člana Visokog saveta sudstva, i njegovih saradnika optuženih da su zloupotrebom pribavili 20 miliona dinara.

* SUĐENJE optuženima za malverzacije prilikom uvođenja u stečaj mnogobrojnih srpskih preduzeća završio se prvostepenom odlukom kojom je 16 optuženih osuđeno na kazne zatvora od godinu dana do devet godina, dok je njih 18 oslobođeno krivice. Među njima su i Đorđo Antelj, Grujica Davidović i Milinko Brašnjović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

zoran jovanovic

24.06.2013. 21:25

Samo niko nikad da pretrese Niseskpres, a kradje na sve strane, radnici na minimalcu, generalni ne zna sta ima!

tomislav1

24.06.2013. 23:44

To je bogatstvo ove drzave . Svi zele da budu direktori , carinici , policajci , opstinari , doktori , advokati,sudije ali ne zbog same profesije vec zbog toga sto je najlakse ukrasti a ne biti otkriven. Cak i ako te otkriju kazne su posle dugogodisnjih sudjenja na kraju ili oslobadjajuce ili minimalne. Takoda se kradja isplati jer nemoras da vratis to sto si ukrao...

Alexa

25.06.2013. 09:21

Iza brave su sitne ribe, a one krupne su na vlasti ili uz njih... dosta bre vise mazanja ociju narodu!

Dragutin karlovacki

25.06.2013. 13:16

Direktori su sitne ribe, krupne ribe se bave datumima izborima i hapsenjem sitnih riba, a saroliko radnistvo i seljastvo gleda farmu igra se po kladionicama i uziva sto se hapse direktori. Srbijo da li si ti uopste normalna ?