Utorak, 02.10.2012.

19:20

Kosovo: Od srpske crkve prave muzej

Eparhija raško-prizrenska usprotivila se ideji uklanjanja ili pretvaranja nezavršenog hrama Hrista Spasa u Prištini u “Memorijalni muzej kosovskih Albanaca”.

Izvor: Tanjug

Default images

Eparhija je istakla da to predstavlja otvoreni poziv na diskriminaciju i nastavak procesa zatiranja srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji.

Eparhija je izrazila zabrinutost zbog "besomučne medijske kampanje ekstremnih kosovskih medija da se saborni hram Hrista Spasa u Prištini pretvori u 'Memorijalni muzej kosovskih Albanaca' ili sasvim ukloni".

Ovakve ideje, koje su se mogle čuti na nedavnoj sednici senata kosovskog Univerziteta u Prištini, Eparhija Raško-prizrenska najoštrije osuđuje kao pokušaj direktnog gaženja ne samo imovinskih prava SPC, koja je početkom devedesetih godina po zakonskoj proceduri dobila dozvolu za gradnju hrama u centru Prištine, već pre svega verskih prava i sloboda srpskog pravoslavnog naroda na Kosovu i Metohiji.

"U vreme kada je u centru Prištine, nedaleko od mesta gde se uzdiže Spasiteljev hram, podignuta ogromna rimokatolička katedrala, a u planu je uskoro i podizanje, kako se nagoveštava, jedne od najvećih džamija na Balkanu, namera da se poruši ili obesveti nezavršeni Saborni hram Hrista Spasa u neposrednoj blizini Univerziteta, predstavlja otvoreni poziv na diskriminaciju i nastavak procesa zatiranja srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji", smatraju u Eparhiji.

"Ovakve ideje, koje nažalost dolaze od pojedinih lica koja sebe smatraju akademskim građanima, neodoljivo podsećaju na ideologiju Enver Hodžine Albanije u kojoj su na stotine crkava i džamija pretvorene u razne memorijalne muzeje, bioskope, ili su potpuno porušene”, dodaje se u saopštenju.

Eparhija navodi da je posebno "cinična i nemoralna ideja da se hram pretvori u Memorijalni muzej kosovskih Albanaca i to u gradu iz koga je proterano gotovo celokupno srpsko stanovništvo i u kome je od 40.000 predratnih Srba Prištevaca ostalo samo pedesetak starijih ljudi".

"Pozivi iz krugova kosovskog Univerziteta u Prištini na uništenje jedne hrišćanske crkve u centru grada, koja se godinama koristi kao deponija i javni nužnik, šalju u svet poruku otvorene netrpeljivosti i verske mržnje koja je nakon oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji dovela do sistematskog uništenja preko 150 srpskih pravoslavnih crkava i skrnavljenja na stotine hrišćanskih grobalja", navode iz Eparhije.

Još 2005. tadašnji gradonačelnik Prištine Ismet Bećiri obećao je da pravoslavna crkva Hrista Spasa u centru tog grada neće biti srušena.

Episkop raško-prizrenski Artemije upozoravao je pre toga "na novi pokušaj uzurpacije crkvene imovine na Kosovu i pozvao na zaštitu srpskog duhovnog i kulturnog nasleđa u Pokrajini".

Pored te crkve izgrađena je katolička crkva, a zbog njene gradnje organizovani su i protesti. Nedaleko od nove kadetrale pre ratnih zbivanja na Kosovu, počela je gradnja pravoslavne crkve „Hrista Spasa“. Godinu dana ped rat na crkvi je postavljen krst, a onda je gradnja hrama prekinuta. Nekoliko godina crkvu su čuvali vojnici Kfora.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

74 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Podeli: