Ukoliko se kojim slučajem proizvođači ili trgovci ne odreknu dela svoje zarade, sve cigarete će od 1. januara poskupeti linearno za po 4 dinara po paklici. Prema zakonom utvrđenom kalendaru od tog datuma će specifična akciza na cigarete porasti sa 26 na 30 dinara.


Kako je najavljeno, ovog puta iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata fabrike duvana Filip Moris Operejšen, stari spor oko akcizne politike između Vlade Srbije i dela duvandžija na čelu sa niškim proizvođačem ponovo će oživeti već ovih dana. I to sindikalnom ofanzivom oslonjenom na pretnju da bi nezadovoljni proizvođači mogli ubuduće da se orijentišu isključivo na trgovinu umesto na proizvodnju.

Mada su sva četiri proizvođača duvanskih proizvoda članovi Grupacije proizvođača i prerađivača duvana pri Privrednoj komori Srbije i dolaze na sastanke te grupacije, nisu tu iznosili svoje primedbe niti su se nama obraćali tim povodom, jer znaju oni kraći put, pa su i dosad imali direktne kontakte sa Vladom, kaže za Danas Milan Kužnik iz Privredne komore Srbije.

Prema statističkim podacima vrednost prometa cigareta u prvih šest meseci ove godine je pala, iako su cene cigareta u avgustu u odnosu na decembar 2010. godine bile za 15,7 odsto skuplje. Teško je razlučiti da li se ovaj pad ima zahvaliti akciznoj politici ili novim zakonskim propisima o zabrani pušenja na javnom mestu. Ipak, rečeno je Danasu u Ministarstvu finansija, prihodi države od akciza na cigarete porasli su tokom ove godine realno za 4,5 odsto „što je posledica između ostalog i povećanja nominalnih iznosa akciza na duvanske prerađevine krajem 2010. godine“. Od januara do oktobra država je, rečeno je Danasu, naplatila 51.855.470.000 dinara od akciza na duvanske prerađevine. Tokom cele prošle godine naplatila je oko 60,7 milijardi.

Akciznom politikom Vlade Srbije u oblasti duvanske industrije bavi se i poznata Bela knjiga Saveta stranih investitora. Dve stranice koje su ovoj problematici posvećene u toj knjizi spadaju među prilično konfuzne, što po pravilu vrlo direktnom SES-autoru inače baš i nije običaj.“Kao posledica trenutnog Zakona o akcizama, cene cigareta u Srbiji su među najnižim u Evropi, što uvećava rizik odliva cigareta iz Srbije na tržišta zemalja članica EU. Ovo predstavlja potencijalni rizik za narušavanje ugleda zemlje unutar EU…“ Ali Savet stranih investitora, sve imajući u vidu želju Srbije da bude u EU, misli i ovo: „postojanje predvidljivog fiskalnog i regulatornog okvira koji se postepeno usklađuje sa direktivama EU u ovoj oblasti je ključno u obezbeđivanju održivosti daljeg razvoja industrije. Iz navedenih razloga dodatno povećanje akciza na duvanske proizvode do kojeg je došlo u decembru 2010. godine, čime je izmenjen akciznu kalendar definisan tada važećim Zakonom o akcizama, a koji je trebalo da se primenjuje do kraja 2012. godine, a bez prethodnih konsultacija sa industrijom, dovelo je do nesigurnosti i nepredvidivosti regulatornog okruženja za industriju“.

Pošto je pozivanje na evropske direktive ovde u drugim prilikama od ključnog značaja, obavezno je upotrebiti ih i ovde.

Isključujući PDV, prema toj direktivi, cigarete treba da budu oporezovane stopom od najmanje 57 odsto prosečne maloprodajne cene, a taj poreski teret ne treba da bude manji od 64 evra na 1000 cigareta, bez obzira na napred navedenu stopu. To znači da bi po cigareti poresko opterećenje, be PDV-a, trebalo da bude oko 6 dinara.

Od 1. januara 2014. godine opterećenje cigareta akcizama treba da iznosi najmanje 60 odsto prosečne maloprodajne cene, odnosno 90 evra na 1000 cigareta, bez obzira na napred navedenu stopu. Dakle oko 9 dinara po cigareti ili 180 dinara po paklici sa 20 komada.

Bugarskoj, Estoniji, Grčkoj, Litvaniji, Letoniji, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji rok je produžen do 2017. godine da ova poreska usklađivanja izvrše. A Švedskoj i Francuskoj za region Korzika takođe je dat dodatni rok da usklade akcize na najpopularnije cigarete sa ovom direktivom.

Prema informacijama Ministarstva finansija, Srbija direktivu EU ne primenjuje u delu kojim se propisuje najniže poresko opterećenje od 64 evra na 1000 cigareta pošto najniži akcizni prinos na 1000 komada cigareta kod nas iznosi samo 29,90 evra. Procentualno opterećenje jeste više od propisanog i iznosi 61 odsto, ali to ništa ne menja na stvari, drugi kriterijum je, prema EU direktivi, presudan. Ako se uračuna i PDV ukupno poresko opterećenje cigareta iznosi 79 odsto.

Cigarete proizvodi oko 850 zaposlenih

Beograd – Srbija ima četiri proizvođača duvanskih proizvoda, a uvozi ih gotovo dvaput više nego što ih izvozi. Tako je prema podacima Uprave za duvan Ministarstva finansija i Republičkog zavoda za statistiku, tokom prvih šest meseci ove godine uvezla 1548 tona cigareta, a izvezla 955 tona, odnosno za uvoz je platila 76,9 miliona dolara, a od izvoza zaradila 40,2 miliona dolara. Ovogodišnji spoljnotrgovinski deficit u razmeni duvana i duvanskih proizvoda porastao je u odnosu na 2010. godinu za 19,1 odsto i iznosi 36,7 miliona dolara. U Srbiji je tokom prvih sedam meseci proizvedeno 7230 tona cigareta. Sva četiri proizvođača duvanskih proizvoda zapošljavala su tokom 2010. godine oko 850 ljudi (JT International 183, Monus 191, Filip Moris 320) dok je septembra 2003. godine samo Duvanska industrija Niš, današnji Filip Moris Operejšen zapošljavala 2470 radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari