Srbija

Ponedeljak, 03.06.2013.

09:39

Neophodne mere za izlazak iz krize

Srbiji su neophodne mere za izlazak iz krize i rešavanje problema koji već dugo traju, ocenili su ekonomisti.

Izvor: Tanjug

Default images

Stručnjak za investicije Mahmut Bušatlija je u Jutarnjem programu TV Pink rekao da fiskalna disciplina predstavlja jedan od elemenata uređenja države, ali da je to "sve daleko od ozbiljnih poteza koji treba da stabilizuju ekonomiju".

Podsetivši da se kriza razvija poslednjih 30 godina, a poslednjih 12-13 godina dobija potpuno krivu konotaciju, Bušatlija je ocenio da je potreban proces od pet godina da se sve popravi.

Bušatlija je ocenio da ni zamrzavanje penzija i plata neće biti dovoljno, nego bi se moglo čak dogoditi da se, kao i u većini evropskih zemalja, moraju smanjivati plate u javnom sektoru. Bušatlija smatra da su potrebne investicije, jer nedostaje infrastruktura u oblastima saobraćaja i energetike.

Podsetivši da problemi fiskalne dicipline, reforme javnog sektora i kontrole deficita i javnog trošenja traju decenijama, ekonomista Miladin Kovačević je apostrofirao problem nereformisanog javnog sektora.

Kovačević je istakao da se pod reformom podrazumeva sveobuhvatna koncepcija koja obuhvata i nacionalizacije i promene važnih zakona promenu upravljanja javnom svojinom, emancipaciju penzionog fonda, redukcije diskrecionog trošenja...

On je rekao da je moguće srednjoročno rešenje - obuzdavanje širenja deficita, kontrola plata i penzija, pre svega plata, ali da je moguća i dugoročna konsolidacija na bazi reforme javnog sektora.

Kovačević je rekao da u MMF-u i međunarodnim finansijskim organizacijama spominju uprošćavanje uslova za obavljanje biznisa, rešavanje sudbine preduzeća u restrukturiranju i tržište rada.

On je ocenio da će na proces reformi blagotvorno uticati dobijanje datuma o početku pregovora o ulasku Srbije u EU i IPA fondova u oblastima kao što je poljoprivreda ili za reformu institucija.

Kovačević je rekao da se ne slaže da je potrebno zamrznuti penzije, koje moraju da se odvoje od plata, ali da bi plate u javnom sektoru morale da se kontrolišu i da se pojača poreska uprava.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Podeli: