Vesti

0

Mas: Srbiji status kandidata bez odlaganja

Autor: AS

Izvor: Agencije/Novi magazin

Mas: Srbiji status kandidata bez odlaganja

"U Evrpskoj uniji uvek ima različitih stavova i tako je bilo i pre odluke u decembru, a ona se donosi konsenzusom i on mora da se uspostavi. Sad kada su, po mom mišljenju, očekivanja ispunjena, vi treba da dobijete taj status bez odlaganja", rekao je Mas gostujući na Radio-televiziji Vojvodine.

On je dodao da ne vidi nijedan razlog zašto ne bi bilo moguće da Srbija dobije status kanddiata i ocenio da je, iako je dogovor postignut kasno, bolje i tako nego nikad.

Mas je napomenuo da je do donošenja "ispravne odluke" o kandidaturi Srbije ostalo još cetiri dana.

Na pitanje zašto je nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele juče iznenada došao u Beograd, Mas je rekao da ne zna sve detalje razgovora sa srpskim zvaničnima, ali i da Nemačka ima interes u tome da Srbija napreduje ka EU.

"Taj put (Srbije ka EU) je stigao do tačke kada nije bilo jasno da li će se nastaviti ili će doći do njegovog zaustavljanja", rekao je Mas i dodao da je poseta Vestervelea pripremljena u vrlo kratkom roku.

Vestervele je, prema Masovim rečima, jasno rekao da je došao u Beograd da izrazi priznanje za postignuto u dijalogu Beograda i Prištine prethodnih dana i sedmica i "pruži ohrabrenje da se poslednju metri ka kanddiaturi prevale".

Mas je naglasio da Nemačka nikada nije sumnjala da Srbija ide u pravcu Evrope, ali da to mora da bude propraćeno u svim aspektima.

"Imamo određena načelna očekivanja koja se odnose na lokalne izbore i paralelne strukture, koje je kancelarka (Angela Merkel) formulisala i to se nije promenilo", podvukao je Mas.

On je naglasio da raspisivanje lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji, prema njegovim saznanjima, nisu bili tema ni u jednim razgovorima.

Odogovarajući na pitanje da li će Nemačka reći "ne" kandidaturi Srbije ukoliko raspiše izbore i na Kosovu i Metohiji, Mas je rekao da toj temi "treba pristupiti konstruktivno" i uzeti u obzir različite aspekte.

Mas je istovremeno ocenio da je situacija u kojoj su bili Albanaci na Kosovu 90-ih godina bila drugačija od one u kojoj su Srbi na severu pokrajine danas i dodao da će morati da se pronađu načini se sa Srbima na Kosovu vode razgovori, uz učešće i Beograda i Prištine, a po potrebi i međunarodnih struktura.

Nemački ambasador je odnose dve zemlje ocenio kao " ekstremne bliske" i dodao da ipak uvek ima prostora da se nešto poboljša.

Značajni elementi za odluku o statusu kandidata

Vlada Nemačke je večeras pozdravila napredak u dijalogu Beograda i Prištine, i sporazume o upravljanju granicom i predstavljanju Kosova u regionalnim forumima, kao i uklanjanje barikada na prelazima na severu Kosova.

Berlin je to nazvao "značajnim elementima uoči donošenja odluke o dodeljivanju statusa kandidata za Evropsku uniju Srbiji".

U saopštenju portparola Vlade Štefana Zajberta (Stefan Seibert) ukazuje se i da je "poslednjih dana znatno poboljšana sloboda kretanja misije EULEKS-a na severu Kosova".

Kao pozitivno se navodi i to što je Evropska komisija najavila da će početi izradu studije izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom, te se Berlin nada da će "vrlo brzo biti moguće da se sporazumno urede odnosi EU sa Kosovom".

"Sve zajedno ovo su značajni elementi uoči donošenja odluke o statusu kandidata za EU za Srbiju koja predstoji naredne nedelje. To je sve napredak koji doprinosi stabilnosti u čitavom regionu", piše u vladinom saopštenju.

Dodaje se da "cilj ostaje da obe zemlje nastave da napreduju u sprovođenju nužnih reformi da bi se približile Evropskoj uniji i na tom putu normalizovale i svoje međusobne odnose". 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR