Sreda, 04.07.2012.

21:27

20.000 srednjoškolaca na popravnom

Zaključene jedinice ima zabrinjavajuće veliki broj učenika srednjih škola. Više od 20.000 đaka polaže u avgustu, pišu "Novosti".

Izvor: Večernje novosti

Default images

Za većinu đaka raspust znači dva i po meseca odmaranja, ali svaki deseti srednjoškolac provešće leto spremajući se za popravni ispit.

Više od 20.000 učenika i ovog leta učiće za drugu šansu koju će dobiti u avgustu, procene su prosvetara.

Najveći broj uspe da se iščupa i pređe u sledeći razred. Međutim, čak 3.885 od ukupno 283.173 srednjoškolaca, kažu podaci Republičkog zavoda za statistiku, ponavljalo je prošle godine razred.

Sa više od dve jedinice u junu ili bez prelazne ocene u avgustu najviše je učenika prvog razreda. Tako je prošlog septembra u prvi razred krenuo 1.951 ponavljač. Kako se pomeraju u starije razrede i njihov broj se smanjuje - u drugom razredu bilo ih je 1.181, u trećem 602, a među maturantima u celoj Srbiji bio je svega 151 ponavljač. Broj ponovaca i učenika koji jedinice popravljaju u avgustu iz godine u godinu je ujednačen. Najviše ih je u srednjim stručnim školama, gde prema procenama Foruma srednjih stručnih škola, u prvom i drugom razredu na popravni padne čak petina đaka.

"Situacija je i ove godine slična kao i prethodnih, pa iz svakog razreda u proseku na popravni ide pet do sedam učenika," kaže za "Novosti" Milorad Antić, predsednik foruma srednjih stručnih škola. "Najviše ih je iz matematike, fizike i hemije, a to se dešava u većini stručnih škola, posebno u onima koje upisuju lošiji đaci - saobraćajnim, mašinskim, školi za negu lepote... Ponavljači u četvrtom razredu su pravi izuzetak."

Antić objašnjava da škole za sve đake koji popravljaju ocene u avgustu moraju da organizuju dodatnu nastavu, i to od sedam do 12 časova, kako bi ih pripremili da uspešno završe razred. Većina, kaže, uzima i privatne časove.

A poslednja analiza Instituta za pedagoška istraživanja, rađena u osnovim školama, pokazala je da čak 87,5 odsto anketiranih nastavnika smatra da broj učenika ponovaca nije realan, jer postoji puno loših đaka koji se tokom školovanja "provlače" iz razreda u razred.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

34 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: