Ekonomija

2

Greška države u koracima

Autor: IJ

Izvor: Politika/NoviMagazin

Greška države u koracima

Dešavanja sa "Fijatom”, koji bi sredstva iz budžeta Srbije trebalo da iskoristi za snižavanje cene svog modela "500-L” kako bi se poboljšao plasman vozila na domaćem tržištu, samo je jedan ne baš tipičan primer državne pomoći privredi i načina zaštite tržišta i "domaće” proizvodnje. Ali, na srpski način, piše Politika.

Državna pomoć u zemljama Evropske unije ima prosečnu vrednost od 0,6 odsto bruto društvenog proizvoda (svega što jedna država proizvede u jednoj godini), dok je to u Srbiji između dva i tri odsto. Takođe, prema podacima koje je u studiji "Državna pomoć u Srbiji i Evropskoj uniji” izneo ekonomista Miroslav Prokopijević, 80 odsto državne pomoći u EU je takozvana horizontalna (koju može da koristi više firmi ili privrednih grana), dok je u Srbiji samo 20 odsto horizontalna, a ostatak takozvana vertikalna pomoć – direktno namenjena konkretnim firmama.

Što se zaštite tržišta tiče, u vreme evropskih integracija i procesa pristupanja Svetskoj trgovinskoj organizaciji, svako zabranjivanje ili otežavanje uvoza i izvoza postaje neprihvatljivo. Međutim, kako ocenjuju stručnjaci, u današnje vreme način na koji države štite svoja tržišta su – subvencije primarnoj proizvodnji, odnosno poljoprivredi i propisivanje što strožih standarda kvaliteta za proizvode, naročito prehrambene, kako bi se štitila domaća proizvodnja.

Ekonomista Milan Kovačević izričit je da "svako davanje državne pomoći privredi znači ili novi porez ili novo zaduženje”.

"Naročito je veliki problem kada država, poput naše, daje garancije za nekog gubitaša za koga se zna da pozajmicu neće vratiti. Pa, i svako održavanje gubitaša je zapravo državno davanje njima, poput "Železnica” koje dobijaju od države po 10-15 milijardi dinara godišnje", smatra on.

Sa druge strane, ekonomista Goran Nikolić misli da je ekonomska kriza promenila i ekonomsku nauku i da su danas svi pomalo intervencionisti. Naročito je na to, kako kaže, uticao Barak Obama kada je odlučio da spasi tri fabrike automobila u Sjedinjenim Američkim Državama

"Takođe i Rusija štiti svoje tržište automobila i to sa 30 odsto carine na uvozne modele. Ali, generalno jedini način da se danas štiti tržište su necarinske barijere, poput Evropske unije koja stalno izmišlja specifične standarde za robu iz Kine i tako sprečava njen ogroman uvoz. I mi imamo sličnu situaciju, naš izvoz u Kinu je sto puta manji od njihovog uvoza u našu zemlju", objašnjava Nikolić.

I dok mnogi strahuju da će pristupanjem Svetskoj trgovinskoj organizaciji sve carine morati da padnu, u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine ističu da to nije tačno. Kako objašnjava Bojana Todorović, pomoćnica ministra trgovine, ako uzmemo u obzir to da već sada 92 odsto izvoza i 70 procenata uvoza Srbije ima sa zemljama sa kojima su potpisani sporazumi o slobodnoj trgovini (EU, CEFTA, Rusija, EFTA), pitanje zaštite tržišta carinama postaje manje važno.

"To, međutim, nikako ne znači da članstvo u STO znači trgovinu bez carina. Carinska zaštita biće zadržana i to na višem nivou od one koja postoji u okviru ovih bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini za proizvode iz onih sektora koji su bitni za Srbiju, naročito za poljoprivredne proizvode", rekla je ona. 

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Rade

Taj lik što je državnu kasu prigrlio kao svoju, naša je zla kob već celu deceniju i nećemo ga se lako ratosiljati. Lagao je i mazao da pas s maslom ne bi pojeo, a onda se redovno posipao pepelom, optuživao druge i zamajavao narod jeftinim socijalnim i politikantskim trikovima. Sam bog zna koliko nas je do sada koštao i koliko će nas još košttai.

strkla

Eeee fala ti Boze i u Srbiji ima ljudi koji imaju nesto vise u glavi od zice koja im pridrzava usi!!! Izvrstan tekst samo fali nastavak a to je da se Dinkic pozove pred ljude ovakvog znanja da mu objasni da nije za jelo sve sto leti! Od 2000-te pa do skora Dinkic je radio toliko naopako da Srbija iz tih njegovih umotvorina nece izaci za dobar broj decenija pod uslovom da prezivi to vreme. Sad imamo drugu krajnjost isti taj Dinkic udara drvlje i kamenje na predhodnu vlas u kojoj je on bio kljucni faktor i ponovo unistava Srbiju ali stom razlikom sto je to ovog puta za sva vremena i totalno!!!