Zdravlje

Četvrtak, 21.12.2023.

19:12

Lekarka objasnila kako ga lečiti: Veliki kašalj hara Srbijom, podaci su zabrinjavajući

Na velika vrata, na naše prostore, vratio se pertusis, veliki kašalj, bolest koju je još u 9. veku opisao arapski lekar Avicena, a za koju smo verovali da je iskorenjena.

Izvor: B92, Kurir

Default images
Foto: Shutterstock/aslysun

Od početka godine pa do 6. decembra u Srbiji je, prema podacima "Batuta", prijavljeno ukupno 458 potvrđeniih slučajeva velikog kašlja. Međutim, zabrinjava podatak da smo tokom cele prošle godine imali samo pet obolelih.

S obzirom na to da se radi o visokozaraznoj bolesti, ali i činjenice da deo dece uopšte nije vakcinisan ili je nepotpuno vakcinisan, kao i da imunitet nakon vakcinisanja i obolevanja slabi, pa je moguće ponovno zaražavanje u blažem obliku, epidemiolozi očekuju da će broj obolelih u narednom periodu rasti.

Testiranje u Institutu "Batut"

Zbog toga je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ krajem novembra obavestio građane da ako kašlju duže od dve nedelje, a taj se kašalj ne može dovesti u vezu s drugim oboljenjima, mogu kod njih uraditi laboratorijsko ispitivanje kako bi se ustanovilo da li je u pitanju veliki kašalj.

Infektolog Svetlana Popović opisala je pertusis i otkrila kao nastaje u ljudskom organizmu.

"Pertusis je akutno infektivno kontagiozno oboljenje koje izaziva bakterija bordetella pertusis. Karakteriše ga kašalj u vidu zacenjivanja, zbog čega se zove veliki kašalj, zacenka, magareći kašalj ili kukurekavac", objašnjava dr Popović. Prema njenim rečima, veliki kašalj je kosmopolitsko oboljenje, nije sezonskog karaktera, a najčešće obolevaju deca od jedne do pet godina.

"Nisu pošteđena ni odojčad, već od drugog meseca života, dok školska deca obolevaju ređe. Vrlo retko obolevaju i odrasli, ako ranije nisu bolovali ili nisu vakcinisani", priča doktorka za Kurir.

 

Infekcija se brzo širi

Izvor zaraze, navodi doktorka, isključivo je bolesnik od samog početka, a zaraznost traje 4 do 5 nedelja kod nelečenih pacijenata, a 1 do 2 nedelje kod lečenih.

"U pitanju je kapljična infekcija sa vrlo visokim indeksom kontagioznosti. Prilikom kašlja vazdušna struja je veoma jaka, te se kapljice mogu raspršiti nekoliko metara daleko, što povećava mogućnost širenja pertusisa. Zato su pre sistemske vakcinacije epidemije bile česte i zahvatale su svu decu jedne škole, dvorišta, ulice, pa čak i celog sela", kaže doktorka Popović.

Bolest ima 3 stadijuma

Bolest ima tri stadijuma, kataralni, koji traje 5 do 15 dana, karakteriše ga suv kašalj, uglavnom noćni i tada je bolesnik zarazan.

"Drugi stadijum je zacenjivanje, koji karakterišu napadi kašlja sa zacenjivanjem. Vrlo često se zacenjivanje završava povraćanjem. Kašalj i zacenjivanje remete funkciju disanja, tako da mogu nastati hipoksemija i apnička kriza. Takođe, za vreme zacenjivanja mogu da se jave različite mehaničke komplikacije, kao što su povećan pritisak u lobanji, grudnom košu i trbuhu. Ovaj stadijum traje 2 do 3 nedelje. Izolacija obolelog do treće nedelje zacenjivanja, naročito je to važno za decu u čijim porodicama postoje odojčad, mala i bolesna deca, za koje ova bolest može biti i smrtonosna", objašnjava dalje doktorka.

 

Komplikacije mogu da budu veoma ozbiljne

Poslednji stadijum je stadijum rekonvalescencije ili oporavka, kada se kašalj smanjuje, opšte stanje se poboljšava.

"Do potpunog ozdravljenja može proći 2 do 3 nedelje, nekad i do dva meseca. Klinički oblici variraju od lakših do teških formi koje su uglavnom praćene komplikacijama poput bakterijske upale pluća, zapaljenja srednjeg uva, zapaljenja creva, krvarenja, upale mozga i poremećaja stanja svesti. Upale mozga mogu da ostave kod dece trajne posledice, psihičku zaostalost, govorne mane, epilepsiju", kaže ona.

Terapija koja se primenjuje kod velikog kašlja je antibiotska i simptomatska, uglavnom je usmerena protiv kašlja.

"Takođe je važan način ishrane dece, koji se bazira na male i kalorične obroke, hraniti ih nakon zacenjivanja kako bi se se izbeglo provociranje kašlja i povraćanje. Takođe, dete ne hraniti pred spavanje, jer inače noću češće kašlje", objašnjava doktorka Popović za pomenuti portal.

Vakcina sprečava teže forme bolesti

Kako ističe lekarka, obavezna imunizacija je znatno smanjila smrtnost kod pertusisa. Vakcina, međutim, ne daje doživotni imunitet, ali zato sprečava nastanak teških, smrtonosnih formi bolesti.

"Samo podizanjem svesti o imunizaciji dece doprineće se zasigurno da ovakve bolesti u jednom trenutku i definitivno budu iskorenjene", ističe.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Iznenađenje: Oni su "tajni" ruski saveznici

Britanski proizvođač rovokopača JCB nastavio je da proizvodi i isporučuje te radne mašine za rusko tržište mesecima nakon što je objavio da je zaustavio izvoz zbog rata Rusije u Ukrajini, prenosi Gardijan.

22:49

15.5.2024.

20 h

Podeli: