MUP: Identifikovane 32 žrtve trgovine ljudima

Tanjug

10. 06. 2011. u 11:26

Od početka godine u Srbiji su identifikovane 32 žrtve trgovine ljudima, od kojih je skoro polovina maloletna

BEOGRAD - Od početka godine u Srbiji su identifikovane 32 žrtve trgovine ljudima, od kojih je skoro polovina maloletna, a podignuto je i deset krivičnih prijava, rekao je danas koordinator za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Mitar Đurašković.

Skoro polovina identifikovanih žrtava trgovine ljudima su maloletne osobe, a u poslednje vreme žrtve su i muškarci, posebno u radu i na eksploataciji, rekao je Đurašković RTS-u.

Prošle godine, kako je rečeno, 89 državljana Srbije bili su žrtve trgovine ljudima, a tada je podignuto 47 krivičnih prijava.

Pretprošle godine, Služba za koordinaciju zaštite žrtava trgovine ljudima identifikovala je 127 žrtava, a podignuta je 51 krivična prijava, precizirao je Đurašković.

On je ukazao na pojavu aktivnu poslednjih 30 godina - prosjačenja dece, koja je uglavnom generisana siromaštvom, nebrigom roditelja i drugim okolnostima koje su povezane sa zakonskim uslovima za prebivalište, boravište i dokumenta.

On je naveo da je poslednjih godina najveći broj slučajeva seksualne eksploatacije u ugostiteljskim objektima u kojima su devojke uglavnom prinuđene na prostituciju, a da postoje i slučajevi radne eksploatacije, prinudnih brakova, prinude dece na vršenje krivičnih dela i na prosjačenje.

U odnosu na raniji period, kada su u Srbiji identifikovani strani državljani žrtve trgovine ljudima, uglavnom državljanke Rumunije, Moldavije i Ukrajine, od 2003. i 2004. godine je drugi trend, jer je sve više žrtava domaćih državljana, a cela faza trgovine ljudima se odvija u Srbiji, rekao je Đurašković.

MUP je zbog ukidanja viza promovisao kampanju bezbednog putovanja i na sajtu MUP-a, prvenstveno mladi koji nisu imali prilike ranije da putuju, mogu pročitati savete koji se odnose na bezbedno putovanje i navedeni su rizici od trgovine ljudima, rekao je Đurašković.

On je ukazao na prevare "da su praktično sebe građevinski radnici doveli u stanje ropstva i zavisnosti od onih koji su im organizovali poslove".

Đurašković je, vezano za poslove u inostranstvu, preporučio da se preko Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja pogledaju sve agencije na veb sajtu koje imaju saglasnost za obavljanje delatnosti i posredovanje pri zapošljavanju u inostranstvu.

Za osnovni oblik trgovine ljudima predviđena je kazna - minimum tri godine zatvora. Ako je žrtva mlađa od 18 godina, minimalna kazna je pet godina zatvora.

Ukoliko je reč o organizovanoj kriminalnoj grupi minimalna kazna je 10 godina, rekao je Đurašković i izrazio uverenje da će biti pronađen prostor za sklonište za decu koja su žrtve trgovine ljudima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije