Dostupni linkovi

Lideri G20 na samitu u Indiji bez Sija i Putina


Logo G20 postavljen u Nju Delhiju 1. decembra 2022. kada je Indija preuzela predsedavanje tom organizacijom.
Logo G20 postavljen u Nju Delhiju 1. decembra 2022. kada je Indija preuzela predsedavanje tom organizacijom.

Lideri Grupe 20 (G20) počeli su u petak, 8. septembra, da dolaze na samit u Nju Delhiju, s nadom da će ostvariti napredak po pitanju trgovine, klime i niza drugih globalnih problema uprkos tome što predsednici Kine i Rusije neće prisustvovati skupu, preneo je AFP.

Posle finansijske krize 2008. godine G20 je trebalo da bude sredstvo za upravljanje globalnom ekonomijom.

Međutim, kako su predsednici i premijeri počeli da dolaze u indijsku prestonicu, upečatljivo odsustvo kineskog lidera Si Đinpinga postavlja pitanje šta uopšte blok raznovrsnih zemalja može da se dogovori.

Uoči početak samita koji se održava 9. i 10. septembra, zvaničnici tek treba da završe rutinski posao izglađivanja neslaganja i finalizacije zajedničkog saopštenja koje bi lideri mogli da potpišu.

Kina nije dala zvaničan razlog Sijevog nedolaska, mada Peking otvoreno govori o svojoj želji da poremeti tradicionalne organizacije koje predvode SAD, poput G20, i zameni ih nečim što više odgovara interesima Pekinga, ukazuje AFP.

Si će umesto prisustva samitu u Nju Delhiju u Pekingu ugostiti lidere Venecuele i Zambije.

Usled diplomatske izolacije i optužbi za ratne zločine u Ukrajini nije prisutan ni ruski lider Vladimir Putin, mada Moskva nastavlja da pritiska saveznike da ublaže međunarodnu osudu njene invazije na Ukrajinu.

"Još jednom Vladimir Putin nije mogao da pokaže svoje lice na G20", rekao je britanski premijer Riši Sunak (Rishi).

Britanski premijer je rekao da je Putin "arhitekta sopstvenog diplomatskog egzila, izolujući se u svojoj predsedničkoj palati i blokirajući kritike i realnost".

Na putu na samit, američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) insistirao je na tome da će skup biti "uspešan", uprkos zabrinutosti tržišta zbog mogućnosti eskalacije trgovinskog rata između SAD i Kine.

Spekuliše se da bi Kina državnim službenicima mogla da zabrani upotrebu Eplovog (Apple) telefona Ajfon (iPhone).

Mnogi lideri G20 strahuju da su privrede njihovih zemalja već u opasnosti da budu kolateralna šteta sukoba dve najveće svetske ekonomije.

Ekonomisti kažu da su ograničenja koja su SAD uvela na prenos osetljivih tehnologija u Kinu produbila usporavanje ekonomskog rasta druge po veličini svetske privrede.

Oni takođe ukazuju na ozbiljne strukturne probleme u Kini, kao što su smanjenje radne snage, sporija produktivnost i tržište nekretnina.

Američka ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yellen) upozorila je u petak u Nju Delhiju da usporavanje ekonomskog rasta Kine nosi rizike za ceo svet.

Ona je rekla da se Kina suočava s različitim kratkoročnim i dugoročnim ekonomskim izazovima

"Ipak, Kina ima prilično prostora za mere da rešava ove izazove", rekla je Jelen.

XS
SM
MD
LG