Džombić: Drina nas spaja

A. M.

04. 10. 2012. u 21:04

Krajnji cilj niza projekata koje smo pokrenuli sa Vladom Srbije je da reka Drina postane veza za celi region - kaže u intervjuu za ”Novosti” premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić

KRAJNjI cilj niza ekonomskih, infrastrukturnih, energetskih, obrazovnih i kulturnih projekata koje smo pokrenuli sa Vladom Srbije je da reka Drina postane veza za celi region, a primarnu ulogu će imati projekat ”Podrinje”, kaže u intervjuu za ”Novosti” premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić.

On ističe da je projekat ”Podrinje” velikih razmera, a zahtev za novac za podršku projektu dve vlade će uputiti Evropskoj komisiji, jer ona zastupa principe saradnje i uvezivanja regija u EU. Plan ovog projekta je da se integrišu i povežu 24 podrinjske opštine u Srbiji i Srpskoj u jedan region u kome, inače, živi oko milion stanovnika.

- Da bi se kvalitetnije povezali saniraćemo železni most u Zvorniku, mostove u Bratuncu i Skelanima, a do 30. juna iduće godine, završićemo projektnu dokumentaciju za gradnju mosta Bačevci-Fakovići.

* Koji su još konkretni zajednički projekti dogovoreni u Banjaluci?

DRŽAVLjANSTVO ĆE STIZATI BRŽE * NAJAVLjENO je ubrzano izdavanje državljavstva Srbije za građane Srpske?
- Vlada Srbije je preuzela obavezu da izvrši sve kako bi se ta procedura ubrzala. Zakon nije problem, ali se pojavljuju problemi u praksi i mnogo duže se čeka na izdavanje državljanstva nego što bi to trebalo.

- Najznačajniji su u oblasti energetike. Za nas u RS je od ključnog i suštinskog značaja izgradnja kraka gasovoda ”Južni tok” kroz RS. Sa Srbijom nastavljamo posao oko izgradnje četiri hidroelektrane u okviru projekta ”Srednja Drina”, vrednosti između 700 i 800 miliona evra, od koga će koristi imati i građani RS i Srbije. Energetika i hidropotencijal su najveće blago RS. Moguće investicije u taj sektor su pet milijardi evra.

* Razgovarano je i o projektu ”Dositej”, formiranju Andrićevog instituta, energetskoj saradnji...

- Radi se o informatizaciji škola. Dogovorili smo uvećanje sredstava sa 4,5 na 10 miliona evra za ovaj posao. Formiranje Andrićevog instituta predviđeno je u Višegradu, urađen je elaborat, a Vladi Srbije smo predložili da popola finansiramo formiranje jedne ovakve institucije. Zadužili smo elektroprivrede da dodatno definišu sve vidove i polja potrebne saradnje, posebno kada se govori o snabdevanju strujom, jer je Srpska izvoznik, a Srbija uvoznik struje. Zadužili smo i ostale nacionalne kompanije da u narednih 30 dana obave potrebne sastanke i o tome informišu resorna ministarstva, a krajnji cilj je unapređenje njihovog poslovanja.

* Srpska samostalno ili sa stranim partnerima ide u još nekoliko velikih investicija?

- Sa nemačkim energetskim gigantom RNjE dogovorili smo gradnju četiri HE u okviru projekta ”Gornja Drina”, na području Foče. Radi se o investiciji predračunske vrednosti od 460 miliona evra.

* Izgrađen je auto-put Banjaluka-Gradiška, sledi gradnja mosta na Savi, te auto-puta Banjaluka-Doboj?

- Hrvatska će obezbediti finansiranje svog dela od 50 odsto u izgradnji mosta. Gradnja deonice auto-puta od Doboja do Prnjavora treba da počne svakog dana, investicija je vredna 150 miliona evra. Sa Evropskom investicionom bankom pregovaramo o kreditu od 250 miliona evra za izgradnju druge deonice od Prnjavora do Banjaluke.

* BiH sve više kasni na putu ka Evropi. Ko koči?

- Definitivno - Federacija BiH. Ključno je rešiti primenu odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu ”Sejdić-Finci”, ali je problem što pod plaštom tog pitanja bošnjački lideri žele opširnije izmene Ustava BiH i centralizaciju BiH, što mi nećemo dozvoliti.

* Da li bi RS, u ovom momentu, mogla opstati kao ekonomski ”nezavisna” država?

- Srpska ima mnogo bolje makroekonomske pokazatelje od okruženja, a posebno od Federacije, i samo iz toga se vidi da bi mogla opstati sama, u ekonomskom smislu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)