• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zemljotres prvo srušio bespravnu gradnju

Predsednik Inženjerske komore Srbije prof. dr Dragoslav Šumarac rekao je da će ta komora razmotriti da li u Kraljevu ima objekata gde nisu poštovana pravila gradnje.

Šumarac, koji je s nekoliko istaknutih stručnjaka, takođe članova te asocijacije, angažovan na saniranju zgrada oštećenih u zemljotresu u Kraljevu, za "Politiku" je rekao da se "ponovilo sve ono što smo već doživeli prilikom zemljotresa u Kolubarskom okrugu", odnosno da "svi objekti građeni pre zemljotresa u Skoplju nisu ni projektovani na seizmičke uticaje".

"Ti objekti su najviše i oštećeni, posebno na seoskom području. Pored toga, u gradovima ima mnogo bespravno nadzidanih objekata i oni su u Kraljevu doživeli velika oštećenja", kazao je on.

"Možda ima i onih koji su nadzidani s dozvolama, a znatno su oštećeni pa će te slučajeve razmatrati Sud časti Inženjerske komore i predložiti odgovarajuće sankcije.

Takođe, biće procesuirani i slučajevi gde se usled velikih oštećenja sumnja da nisu poštovana pravila gradnje a imaju sve dozvole i potpise licenciranih stručnjaka", kazao je Šumarac.

Na pitanje da li su tačne tvrdnje da se u periodu postojanja velikih građevinskih preduzeća, poput kraljevačkog "Kablara", gradilo kvalitetnije, on je odgovorio potvrdno.

"Tačno je. U vreme "Kablara", "Rada", "Komgrapa" i drugih giganata srpsko građevinarstvo je bilo vodeće ne samo u Evropi nego i u svetu. "Energoprojekt" je tada bio među nekoliko prvih svetskih kompanija, rame uz rame sa "Behtelom", "Strabagom"... To je bilo zlatno doba našeg građevinarstva, koje je staroj Jugoslaviji donosilo dve milijarde dolara deviznog priliva. Poređenja radi, tada je turizam sa obalom od Portoroža do Ulcinja donosio 1,5 milijardi dolara", istakao je prof. Šumarac.

"Tada se i kvalitetnije i sigurnije gradilo. Firme su same finansirale izgradnju stanova za tržište. Toga danas nažalost više nema, a nema više ni mnogih velikih građevinskih firmi", dodao je on.

Prema njegovim rečima, komora je od osnivanja suda časti, a bilo je to krajem 2005. godine, oduzela ukupno šest licenci.

"Najpre su oduzete četiri licence za rušenja koja su se desila u Čuburskoj ulici u Beogradu i to odgovornom projektantu, vršiocu tehničke kontrole, odgovornom izvođaču i stručnom nadzoru.

Pored toga, oduzeta je jedna licenca stručnom nadzoru, koji je učestvovao u izgradnji objekta u Dubljanskoj ulici br. 35, u Beogradu, gde je došlo do obrušavanja temeljne jame.



Oduzeta je licenca i odgovornom izvođaču radova pri izgradnji objekta u Ulici 27. marta u Beogradu, kada je došlo do nesreće u kojoj je jedan radnik poginuo.

Takođe, izrečena je mera oduzimanja licence članovima komore koji su činili komisiju za tehnički pregled objekata u Ulici Jove Ilića br. 151 i Mitrovdanskoj br. 25 u Beogradu i to zato što su sačinili nepotpune zapisnike o radu komisije za tehnički pregled pomenutih objekata i netačno prikazali stanje objekta u pogledu stepena završenosti radova, na osnovu čega je organ uprave izdao odobrenja za upotrebu tih objekata", naveo je Šumarac.

"Kako je u toku postupak po prigovorima, odnosno drugostepeni postupak, naknadno ćemo, po pravosnažnosti presude, informisati javnost o detaljima ovog slučaja", istakao je on.

Inače u Kraljevu bi trebalo srušiti 189 od 716 objekata oštećenih u zemljotresu a koje su do sada pregledale drugostepene komisije, saopšteno je na sednici Štaba za vanredne situacije.

Nalazima komisija utvrđeno je i da treba sanirati 527 objekata oštećenih u zemljotresu koji je Kraljevo i okolinu pogodio 3. novembra.

Tokom dana zbrinuto je 38 osoba, od kojih je 25 useljeno u još pet od ukupno 20 kontejnera, sedam osoba u dva šatora i šestoro u privatnu kuću. Ukupan broj zbrinutih lica sada iznosi 660, od kojih je bolesnih 62.

Gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović je rekao da će za objekte koji su pretrepeli najveća oštećenja u zemljotresu, grad platiti izradu projekata sanacije.

"Za objekte koji imaju četvrti i peti stepen oštećenja, odnosno 50 odsto i više, izrada projekata sanacije biće refundirana. Radi što bržeg ulaska u posao, građani mogu da naruče izradu projekta čim dobiju zapisnik komisije za procenu štete, a sredstva će im naknadno biti isplaćena", kazao je Simović na konferenciji za novinare Štaba za vanredne situacije.

Prema rečima Simovića, građani za izradu projekta sanacije mogu da angažuju bilo kog inženjera sa odgovarajućim licencama.

Kopije zapisnika komisija za procenu štete moći će da se preuzmu od ponedeljka, kazao je on.

Meštani naselja Higijenski zavod koji imaju manja oštećenja, od prve do treće kategorije, u subotu će u svojoj mesnoj kancelariji dobiti raspored preuzimanja građevinskog materijala.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image