Grejanje poskupljuje, Vlada duguje

Posle Beograda, u Udruženju toplana očekuju da grejanje poskupi i u ostalim gradovima. Vlada Srbije jedan od najvećih dužnika za grejanje.

Izvor: B92

Utorak, 02.11.2010.

10:04

Default images

Pošto je stanovnike glavnog grada pogodilo još jedno u nizu poskupljenja, ovoga puta grejanja za 30 odsto, nadležni su o tome javnosti ponudili objašnjenje.

“Beogradske elektrane”, koje su u Srbiji prve podigle cene, tvrde da je to bilo neminovno zbog sve veće razlike između cena grejanja i energenata.

Istovremeno, resorni ministar Škundrić je stavom da je poskupljenje u nadležnosti lokalnih samouprava, sa Vlade koja inače spada u najveće dužnike, za to skinuo odgovornost.

Ono što je Beograđanima preostalo je da smisle gde će naći novac za kubni metar gasa koji sada, umesto 64, košta 83,68 dinara. Istovremeno je cena kubnog metra u Novom Sadu 66,5 a u Nišu 62.7 dinara.

Tako će se za grejanje stana od 30 kvadrata mesečno plaćati 2.500 dinara, za 600 više nego do sada. Za stan od 40 kvadrata oko 3.400 dinara, od 50 kvadrata čak 5.000 dinara, a za stan od 100 kvadrata više od 8.000 dinara.

Poskupljenje grejanja u glavnom gradu, direktor “Beogradskih elektrana” Zoran Predić pravda poskupljenjem tog energenta u protekloj sezoni za 50 odsto i dodaje da se bez podizanja cene ne bi moglo obezbediti kvalitetno grejanje.

“Samo tokom protekle grejne sezone gas je poskupeo, kao naš primarni energent koji koristimo, oko 50 posto. Jednostavno cena grejanja više nije mogla da pokrije ni osnovne troškove nabavke energenata”, tvrdi on.

“Ja lično se ne bojim na to da će stepen naplate pasti ako naši sugrađani budu imali kvalitetno grejanje”, ocenjuje Predić. Zamenik direktora “Beogradskih elektrana” Nenad Đakovac negirao je da su za poskupljenje odgovorne neplatiše, označivši pri tom Vladu Srbije kao jednog od velikih dužnika.

“Nemamo nikakav problem da kažemo da zgrada Vlade Republike Srbije, to su adrese u Nemanjinoj ulici i adrese na Novom Beogradu, duguju više od 60 miliona dinara. Takođe, nemamo nikakav problem da, ako se dugovanja ne izmire i te zgrade isključimo”, poručuje on.

“Mi smo uputili svima poslednje opomene pred isključenje, sa ponovo datom tom mogućnošću da izmire dugovanja na rate i očekujemo odgovore. Odziv je dobar, čekaćemo još nekoliko dana, a onda ćemo isključivati”, najavljuje Đakovac.

U Vladi Srbije su za B92 potvrdili da duguju novac za grejanje. Šef biroa za komunikacije Milivoje Mihajlović izjavio je za B92 da se radi o nešto manjoj sumi od 60 miliona dinara i da bi račun uskoro trebalo da bude izmiren.

“Vlada Srbije duguje ‘Beogradskim elektranama’ tačno 50.233.000 dinara za grejanje. Do zastoja u plaćanju je došlo je zbog smanjenog budžeta Uprave za zajedničke poslove koja izmiruje račune za grejanje u zgradama Vlade. Ja očekujem da će uskoro biti pronađeno rešenje i da će dug biti ubrzo izmiren”, kaže Mihajlović.

"Odbacivanje odgovornosti Vlade"

Istovremeno, u Udruženju toplana, posle Beograda, očekuju da grejanje poskupi i u ostalim gradovima. U Pirotu se to već dogodilo, a cena je veća za 10 odsto.

Resorni ministar Petar Škindrić ranije je istakao da su takve odluke isključivo u nadležnosti lokalnih samouprava.

Takav stav, urednica “Balkan magazina” Jelica Putniković ocenjuje kao puko odbacivanje odgovornosti Vlade za poskupljenje koje je opteretilo mnoge građane prestonice.

“Zapravo su bile izjave neće poskupeti gas do Nove godine, struja do kraja grejne sezone ili kraja godine. Za toplane je uvek bio izgovor da je to na loklanim samoupravama”, podseća ona.

“Očigledno Vlada na sebe nije htela da preuzme taj nemili zadatak da ljudima kaže da se računi za grejanje moraju povećati. Na kraju, odluka o poskupljenju u Beogradu je doneta kada su grejna sezona i zima uveliko počeli”, kaže Putnikovićeva.

Ona je uverena i da je krajnje vreme proveriti poslovanje kompanije “Srbijagas”, glavnog distributera gasa na teritoriji Srbije.

“Državna revizorska institucija mislim da je mogla da kontroliše ‘Srbijagas’. Istovremeno, postavlja se i pitanje racionalizacije. Gradske toplane mogu da se racionalizuju. Mi u Beogradu imamo star sistem, cevi koje pucaju”, upozorava Putnikovićeva.

“Konačno moraju se doneti socijalne karte, da se samo onima koji su zaista ekonomski ugroženi pomogne u plaćanju računa, a ostali da plate onoliko koliko su potrošili. Tu dolazimo i do potrebe za ugrađivanjem merača toplotne energije, pa vi ako nećete da platite ovu cenu za sve prostrorije, ne morate da grejete ceo stan”, kaže ona.

Član Gradskog veća Goran Aleksić najavio je nove subvencije za ugrožene sugrađane.

“Oni naši sugrađani koji su imali subvenciju od 10 do 50 odsto na račune Infostana imaće dodatnu subvenciju na teret budžeta grada za iznos povećanja grejanja za njihov konkretan stan”, objašnjava on.

Subvencije mogu da očekuju i zdravstvene ustanove i objekti koje koriste deca predškolskog i školskog uzrasta.

O ovoj temi možete čitati i na našoj stranici Biz.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: