Sreda, 14.05.2008.

17:56

Kramarić: Ne znam za zločine

U nastavku suđenja Branimiru Glavašu saslušan je ratni gradonačelnik Osijeka Zlatko Kramarić koji je izjavio da ne zna ništa o likvidacijama civila srpske nacionalnosti.

Izvor: Beta

Default images

Mediji su ranije pisali da je Kramarić tokom istražnog procesa 2006. godine dao različite izjave osječkoj policiji i istražnom sudiji Zlatku Posavcu u Zagrebu.

Njegova današnja izjava je, prema oceni novinara, bila sličnija onoj koju je dao istražnom sudiji jer je kazao da ne zna ništa o zločinima pošto se tada, kako je objasnio, "nije mešao u odbranu grada, osim što im je pružao logističku podršku". On je, međutim, priznao da je "čuo priče o nestajanju Srba".

"Prvo su dolazile vesti, prvo o upadima u kuće civila, a kasnije i da neki civili nestaju", rekao je Kramarić dodajući da se tada zalagao da se tokom rata ne dešavaju "stvari zbog kojih bi kasnije mogli da se stidimo".

Na pitanje predsednika sudskog veća Željka Horvatovića kakav je bio njegov odnos sa Glavašem, koji je u to vreme bio komandant odbrane Osijeka, Kramarić je rekao da je bio "korektan".

Svedok je objasnio da je Osijekom, posle ubistva policijskog komandanta Josipa Reihla Kira, prestala da vlada samo regularna civilna vlast jer se uz nju pojavila i vojno-policijska vlast, čiji je deo bio i Glavaš. Ubistvo Rajhl Kira je, kako je rekao, pokrenulo otvorene međusobne sukobe tih dveju struktura.

Za razliku od današnjeg svedočenja, u kojem je Kramarić rekao da nije bio upućen u vojne stvari, u izjavi koju je 2006. dao osječkoj policiji rekao je da je Glavaš komandovao "Prištapskom četom" koja se još nazivala "Branimirova osječka bojna" (BOB).

Nakon saslušanja pred sudskim većem, Kramarića su ispitivali i tužioci koji su ga optužili da ne govori istinu o ratnoj ulozi Branimira Glavaša, odnosno o njegovoj povezanosti sa zločinima nad srpskim civilima.

Predstavnik državnog tužioca Miroslav Kraljević uložio je prigovor na njegovo svedočenje, smatrajući da je Kramarić, kao prvi čovek grada, morao da zna ko je 1991. komandovao tzv. zaštitnom ili prištapskom četom i koja je bila Glavaševa uloga u odbrani grada.

Glavašu i još šestorici saoptuženih sudi se u postupku poznatom kao "slučaj selotejp", u kojem se terete da su po naredbi Glavaša 1991. u Osijeku hapsili, maltretirali i likvidirali deset civila srpske nacionalnosti koji su nakon ubistva bačeni u reku Dravu, vezanih ruku i sa "selotejp" trakom zalepljenom preko usta.

Protiv Glavaša se na istom sudu paralelno vodi postupak, poznatiji pod nazivom "slučaj garaža", u kojem se, kao bivši šef osječkog Sekretarijata za narodnu odbranu, tereti da je u garaži sekretarijata maltretirao i likvidirao dvojicu civila srpske nacionalnosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

20 h

Podeli: