Srbija

Petak, 26.08.2011.

00:03

Šta su se dogovorili Tito i Brant

U sporazumu Tito-Brant gastarbajteri jesu bili tema, ali dunavske Švabe i njihova imovina nisu pomenuti, kaže dr Vladimir Ivanović.

Izvor: Danas

Default images

Ivanović, saradnik beogradskog Instituta za savremenu istoriju koji je doktorirao na temu naših gastarbajtera, navodi da "to nemate kao otvoreno pitanje, pa izvlačim zaključak da se to pitanje tada i ranije podrazumevalo kao rešeno, da se o tome ne pregovara“.

Pri prezentaciji Nacrta zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić je rekao da ne očekuje da se pojavi veća grupa stranaca sa zahtevima za restituciju oduzete imovine, a da je pitanje imovine Nemaca rešeno sporazumom Tito-Brant. "Đelić je tu delimično u pravu jer ja kao naučnik istoričar, koji se bavi tim pitanjem, nisam našao sporazum Tito-Brant. Mislim da taj sporazum postoji, ali je iz nekih razloga izvučen i ja ga nisam dobio na uvid ni u arhivu našeg Ministarstva inostranih poslova, niti sam ga našao u arhivu Ministarstva inostranih poslova Nemačke, a istraživao sam tamo 2008. godine“, kaže Ivanović i dodaje da je „vrlo moguće da je Đelić tražio da mu se iz arhiva dostavi taj sporazum koji je sklonjen“.

Ivanović, međutim, potvrđuje da je službenu zabelešku o sporazumu našao, da je našao dosta drugih dokumenata koji o njegovom postojanju svedoče, ali niti u zabelešci niti u bilo kom drugom dokumentu „pitanje Nemaca se ne pominje nigde eksplicitno“.

„Pitanje Nemaca kao takvo, dunavskih Švaba, ono se ne spominje uopšte ni u jednom kontekstu kao problem između dve zemlje. Pojavljuje se problem nemačkih grobalja ovde, problem ekstremne jugoslovenske emigracije u Nemačkoj, problem ekonomskih odnosa, Jugoslavija traži da Nemačka više ulaže u njenu privredu zbog deficita, problem zaštite jugoslovenskih radnika tamo, ali ni u jednom trenutku se tu ne postavlja pitanje dunavskih Nemaca, iz prostog razloga što se smatra da je rešeno, kaže Ivanović.

On podvlači da se u dokumentima kojima je imao pristupa kao jedno od najotvorenijih pitanja pojavljuje pitanje obeštećenja žrtava nacističkih progona. Ovaj detalj je veoma bitan i za budući zakon o restituciji u Republici Srbiji jer se iz njega implicite može zaključiti da je Jugoslavija ovo obeštećenje naplatila.

"Jugoslavija je bila jedina socijalistička zemlja usmerena na zapadnu Nemačku i Brant je zahtevao od Tita da se sporazum koji će među njima biti sklopljen ni jednom rečju ne nazove obeštećenje jer je postojala opasnost da u tom trenutku ostale zemlje istočnog bloka zatraže od Nemačke da na isti način na koji je obeštetila Jugoslaviju obešteti i njih. To bi dovelo u pitanje proces normalizovanja odnosa sa istočnim blokom koje je bilo osnov politike Vilija Branta“, kaže on.
Dr Ivanović tvrdi da je Jugoslavija sedamdesetih godina od ovog sporazuma živela. Sem obeštećenja žrtava nacističkih progona, taj se sporazum na neverovatno zanimljiv način oslanjao i na rad odnosno ušteđevinu naših radnika na privremenom radu u inostranstvu, koja je tada po Ivanovićevim rečima iznosila nekoliko milijardi maraka. Ispada da su oni svojom ušteđevinom kreditirali Jugoslaviju, a da to nisu ni znali.

Tito je sklopio jedan vrlo promućuran sporazum od koga je Jugoslavija i te kako imala koristi. Između ostalog, Jugoslavija je dobila pomoć u vrednosti oko milijardu maraka, što su onda bile jako velike pare, sklopljen je niz privrednih aranžmana, zato ste vi imali proizvodnju folksvagena u Sarajevu i slično jer imate prosto zbližavanje zapadno-nemačkih i jugoslovenskih firmi i njihov nastup na tržištima trećeg sveta“, kaže Ivanović.

Kako je već pomenuto, predmet sporazuma bili su i naši gastarbajteri u Nemačkoj. Jugoslavija je kao kredit dobila takođe i ušteđevinu jugoslovenskih gastarbajtera nastalu do sklapanja sporazuma 1973. godine, naravno nemačka vlada je bila garant da će ta ušteđevina biti vraćena. Kako se to dalje razvijalo, ja to ne znam, ali je trebalo da te pare budu investirane u privredu Jugoslavije“, kaže on.

Tito naravno nikada nije našao za shodno da izađe i objasni ljudima da su Nemci isplatili obeštećenje vezano za Drugi svetski rat i da je time to pitanje završeno i za Jugoslaviju i za Nemačku“, kaže Ivanović.

On dodaje da je, međutim, jedna Brantova rečenica od velikog značaja, Brant je naime rekao da Nemačka ne može da se vraća u prošlost, ali da ne može ni da zaboravi svoju prošlost i da otvorena pitanja iz prošlosti treba rešiti, ali tako da obe strane budu zadovoljne. „Tom Brantovom rečenicom je stavljena tačna na pitanje obeštećenja, na pitanje restitucije i na sve živo, zaključuje Ivanović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: