Dobar dogovor ili populizam vlade

Sindikati zadovoljni rezultatom pregovora s Vladom o izmenama Zakona o penzijama, dok poslodavci smatraju da su i sindikati i Vlada pribegli populizmu.

Izvor: B92

Subota, 06.11.2010.

14:52

Default images

Vicepremijer Jovan Krkobabić ponovo poručuje da će PIO zakon naredne sedmice biti vraćen u skupštinsku proceduru bez značajnih izmena, kako je i dogovoreno sa MMF.

Sindikalni lideri su uvereni da će Sporazum koji je sa sindikatima u petak uveče potpisao premijer Mirko Cvetković poštovati i naredna vlada.

"Ne želim da mislim drugačije, jer ne želim da budem paranoičan", rekao je lider najuticajnijeg, Saveza samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović.

On je kazao da je pregovarački tim pet udruženih srpskih sindikata pregovorima s Vladom oko izmene penzionog zakona postigao "dobar rezultat".

Prirodno je, kazao je Orbović, da u pregovorima nisu svi sindikalni zahtevi uvaženi.

Predsednik SSSS tvrdi da je veoma zadovoljan postignutim jedinstvom sindikata, jer niko tokom pregovora nije iskočio iz dogovorenih okvira, a da je vladi pokazano Vladi da ne može da donosi odluke bez dogovora sa socijalnim partnerima.

Orbović tvrdi da je, da bi se do dogovora došlo, bilo neophodno da Predlog izmena i dopuna Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju bude povučen iz skupštinske procedure.

Dogovor da se primena najmanje dve zakonske odredbe, produženje radnog staža za žene i beneficirani radni staž, odloži za 2013. godinu, Orbović ne doživljava kao odlaganje problema već smatra da za njihovu primenu još nije vreme.

Predsednica ASNS Ranka Savić je, takođe, zadovoljna dogovorom s predstavnicima Vlade Srbije.

"U svakom slučaju smo postigli veliki uspeh, pokazali smo da samo udruženi možemo da dođemo do rezultata", rekla je Savićeva, koja smatra da je penzioni zakon "popravljen" na dobro sadašnjih i budućih penzionera, ali i u odnosu na zaposlene.

Savićeva tvrdi da su sindikati svojim poslednjim aktivnostima članstvu i građanima Srbije poslali pozitivnu poruku koja sindikatima vraća godinama narušavan ugled.

"Napravljen je veliki pomak jer je ovim pregovorima praktično uspostavljen sindikalni pokret u Srbiji jer smo do sada imali sindikate koji su se umesto za radnika borili jedan protiv drugoga, pa nije čudno što je srpski radnik apatičan", navela je ona.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atancković, međutim, smatra da su i sindikati i Vlada pribegli populističkom načinu rešavanja problema.

"Sindikat je hteo da završi tu priču tako da nije u potpunosti odbijen, a Vladi je odgovaralo da ne učini bitne ustupke I da istovremeno ispuni ponešto od traženog, pa tako ispada da su oni kao napravili neki dogovor", kazao je Atanacković.

Uveren da od tog dogovora "nema ništa", Atancković je rekao da ne može da veruje da se u Srbiji, koja se opredelila za društveni sistem koji je u osnovi kapitalistički, vlasnici kapitala ne pitaju kada se odlučuje o značajnim pitanjima za društvo, već im se ona prosto nameću.

Istakavši da "mi još uvek mislimo više o raspodeli nego o tome šta ćemo da raspodeljujemo", Atancković kaže da se "sindikat poneo kao opoziciona stranka", a da je Vlada odreagovala populistički, što je bila karakteristika I svih prethodnih vlada u poslednjoj deceniji.

Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za reformu penzionog sistema Jovan Krkobabić je rekao da sinoć nije postignuto ništa što sa MMF ranije već nije dogovoreno kada je reč o izmenama penzionog zakona koji će naredne sedmice biti vraćen u skupštinsku proceduru.

Sve drugo što je dogovoreno ne tiče se zakona već drugih akata i uredbi u šta, kako je rekao Krkobabić, on ne želi da se meša jer u pregovorima nije ni učestvovao.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: