EU ne šalje misiju u Beograd

Šefovi diplomatija Evropske unije nisu uspeli da se dogovore o upućivanju misije u Beograd koja bi utvrdila što više činjenica o saradnji Srbije sa Hagom.

Izvor: B92, Beta

Ponedeljak, 23.02.2009.

00:52

Default images

Kako je francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner rekao novinarima, odnosi EU i Srbije "dobro se odvijaju", mada, kako je naveo, postoji "određena blokada" zato što neke zemlje traže da se Ratko Mladić nađe u Haškom tribunalu pre odblokiranja Sporazuma o saradnji sa Srbijom.

"Nadam se da će ta prepreka biti otklonjena", rekao je Kušner i naveo da, "kada je reč o odlasku misije (EU) u Beograd, to nije prošlo".

Kušner je kazao i da ga je srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić zamolio da o upućivanju misije EU u Beograd razgovara sa šefovima diplmatije EU.

Kušner je rekao da se tu postavlja pitanje sveukupne saradnje Srbije sa Haškim tribunalom, jer su tu i međunarodna zajednica i Haški sud i Evropska unija.

Rekao je da je glavni haški tužilac Serž Bramerc prevashodno bio pozitivan kada je u pitanju saradnja Srbije sa Haškim tribunalom, kao i da će Bramerc podneti izveštaj o saradnji Srbije sa tim sudom.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini rekao je da se odnosi sa Srbijom u celini dobro odvijaju, kao i da, kada je reč o Euleksu i Kosovu, nema većih problema.

Prema izvorima zasedanja ministara EU, nije postignut ni dogovor o kandidatu za novog visokog predstavnika EU i međunarodne zajednice u Bosni i Herecegovini, ali je dogovoreno da novog kadidata predloži visoki predstavnik EU Havijer Solana.

Prema tim izvorima, dosadašnji glavni kandidat za to mesto Britanac Emir Džon Spari nije u stanju da odgovori toj obavezi, a mogući novi kandidat je austrijski ambasador u Ljubljani Valentin Incko.

Ministri spoljnih poslova članica EU nisu doneli nikakvu odluku ni kada je reč o kandidaturi Crne Gore za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. Podsetimo, predlog da EU pošalje misiju u Beograd, kako bi se utvrdilo šta Srbija konkretno radi da bi dostigla punu saradnju sa Haškim tribunalom, u januaru je dao šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Funkcioneri u Briselu su ranije napomenuli da cilj takve misije ni na koji način ne bi bio da se nadomesti Haški tribunal, već jedino da se s Beogradom tačnije i jasnije sagleda pravo stanje stvari. Kako je rečeno, i dalje je od ključne važnosti mišljenje haškog tužioca Serža Bramerca, koji je prošle srede u Briselu rekao da je saradnja sa Beogradom napredovala, ali i da preostala dva haška optuženika moraju biti izručena Tribunalu.

To bi omogućilo da se odmrzne Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropske unije i Srbije i da Srbija krene u brže uključivanje u Evropu, potvrdio je visoki zvaničnik češkog Predsedništva EU.

Švarcenberg: Još se mora razgovarati

Šefovi diplomatija Evropske unije danas su zaključili da se "još temeljito" u martu mora razgovarati o upućivanju misije u Srbiju da utvrdi činjenice o saradnji Beograda s Haškim sudom, imajući u vidu i da haški tužilac Serž Bramerc ne smatra da bi to baš bilo uputno.

To je danas, na završetku zasedanja šefova diplomatija EU, izjavio predsedavajući češki ministar inostranih poslova Karel Švarcenberg, koji je naveo da bi učinak takve misije EU mogao "u najboljem slučaju biti stvaranje utiska u javnosti", ali je rekao i da on smatra da bi to moglo imati "suprotan učinak".

Međutim, kako je kazao, "možda bi članovi misije stekli veoma povoljne utiske o Srbiji, ali moramo imati na umu da konačnu odluku o punoj saradnji Srbije s Haškim sudom donosi Bramerc".

A Bramerc, prema Švarcenbergovim rečima, "ne izgleda jako srećan kad je u pitanju takva misija".

"Ja bih rekao da, čak, može imati suprotan učinak i zato temeljito moramo još o tome razmisliti", stavio je do znanja Švarcenberg i zaključio da će ta tema ponovo biti na dnevnom redu ministarskog zasedanja u martu.

Diplomatski izvori EU su agenciji Beta preneli da je Bramerc, u razgovoru prošle nedelje sa zvaničnicima u Briselu, predočio da on ne vidi potrebu i svrsishodnost misije EU koja bi se u Beogradu bavila "stručno-tehničkim i bezbednosnim pitanjima", na kojima već uveliko rade tužilaštvo i istražni organi Haškog suda.

Bramerc je ocenio da bi misija mogla imati određenu ulogu dobijanja političkih utisaka i zaključaka o stepenu i prirodi saradnje vlasti Srbije s Haškim sudom.

"Odluka EU o misiji nije definitivna"

Politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Borislav Stefanović izjavio je da odluka Saveta ministara EU da ne pošalje misiju koja bi utvrdila činjenice o saradnji Srbije s Haškim tribunalom nije "definitivno" zatvorila vrata inicijativi Srbije da pokaže svoju otvorenost kad je u pitanju saradnja sa Hagom.

"Smatrali smo i smatramo da je inicijativa dobra. Ona je stavila Srbiju u aktivnu poziciju na polju evropskih integracija", rekao je Stefanović prilikom predstavljanja prevoda Lisabonskog ugovora EU na srpski jezik, u Kolarčevoj zadužbini.

On je kazao da je takav predlog Beograda pokazao da Srbija "ima sluh, želju i otvorenost da pokaže stepen saradnje" sa Tribunalom.
Stefanović je naveo da odluka nije definitivnog karaktera, već da ide u pravcu toga da to pitanje "nije sazrelo i da ga tek treba sagledati".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: