Direktori: Bolji dani neće skoro

Generalni i finansijski direktori preduzeća u Srbiji očekuju pogoršanje stanja u privredi tokom leta i jeseni 2012. godine.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 29.05.2012.

13:58

Default images

To je rezultat istraživanja koje je Unija poslodavaca Srbije sprovela tokom aprila i početkom maja, kojim su obuhvaćena 24 velika, 39 srednjih i 179 malih preduzeća koja ukupno zapošljavaju 15.976 osoba.

Pad prometa i kupovne moći građana iz meseca u mesec, nestabilnost i promene kursa dinara, dugi rokovi plaćanja (126 dana u proseku), prezaduženost kod banaka i skupi krediti, samo su neki od dominantnih problema u poslovanju koje su identifikovali i naveli poslodavci, navodi se u saopštenju UPS-a. Tu su još i visoka opterećenost zarada i brojni parafiskalni nameti i prekomerena birokratija koja opterećuje i usporava poslovanje.

Od nove vlade se očekuje da stabilizuje kurs dinara, obezbedi veća sredstva za ulaganje u proizvodnju i podršku plasmanu domaće robe i usluga u inostranstvu, ukine prekobrojne agencije, uvede elektronsku upravu, racionalizuje rad poreske uprave.

Takođe bi trebalo da se smanji opterećenja zarada i prepolovi broj parafiskalnih opterećenja, da ubrza procedure oko dobijanja gradjevinskih dozvola, da reguliše rokove plaćanja i uvede red u javnim nabavkama, pokazala je anketa.

U odgovoru na pitanje kakvi se trendovi očekuju tokom leta i jeseni, većina je naglasila da će biti zadovoljno ako ne dođe do daljeg pada prometa robe i usluga.

Povećanje prihoda očekuje 17,77 odsto anketiranih firmi, a pad prihoda 39,26 odsto preduzeća.

Isti nivo prihoda očekuje 26,86 odsto anketiranih direktora, nesolvenstost iščekuje 11,16 odsto, a stečaj 4,95 odsto.

Posebno je zabrinjavajuća činjenica da je ukupno 66,12 odsto anketiranih navelo da očekuje isti nivo ili pad prihoda, što pokazuje da su izgledi za oporavak privrede, porast prihoda i zaposlenosti veoma mali.

Upitani koja su to rešenja i gde nova vlada može da nađe novac da popuni manjak u budžetu, privrednici su odgovorili da su to puna kontrola javnih nabavki, izjednačavanje proseka zarada u javnom sektoru sa prosekom zarada u privredi, puna kontrola sive ekonomije i rigorozna kaznena politika u cilju prevođenja u legalne tokove.

Procene menadžera u malim, srednjim i velikim preduzećima govore da bi se sa ove tri mere u budžetu uštedelo ili u njega slilo više od dve milijarde evra, što bi pokrilo manjak u budžetu i kroz nekoliko godina dovelo do pojave suficita, koji bi se opet morao usmeriti u proizvodnju i izvoz, a ne za podelu plata zaposlenima u javnom sektoru, kao što je činjeno godinama unazad, navodi se u saopštenju UPS-a.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Svet

Preuzeće kontrolu? Putin: Setite se 90-ih...

Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je mogućnost nacionalizacije kompanija u interesu nacionalne odbrane, napominjući da je prelazak preduzeća u državnu svojinu opravdan samo ako radnje vlasnika štete bezbednosti zemlje.

15:15

27.4.2024.

20 h

Svet

Stvara se gigant nad gigantima?

Australijska rudarsko-metalska grupa BHP objavila je nameru da preuzme britansku rudarsku kompaniju "Anglo ameriken", koju je procenila na oko 36 milijardi evra.

11:00

27.4.2024.

1 d

Podeli: