Beda oterala decu na biro

B. STJELjA

22. 02. 2013. u 06:54

Zbog siromaštva sve više maloletnika odustaje od obrazovanja i kreće za platom. U evidenciji NSZ trenutno 1.624 ispod 18. a posao lane dobilo njih 500

MEĐU 778.000 kandidata na birou, poslu se nada i 1.624 maloletnika, od kojih je 777 devojaka. Kako kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, svi su oni odustali od ”visokih škola” i odlučili da što pre počnu da zarađuju kakve-takve plate. Ipak, u prošloj godini do radnog mesta došlo je njih 500. Ostali još čekaju.

- Najčešće su se zapošljavali oni koji imaju bilo kakav zanat u rukama, a to su uglavnom oni između 17 i 19 godina sa srednjim obrazovanjem u trogodišnjem ili četvorogodišnjem trajanju - objašnjava Srđan Andrijanić iz NSZ. - Niko od njih nije ni planirao da upiše visoku školu ili fakultet. Oni upisuju trogodišnje škole, tako se pripremaju za uključivanje na tržište rada, a ne za dalje obrazovanje. A to su pretežno deca iz siromašnih porodica.

Svi koji su uspeli da se zaposle, pričaju u NSZ, obavljaju jednostavne poslove u oblasti komunalnih usluga, kao što je održavanje zelenila i slično, ali rade i kao pomoćni radnici u građevinarstvu, trgovci, kasiri, alatničari, šivači, elektromonteri, kuvari, elektroinstalateri, autoelektričari, elektrotehničari, monteri, medicinske sestre, administrativni radnici...

Andrijanić, međutim, dodaje da je među onima koji još nisu našli uhlebljenje najviše petnaestogodišnjaka.

U Ministarstvu rada kažu da radni odnos sa mlađima od 18 godina može da se zasnuje samo uz pisanu saglasnost roditelja i pod uslovom da takav rad ne ugrožava zdravlje. To se procenjuje na osnovu lekarskih nalaza koji prethode zaposlenju.

U praksi, međutim, malololetni radnici nisu uvek zaštićeni. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, gotovo svaki treći mladi čovek radi ”na crno”.

- Kriza je krivac što sve više maloletnika radi u sivoj zoni, pa čak i noću. Poslodavci ih angažuju za promocije, ali i kao konobare, trgovce, prodavce u kiosku... i to bez ikakvih ugovora o radu - kaže Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata.

ISPEKCIJE NEMOĆNE JER SU PROPISI LOŠI

INSPEKTORI rada se sa dečjim radom veoma retko susreću. A sve i kada su zloupotrebe očigledne, teško se dokazuju. A i propisi su neusaglašeni jer porodični zakon dozvoljava da petnaestogodišnjak zarađuje platu i potpuno odgovara za svoj novac, dok Zakon o radu traži saglasnost roditelja za bilo kakvo poslovno angažovanje dece mlađe od ovog uzrasta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

гром

22.02.2013. 09:25

Има и сиромаштва али и сазнања да диплома и знање нису сигурица а да већи значај и пробојност има партијска књижица; од година школавања значајнији је стаж лепљења плакта са вођиним ликом.

Siromastvo i/li/ savest

22.02.2013. 17:44

Nije trebalo ni da do punoletstva lenstvuju i spavaju do podne zaobilazeci i skolu i sve obaveze. Mnogo smo mi roditelji gresni sto decu od malena nismo ucili da svakog dana moraju da zavrse neke, godinama prikladne, obaveze. Kasnije je sve teze, i ne slazem se da je tu mladez siromastvo nateralo na rad, trebalo bi da ih savest natera, i njihova i njihovih roditelja.

strasno

28.02.2013. 11:26

Pa to je strasno.ljudi sa svojih nepunih 20 godina pocinju da rade kao robovi.Uzas.ova zemlja je gotova za 20 godina.nece biti nikog normalnog.vlast SRAMI SE!!!