Kalauzom lako do državnog krova

V. C. S.

20. 04. 2013. u 08:14

Država vodi oko 100 postupaka da bi iselila bespravno useljene iz svojih stanova. Najveći broj “okupiranih” domova u Beogradu, gde je i najviše sporova

U POTRAZI za krovom nad glavom, građani koji nemaju svoje kuće i stanove, a ni novca da plaćaju kiriju, ne biraju gde će se useliti - u privatnu ili državnu imovinu. Tako država u ovom trenutku bije bitku sa najmanje 100 porodica, koje bespravno i besplatno borave u njenim stanovima. Ona je za sporove za iseljenje zadužila Republičko javno pravobranilaštvo.

Kriterijumi po kojima su ljudi uzurpirali državnu imovinu su razni - neki su samo upali i promenili brave, i njih je najlakše iseliti. Drugi, pak, imaju različite papire o dodeli stanova na korišćenje, pa je u sudskom postupku potrebno dokazati da li ti papiri još važe.

Po rečima Bratislava Pejkovića, direktora Republičke direkcije za imovinu, samo u toku prošle godine pravosnažno je okončano devet sporova. Odmah je sprovedeno izvršenje, odnosno iseljenje bespravno useljenih, i stanovi su stavljeni na raspolaganje Vladi.

Najveći broj “okupiranih” državnih domova nalazi se na teritoriji Beograda, gde se ujedno vodi i najviše sporova. Mahom su u pitanju stambeni dosijei koje je, posle raspada državne zajednice SCG, preuzela Republička direkcija za imovinu, a bili su u rukama tadašnjih ministara.

PROBLEM SA ORANICAMA OSIM sa kućama i stanovima, država ponekad ima problema i sa oranicama. Dešava se da, uprkos pravosnažnim presudama, novi vlasnici privatizovanih kombinata i preduzeća, neće da napuste njive koje su ti kombinati nekad obrađivali. Mada je zemlja ostala državi ili opštini, ona praktično ne može da je da u najam jer ne može da iseli bivše korisnike.

- Nakon pravosnažnog okončanja svakog pojedinačnog postupka i ulaska u posed, Direkcija obaveštava Vladinu Komisiju za stambena pitanja i raspodelu službenih zgrada i poslovnih prostorija. Stanovi se stavljaju njoj na raspolaganje. Iz tog fonda se rešavaju problemi izabranih i postavljenih lica, kao i zaposlenih kod korisnika sredstava u državnoj svojini - kaže Pejković.

Nezavisno od Direkcije, jedan broj sporova vode i pojedinačni državni organi, policija i vojska, ali o njima ne postoje sumirani podaci. Procene su da u vojnim i policijskim stanovima ima još oko 20-30 porodica kojima preti iseljenje, uglavnom jer tu žive na osnovu dokumentacije kojoj je, sa raspadom nekadašnje države, prošao “rok trajanja”.

Srbija, inače, ukupno u vlasništvu ima 16.425 stanova, najviše u Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Zrenjaninu i Nišu. Republička direkcija za imovinu evidentirala je 4.668 zakupaca, a prosečna kirija je oko 150 evra.      

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Billy D Kid

21.04.2013. 10:41

Kada napišete bar jedan tekst o malverzacijama sa stanovima koje sprovode pojedinci zaposleni u opštini (ne imenujem zbog cenzure), možda se nešto i promeni jer ovo je ipak samo tekst u vezi sitne ribe.