• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dinkić Skupštini predstavio radikalan budžet

Predlog budžeta za 2013. godinu predstavlja radikalan zaokret u vođenju politike javnih finansija u Srbiji, izjavio je danas ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić. U kasi predviđen deficit od 122 milijarde dinara.

Predstavljajući predlog budžeta za narednu godinu u Skupštini Srbije, Dinkić je istakao da će u 2013. budžetski deficit biti prepolovljen u odnosu na ovu godinu, a obezbeđeno je zaustavljanje eksponencijalnog rasta javnog duga i troškova za kamate.

On je izrazio nadu da će parlament podržati taj zakonski predlog jer on predstavlja prvi korak i temelj za stabilizaciju kompletne ekonomske politike u Srbiji.

"Uređenje javnih finansija nije dovoljno za izlazak iz krize, ali je temelj i prvi korak ka tome", rekao je Dinkić.

On je naveo da će zahvaljujući merama fiskalne konsolidacije deficit republičkog budžeta u narednoj godini biti 3,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a konsolidovani deficit, koji obuhvata i budžete pokrajine, lokalnih samouprava i organizacija obaveznog socijalnog osiguranja 3,6 odsto BDP-a.

Prema rečima Dinkića, deficit republičkog budžeta u narednoj godini biće 121,9 milijardi dinara, pošto će prihodi biti 965,7 milijardi dinara, a rashodi 1.087,6 milijardi.



To je smanjenje za više od 80 milijardi dinara u odnosu na planirani deficit republičkog budžeta u 2012. godini, dodao je Dinkić.

Poslanici Demokratske stranke neće podržati predloženi budžet jer je neprimeren situaciji, nema reformski pristup i teret krize prebacuje na građane, izjavili su danas poslanici te stranke Mirko Cvetković i Božidar Đelić.

Cvetković i Đelić su, na zajedničkoj konferenciji za novinare u parlamentu, istakli da predloženim budžetom nisu predviđene uštede, da vlast računa na povećanje inflacije, što će dovesti do pada životnog standarda građana, čime je teret krize prebačen na stanovništvo.

Prema rečima Cvetkovića, ušteda nije kada se smanjuju plate, već kada se napravi racionalizacija.

"U ovom budžetu ne postoji reformski pristup, nema ušteda čak ni od ukidanja neposrednih agencija kako je najavljivano. Jedino je planiran porast raznih poreza i računa se sa visokom inflacijom koja će obezvrediti standard stanovništva", rekao je Cvetković.

On je naglasio da zbog toga što je budžet loš, što je neadekvatan odgovor za situaciju, demokrate neće glasati za njega, podsetivši na mišljenje MMF-a da primenjene i planirane mere nisu dovoljne za trenutnu ekonomsku situaciju, kao i na ocenu Fiskalnog saveta da će deficit ići čak i do pet odsto.

Pored demokrata, a posebno njihovog ogranka iz Vojvodine za ovakav budžet neće glasati ni druge stranke iz Pokrajine, od LSV do stranaka manjanina.

Šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) je u skupštinskoj raspravi rekao da, prema predlogu Vlade Srbije, u idućoj godini Vojvodini neće pripasti Ustavom zagarantovanih sedam odsto republičkog budžeta.

Prema njegovim rečima, osnovica za obračun transfera Vojvodini smanjena je za 128 milijardi dinara, tako da će Pokrajina biti uskaraćena za oko devet milijardi dinara.

Pastor je ocenio da bi "bilo poštenije" da je ministar finansija Mlađan Dinkić obrazlažući predlog budžeta za iduću godinu rekao da Vlada, usled ekonomske krize i visokog deficita budžeta, nije u mogućnosti da Vojvodini obezbedi transfere od sedam odsto.

Dinkić je, kako je dodao Pastor, prećutao da će Vojvodina u 2013. ostati uskraćena za 14 milijardi dinara za kapitalne investicije, zbog čega će u građevinskoj industriji bez posla ostati nekoliko hiljada ljudi.

