• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protest invalida ispred Vlade

Osobe sa invaliditetom protestovale su danas u centru Beograda ispred zgrade Vlade Srbije, tražeći povećanje iznosa nadoknade za tuđu negu i pomoć i donošenje zakona o invalidnini za civile.

Predstavnici Protestnog odbora naveli su da se protestu pridružilo oko 300 osoba sa invaliditetom, uglavnom u kolicima.

Protest je završen nakon razgovora sa predstavnicima Ministarstva rada i socijalne politike a saobraćaj u ulici Kneza Miloša i Nemanjinoj ulici u centru Beograda je normalizovan.

Predstavnici udruženja o zahtevu za povećanje iznosa nadoknade za tuđu negu i pomoć i donošenju zakona o invalidnini za civile razgovarali su sa državnim sekretarom Ministarstva rada Zoranom Martinovićem i pomoćnicom ministra Suzanom Paunović.

Predstavnik Protestnog odbora Stevan Lukovnjak kazao je agenciji Beta da su se osobe sa invaliditetom odlučile na protest nakon što su od predstavnika Ministarstva rada i socijalne politike dobile odgovor da sada nema para za njihov zahtev za povećanje iznosa za tuđu negu i pomoć.

"Ovaj protest i blokada saobraćaja su jedini način da nas neko čuje", kazao je Lukovnjak, napominjući da ne može da precizra koliko će protest trajati, pošto će sve biti spontano.

Lukovnjak je napomenuo da, ipak, očekuje da će ih danas primiti neko od predstavnika Vlade.



On je naveo da je prvobitni zahtev bio da se iznos nadoknade za tuđu negu i pomoć izjednači sa iznosom koji dobijaju vojni invalidi, ali da se od tog zahteva odustalo. Vojni invalidi za tuđu negu i pomoć dobijaju 66.000 dinara, a civili oko 22.000

Osobe aa invaliditetom sada traže da iznos tuđe nege i pomoći, koji trenutno iznosi 22.000 dinara dostigne iznos prosečne plate, oko 31.000 dinara.

Prema rečima Lukovnjaka, iz Ministarstva rada i socijalne politike dobili su uveravanja da će zakon o invalidnini za civilne osobe sa invaliditetom biti usvojen, ali je rečeno da je za to potrebno vreme.

Predstavnik protestnog odbora Stevan Lukovnjak rekao je da postignut dogovor da pregovori budu nastavljeni u ponedeljak.

"Nadamo se pozitivnom ishodu pregovra, a ako ne postignemo dogovor ponovo ćemo, najverovatnije 10. oktobra, doći ispred Vlade", kazao je Lukovnjak okupljenim

Državni sekretar ministarstva rada i socijalne politike Zoran Martinović rekao je da nema mogućnosti da prihvati zahtev osoba sa invaliditetom da se davanja za tuđu negu povećaju.

"Zakon o socijalnoj zaštiti, koji definiše ovo pitanje, usvojen je u Narodnoj skupštini pre nepunih pet meseci i zaista je neprimereno da se taj Zakon menja nakon tako kratkog vremena", rekao je Martinović Tanjugu.

On je istakao da su i predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom učestvovali u javnoj raspravi koja je trajala skoro godinu dana, povodom usvajanja ovog zakona i da su bili upoznati sa rešenjem koje je, kako je rekao, čak i povoljnije nego što je to u zemljama u okruženju.

Martinović je objasnio da se davanja za tuđu negu povećavaju dva puta godišnje, u aprilu i oktobru, tako što se usklađuju sa rastom troškova života i potrošačkih cena.

Državni sekretar je precizirao da je novim Zakonom obuhvaćen i širi krug lica koja mogu da ostvare ovo pravo.

Komentarišući nezadovoljstvo udruženja zbog toga što su davanja po istom osnovu za vojne invalide daleko veća, preko 50.000 dinara, Martinović je rekao da je vojna invalidnost druga kategorija, jer je reč o osobama koje su invalidnost stekle po osnovu učešća u ratovima.

On smatra da su predstavnici udruženja civilnih invalida prihvatili takvu argumentaciju.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image