Capital.ba

Pristiglo 18.409 zahtjeva poreskih obveznika

16.11.2008. / 20:03

BANJALUKA, U Poresku upravu Republike Srpske (RS) danas do 18.00 časova pristiglo je ukupno 13.409 zahtjeva poreskih obveznika za inicijalnu fiskalizaciju, izjavila je  portparol Poreske uprave Mila Štrkić.

“Samo tokom današnjeg dana, dakle do 18.00 časova, pristiglo je 1 500 zahtjeva za fiskalizaciju”, precizirala je Štrkićeva i podsjetila da je rok za podnošenje zahtjeva za fiskalizaciju prve grupe poreskih obaveznika, kojih ima od 30 000 do 40 000, istekao juče i da neće biti produžavan.

Ona je istakla da rok za podnošenje zahtjeva nije produžen, već da server Uprave prihvata podatke koji su već u opticaju.

“Server Uprave će sve do 24.00 časa prihvatati podatke o podnesenim zahtjevima za inicijalnu fiskalizaciju od servisera, koji su zaprimili zahtjeve i sklapali ugovore sa poreskim obveznicima. Podaci se sada prihvataju, jer su svi u zadnji čas odlučili da ispune svoju zakonsku obavezu i onda je došlo do zagušenja”, objasnila je Štrkićeva.

Prema Zakonu o fiskalizaciji, rok za prvu grupu poreskih obveznika, u koje spadaju maloprodaja, hoteli, restorani, hemijske čistionice i slične djelatnosti, najprije je bio 30. septembar, ali je rok produžen do 15. novembra, zbog većeg broja subjekata koji učestvuju u ovom procesu.

Rok za podnošenje zahtjeva za fiskalizaciju za drugu grupu poreskih obaveznika, njih oko 70 000, je 31. decembar.

Zbog obaveze uvođenja fiskalnih kasa, prodavci na pijacama u RS u četvrtak, 13. novembra, nisu izložili robu u znak protesta zbog uvođenja fiskalnih kasa.

Ministar finasija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić ranije je rekao da, uprkos protestu zaposlenih na tržnicama u RS, neće biti promijenjena odluka prema kojoj su oni obavezni da nabave fiskalne kase.

“Njihovo obrazloženje da je tehnički neizvodivo da se kase uvedu na tezge na pijaci, nije tačna, jer sve koje su prošle tehničku kontrolu i dobile sertifikat, imaju baterije, odnosno dodatna napajanja, i mogu da rade tokom dana i izdaju fiskalne račune. Po završetku dana, poreski obveznik dužan je da pošalje podatke poreskoj upravi. To znači da ne mora da ima struju da bi radio sa fiskalnom kasom”, rekao je Džombić.

Ministar finansija RS ocijenio je da nije dobra mjera da se socijalni problemi rješavaju tako što će se nekome dozvoliti da radi ilegalno, kao što to nijedna zemlja u okruženju i EU nije uradila.

“Na ovaj način želimo smanjiti sivo tržište tako što ćemo legalizovati sve tokove, i za socijalne kategorije obezbijediti sredstva da bi ih kroz pravilne programe uputili onima kojima su najpotrebnija”, naglasio je Džombić i dodao da je inicijativa prodavaca na pijacama za izuzimanje od te obaveze stigla kasno, podsjetivši da je Zakon o fiskalnim kasama usvojen u junu 2007. godine.

Iz Poreske uprave RS upozirili su da su kazne za neuvođenje fiskalnih kasa između 2.500 do 15.000 KM, pa čak i do zatvaranja radnje na 60 dana.Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!