Pastor je izrazio sumnju da će dogodine ekonomski rast biti dva odsto, a inflacija 5,5 odsto, kako je predvidela Vlada. On je kazao da se iz predloženog budžeta ne vidi kako će biti rešen višak zaposlenih u javnom sektoru.

Šef LDP-a Čedomir Jovanović kaže da je predloženi budžet "predizborni" i da neće izdržati ni šest meseci. Vlada je planirala da izdvoji mnogo sredstava za subvencije kojima se, kako Jovanović ocenjuje, kupuju glasovi birača, recimo 15 milijardi dinara za subvencije za železnice za koje je rekao da su funkcionalne kao da je 19. vek, a ne 21, a za neke kompanije ih nema a sigurno će se trošiti na njih.

"Železara ne postoji u budžetu i to je rupa koja će morati da se krpi ad hok potezima što daje veliku diskrecionu moć ministru finansija, a u budžetu nema ni podataka koliko je zaposlenih u javnim i državnim preduzećima", rekao je Jovanović.

Poslanički klub SPO-DHS S smatra da je predlog budžeta za 2013. godinu “ambiciozno zamišljen”, ali da će biti teško ostvariti planirane prihode i deficit, dok je SDPS najavila podršku tom aktu.

SDPS smatra da je predlogom budžeta za narednu godinu napravljen “pravi zaokret u odnosu na prethodne budžete”, budući da se prvi put budžetski deficit smanjuje.

Poslanik iz DSS Aleksandar Popović kaže da će ta stranka podržati budžet ako se usvoje njeni amandamani, kojih ima više 60.

On je ocenio da su u predlogu budžeta prihodi precenjeni a rashodi potcenjeni, da će povećanjem PDV i poreza na dobit pasti ekonomska aktivnost i da će budžetski deficit biti veći od planiranih 3,6 odsto.Prema Predlogu zakona o budžetu za 2013. godinu, ekonomska i fiskalna politika u narednoj godini biće usmerena na makroekonomsku stabilnost, ubrzanje privrednog rasta i usporavanje pada zaposlenosti, smanjenje fiskalnog deficita i usporavanje rasta javnog duga i strukturne reforme.

Budžet je napravljen na proceni da će stopa realnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji u 2013. iznositi dva odsto, a stopa inflacije 5,5 odsto.

Umeren ekonomski rast u 2013. očekuje se na osnovu oporavka aktivnosti u većini sektora privrede i poboljšanja stanja privrede zemalja koje su glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije.

Fiskalna konsolidacija u celini u 2013. zasniva se na poreskoj reformi, ograničenom rastu plata zaposlenih u javnom sektoru i penzija, uštedama kroz sprovođenje reformi, te povećanje efikasnosti javnog sektora.

Konsolidovani budžet države za 2013. je planiran sa deficitom od 132,3 milijardi dinara, odnosno 3,6 odsto BDP.

Prihodi republičkog budžeta planirani su na nivou od 956,44 milijarde dinara, a rashodi od 1.078,32 milijarde, navedeno je u Predlogu budžeta.

Poreski prihodi iznose 837,1 milijardi, a neporeski prihodi i primanja iznose 103,3 milijarde, dok ostatak čine donacije u iznosu od 1,2 milijarde dinara.

Rashodi za zaposlene, uz transfere organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, predstavljaju najveću rashodnu stavku budžeta.

Ograničenjem indeksacije zarada u oktobru 2012. godine i u aprilu 2013. godinu postižu se značajni efekti u smanjenju javne potrošnje, ali uz očuvanje standarda stanovništva.

Transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja imaju najveće učešće u strukturi ukupnih rashoda i izdataka budžeta za 2013. godinu, od 302,87 milijarde dinara.

Prema Zakonu o budžetskom sistemu krajnji rok za usvajanje budžeta je 15. decembar.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image