Udar cena sa pijace

D. MARINKOVIĆ

13. 05. 2013. u 20:58

Inflacija u našoj zemlji prošlog meseca iznosila 0,8 odsto, a najviše je opet poskupela hrana

CENE u Srbiji, uprkos sve praznijim džepovima građana i dalje ne - miruju! Inflacija je merena rastom potrošačkih cena u aprilu ove godine povećana za 0,8 odsto u odnosu na mart, mada kurs miruje, a cene transporta beleže pad. Na godišnjem nivou inflacija je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, dostigla 11,4 odsto.

Prošlog meseca najviše su poskupeli hrana i bezalkoholna pića - za dva odsto, a najveći udar cena stiže sa zelenih pijaca. Povrće je u odnosu na mart poskupelo za više od 10 odsto, voće za 4,3 odsto, dok je za 0,4 odsto veća cena jogurtu, mleku, siru, mesu manjih dobavljača. Uzrok drastičnog poskupljenja zeleniša na pijacama i u radnjama je papreno skupo rano voće i povrće. Kilogram paprika nudi se od 350 do čak 570 dinara, a uvozne kruške dostižu i 450 dinara.

- Uobičajen sezonski rast poljoprivrednih proizvoda opet je najviše uticao na rast cena na malo - kaže za „Novosti“ Vladana Hamović, ekonomista.

- To je teško izbeći u ovom periodu godine. Hrana je uprkos svim uticajima neopravdano skupa u našoj zemlji s obzirom na kupovnu moć. Lavovski deo inflacije opet je prebačen na hranu i piće, a to je i dalje najveći izdatak za prosečnu porodicu.

U aprilu više para izdvajalo se i za rekreaciju i kulturu - 1,2 odsto, za restorane i hotele 0,6 odsto, zdravstvo 0,5 odsto i odeću i obuću 0,1 odsto... Istovremeno, pojeftinio je transport za 0,3 odsto, nameštaj i sredstva za održavanje kuće za 0,2 odsto, a komunikacije i obrazovanje za po 0,1 odsto. Za oko 0,4 odsto pojeftinili su sokovi, mineralna voda, šećer, med i čokolada, a za jedan odsto kafa, čaj i kakao proizvodi. Ulja i masti prošlog meseca sniženi su za dva procenta.

- Rast cena čak i u uslovima stabilnog deviznog kursa ukazuje na duboke strukturalne probleme sa kojima se suočava privreda Srbije već niz godina - kaže Dejan Erić, ekonomista.

- U našem slučaju uzroke inflacije ne možemo tražiti isključivo na strani troškova ili tražnje. Oni su mnogo dublji i nalaze se u poremećenoj privrednoj strukturi. Za rešavanje tih problema potreban je duži vremenski period i jasna strategija ekonomskog razvoja i nove industrijske politike, koje na žalost još nemamo.

NBS: PRIVREMEN SKOK RAST inflacije u aprilu, gotovo u potpunosti, bio je vođen rastom cena povrća, objavila je Narodna banka Srbije. Prema proceni NBS, rast međugodišnje inflacije u aprilu je privremenog karaktera. U narednom periodu očekuje se da će inflacija nastaviti opadajući trend, zbog nove poljoprivredne sezone, niske tražnje i stabilnosti deviznog tržišta.

Ekonomista Aleksandar Stevanović smatra da je inflacija od 0,8 odsto u domenu „statističke greške“. A kada se, recimo, posmatra samo kretanje kursa i inflacije na kratak rok, to kaže „ništa ne znači“, jer treba gledati trendove.

- Ko očekuje pad cena zbog apresijacije dinara, taj ne poznaje tržište - ističe Stevanović.

SVE U TANJIR

IZDACI za hranu i bezalkoholna pića u potrošačkoj korpi u Srbiji iznose i do 44 odsto, što je već godinama ubedljivo najveća stavka. Redosled naših troškova je potom ovakav: stanovanje, struja, voda, prevoz. Sa takvom strukturom troškova i prosečnom zaradom nešto većom od 380 evra teško da se može i nešto drugo pazariti za mesec dana.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

MatijaBG LDP

13.05.2013. 21:34

Zasto pisete o cenam hrane,ljude samo zanima Kosovo i briselski sporazum.Svaki dan za rucak popapacamo jedan komad briselskog sporazuma i Kosova.

Dragisa

13.05.2013. 21:39

I pored Toga sto je skupo-sve se proda,u mom mestu Vlada nestasica ako se ne ode ujutru rano.Narod ima para,svi cekaju u red na tezgi da kupe.Seljaci moraju nesto da zarade jer sve ih manje ima koji su voljni raditi zemlju,treba skuplje da budu cene na pijaci da bi ljudi poceli i da rade sami i da ne kukaju vise kako im se ne isplati raditi,pa ko moze taj neka sebi kupi,oduvek je tako bilo,neki mogu vise neki ne mogu.

DemonstracijeUBugarskoj

13.05.2013. 21:47

Hoće li ovaj narod ikada da se uspravi i da kaže "Dosta više!"? Bugari su za Srbe nacija za uzor od koje treba da se uči samopoštovanje i hrabrost.

Zvonko

13.05.2013. 22:53

Navali narode! Jos malo pa nestalo! Niko nece motiku u ruke a svima sve skupo. Ovde se ne isplati a tamo negde, gde kafici nisu dupke puni i danju i noci i gde se radi, e tamo se isplati proizvoditi i otud se mora uvoziti. Navali narode,nisi ni za bolje nego od nakupaca da kupujes sve uvozno. Ma ko da ide da kopa kad zvezda upece? Danju da se spava a nocu izlasci i provod.. E, Srbijo, u sta si se pretvorila?

tesko nama

13.05.2013. 23:32

Od iduce godine moramo racunati na ove cene jos 30-40% poskupljenje na hranu.Politicat´ri znaju za to,samo nemaju hrabrostii reci narodu koji nema ni sad.

гром

14.05.2013. 00:09

А шта је са локомотивама! Њихов утицај на инфлацију!

marija

14.05.2013. 00:13

@ - a kad su cene niske niko ne pita kako je jadnom seljaku, a sad kao cene jace, uprkos nemastini gradjana, a tad svi misle uzimaju jadni seljaci pare. aha, kako da ne?! nema cene za te robijaske poslove, mucenje, ulaganje koje je ne veliko nego preveliko, da bi taj isti seljak bio u minusu, nekad i na nuli!

Đorđe

14.05.2013. 01:58

Najveći doprinos povećanju cena daju nakupci.Ima ih kao pleve.Odu na kvantaš,ili u markete,kada su akcije,pa po duploj ceni prodaju povrće i voće na pijacama.Očigledan primer je pijaca Mirijevska.Ne znam ko daje pare za onaj drveni paradajz,ili ogromne jagode?

Бранко Стеванович

14.05.2013. 05:03

Ако те паре добияю становници села од становника града,ништа ми ниjе жао. Сви побегоше са села у град, као да тамо нешто деле бесплатно.

Monika

14.05.2013. 09:32

Ne kupujte kad seljaci vide da će im sve propasti spustiće cenu. Na zapadu sve jevtinuje nego ovde!?