Čekovi: Samo da je odloženo

D. I. K.

04. 07. 2012. u 20:55

Čekovi sve više dobijaju kreditnu funkciju kao što je bilo i ranije. U odnosu na kreditene kartice, nema kamate, godišnje članarine, a trošak stiže na naplatu tek za nekoliko meseci

ČEKOVI su ponovo pobedili kreditne kartice. Opšta besparica i pad standarda okrenuli su građane ka „starom dobrom“ čeku, nasuprot kreditnim karticama, na koje se često plaća kamata i godišnja članarina. Plaćanje „na odloženo“, na čak četiri meseca u trgovinama, još uvek nije moguće nijednom kreditnom karticom. U prilog ovome govore i podaci NBS, koji pokazuju da je od ukupno 6,3 milona platnih kartica, svega 15 odsto kreditnih.

- Od ukupno 33 banke u Srbiji, 31 banka bavi se poslovima kartičarstva, a u 2011. godini u našoj zemlji bilo je izdato 6,3 miliona platnih kartica - kaže Snežana Zeković, generalni direktor Sektora za platni sistem Narodne banke Srbije.

Od ukupnog broja, 85 odsto su bile debitne platne kartice, dok je primetan trend smanjenja broja kreditnih kartica.

- U ukupnom broju izdatih kartica, domaća „dina“ učestvuje sa 42 odsto, „viza“ kartice sa 36, a „masterkard“ sa 22 odsto - navodi Zekovićeva.

Kada je reč o podizanju gotovine na bankomatu, prosečan iznos je 6.269 dinara, dok vrednost plaćanja karticama u maloprodaji prosečno iznosi 2.039 dinara po transakciji.

VOLIMO KEŠ RASTE broj bankomata, pokazuju poslednji podaci, dok se broj takozvanih POS terminala, koji se instaliraju kod trgovaca za naplatu karticama, smanjuje. U blagom porastu je i broj POS terminala za podizanje gotovog novca na šalterima.

Prema podacima Kreditnog biroa, trenutno 831.056 građana koristi nešto više od 1,05 miliona kreditnih kartica. Oni imaju na raspolaganju ukupno 77,4 milijarde dinara kredita po osnovu ovih kartica, od čega trenutno koriste nešto manje od polovine, odnosno 36 milijardi dinara.

Obrad Sikimić, predsednik Odbora za bankarstvo i osiguranje Privredne komore Srbije, upozorava da postoji još jedno ograničenje za veću upotrebu kreditnih kartica, osim sve većeg korišćenja čekova. To je i porast kašnjenja u plaćanju obaveza po kreditnim karticama. Tako je učešće docnje u ukupnom kreditu po karticama krajem 2011. bilo 9,2 odsto, a sada je oko 11 procenata. Preračunato u brojke, to izgleda ovako: korisnici tačno 79.259 kreditnih kartica kasne duže od 60 dana u otplati svog duga.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Perica

05.07.2012. 08:29

A zašto se smanjuje broj kreditnih kartica? Zato što su kamate 40% i više. Nije li to zelenašenje i nije li zelenašenje krivično delo? I ko je od odgovornih iz banaka odgovarao za zelenašenje? Niko. Sramota! A Narodna banka umesto da štiti građane, štiti zelenaše oličene u, uglavnom, stranim bankama.

Deda Miloje

05.07.2012. 09:14

Zao mi je onih gradjana koji su se "nalozili" na kreditne kartice misleci da je kupovina na taj nacin "cool", tipa zivimo na zapadu, moderni smo i pratimo trendove, a voleo bih da sam im video izraze lica kad im dospe kamata na kraju svakog meseca! E ljudi moji, plackaju nas na razne nacine i to debelo, zato nemojte da ste naivni.

atlas2000

05.07.2012. 13:12

Neka onda sutra netko ne postavi pitanje kako to da je Srbija opet bankrotirala. "Nema džabe ni kod babe", ali bi to htio deda miloje, hahaha! Očito nije nikad ni dobio, kad onakve gluposti bulazni!

Deda Miloje

05.07.2012. 16:19

@atlas2000 - Vi, iz "Vase ljepe domovine" nikako da se okanete Srba? A i kako cete? Nit ste narod, nit imate svoje pismo i istoriju. Samo znate da kradete! Idi na neki HR forum, pa tamo brini o svojoj domovini, moju ne diraj! A ni babu mi ne diraj! ;-)