0

Autor: P.K.

Po 14 poena ubacili kapiten Bogdanović i Marinković, povredio se Petrušev

Copyright Tanjug/AP Photo/Aaron Favila

Košarkaška reprezentacija Srbije je pobedila Kinu u utakmici prvog kola Mundobasketa, rezultatom 105:63 (25:14, 30:20, 22:13, 28:16). U Manili, naš nacionalni tim je zasluženo slavio, a već u ponedeljak (14.00) ih čeka novi duel sa Portorikom koji je danas bio bolji od Južog Sudana. Tako da posle prvog dana, Srbija i Portoriko imaju po pobedu.

Međutim, senku na pobedu bi mogla da baci i povreda Filipa Petruševa. Sredinom druge deonice prilikom jednog doskoka je povredio skočni zglob i nije se više vraćao u igru. Pre toga je postigao osam poena za pet minuta i 31 sekundu.

Kinezi na čijoj je klupi Aleksandar Đorđević (danas napunio 56 godina) poveli su na startu i imali prednost od 6:0, ali je usledila serija od 7:0 našeg tima. Od tada je rezultat počeo da se okreće u korist ekipe Svetislava Pešića, pa je posle prve deonice bilo 25:14 za naš tim. Sve ostale četvrtine takođe su pripale srpskom timu.

Prednost je varirala, ali ni u jednom trenutku nije bilo dileme o pobedniku.

Najefikasniji u našem timu bili su kapiten Bogdan Bogdanović i Vanja Marinković sa po 14 poena, dok je jedan manje ubacio Dušan Ristić. Ali je za tri poena bio nepogrešiv, pošto je iz četiri pokušaja svaki put pogodio. Nikola Milutinov je dodao 11, a Aleksa Avramović 10.

Svi naši košarkaši su dobili određenu minutažu i svi su se upisali u strelce, a po šest skokova su imali Ristić i Milutinov. Najbolji asistenti su bili Stefan Jović i Marko Gudurić, sa po šest. Oba tima su imali isti broj skokova, po 33, dok smo u asistencijama bili bolji, 30 prema 20.

Inače, za igrača utakmice proglašen je Milutinov koji je imao i dve asistencije.

Kod Kineza su se istakli Rui Džao sa 17 poena, Ći Džu sa 12 i Peng Žu i Ženling Žang sa devet.

Srbija - Kina 105:63 (25:14, 30:20, 22:13, 28:16)

SRBIJA: Avramović 10 (4as), Bogdanović 14 (4/10 iz igre), Davidovac 7, Dobrić 6, Gudurić 7, N. Jović 9, S. Jović 5 (6as), Marinković 14, Milutinov 11 (6sk), Petrušev 8, Ristić 13 (6sk), Simanić 1.

KINA: Kaier, Mingsung, Džao 2, R. Džao 17, P. Džao 9, Vang 5, Ku, Žao 12, Cui 3, Hu 4, Džu, Fu 2, Žang 9.

BLOG UŽIVO:

Kraj četvrte četvrtine, 105:63

40. minut: Davidovac pogađa sa linije bacanja - 105:63.

39. minut: I Marinković pogađa za tri poena - 98:63. Na drugoj strani, Davidovac pravi faul. Dvojica oko Milutinova koji je fauliran.

Odlična asistencija Avramovića pogađa Marinković - 100:63.

38. minut: Gudurić ne šutira za tri, već dodaje usamljenom Ristiću. Nova trojka (4/4) i sada je 93:63.

Kinezi greše u dodavanju. Lopta za Srbiju. Na drugoj strani, Dobrić na liniji bacanja. Bez greške, sada je 95:63. Pokušaj Kineza za tri, ali bez uspeha.

37. minut: Ne uspeva Ristić da pogodi, bio je pod faulom. Staje na liniju slobodnih bacanja. Pogađa samo jedno - 90:63. Simanić ne dozvoljava Andersonu da poentira, sa desne strane.

36. minut: Lagani poeni Srbije, posle kontre Gudurić bez čuvara ispod koša. Sada je 89:63.

35. minut: Marinković ide ka košu, ali je fauliran na pokušaju polaganja. Dobrić pokušava za tri, ne pogađa, ali Simanić je fauliran. Staje na liniju bacanja. Pogađa samo jedno - 87:61.

Anderson pogađa za dva poena - 97:63.

34. minut: Odbrane popuštaju, Kinezi pogađaju za tri. Uzvraća Srbija. Marinković iz ugla pogađa za tri - 86:59. Novi tajm-aut. Traži ga Aleksandar Đorđević, selektor Kine.

Dobrić igra jako u odbrani. Pokušaj alej-apa Kinet

33. minut: Kontra i laki poeni Džaoa - 80:53. Ponovo Ristić za tri poena (za sada 3/3). Vraćaju Kinezi trojku i smanjuju na 83:56.

32. minut: Simanić do Ristića, koji traži Gudurića, ali veoma loš pas. Lopta u velikom autu. Srećom, Džao ne pogađa za dva i ne kažnjava.

31. minut: Nova trojka Ristića - 80:49. Na terenu je i dalje Simanić.

Stiže vest iz druge grupe Slovenija pobedila Venecuelu sa 100:85, uz 37 poena Luke Dončića

Kraj treće četvrtine, 77:47

30. minut: Povratna za Ristića i trojka - 77:47. Ulazi i Simanić.

29. minut: Kinezi ne pogađaju za tri. Avramović na drugoj strani. Fauliraju ga. Tajm-aut. I dalje je 71:47. Avramović je na liniji slobodnih bacanja. Pogađa prvo, ne i drugo - 72:47.

Fu pokušava, ali kratko, Ristić lagano hvata. U nastavku akcije, Avramović pravi tajming i novi poeni - 74:47.

28. minut: Vang je uspešan sa linije slobodnih bacanja. Smanjuje na 71:45. Avramović za Bogdanovića koji pokušava za tri poena. Lopta neće u koš, pa na drugoj strani Bogdanović pravi faul. Sada ide i na klupu.

Džao pogađa i smanjuje na 71:47. Agresivni Kinezi u odbrani, loše snalaženje i gubimo loptu.

27. minut: Avramović poeni i dodatni faul za košarkaša Partizana. Uspešan je i rezultat je 69:41. Vang zakucava i smanjuje na 69:43. Sada uzvraća Srbija, baš preko Vanga - 71:43.

26. minut: Ristić pravi prekršaj. Oba bacanja promašuje Vang. Ostaje 64:41 za Srbiju. Bogdanović pod faulom pogađa, za 66:41. Ristić ne dozvoljava prolaz Vangu, koji pravi i grešku u koracima. Odlična odbrana daje rezultat.

25. minut: Džu sam, pogađa za tri poena. Dobrić greši i vraća loptu protivniku.

24. minut - Srbija se brani, lopta dolazi do Bogdanovića koji pokušava za tri, ali lopta neće u koš. Sada hoće. Kapiten Srbije u uglu sam kao duh, rutinska realizacija za tri - 64:38. Njegova druga trojka.

23. minut: Milutinpv na liniji slobodnih bacanja. Uspešan je u oba pokušaja, 59:38. Bogdanović kreće na Lija Kajera i staje na liniju slobodnih bacanja. Bez greške, pa je 61:38.

Anderson na drugoj strani ne pogađa za tri.

21. minut: Kontra i zakucavanje Jovića 57:34. Na drugoj strani Džu Ći koristi visinu i lako poentira, sada je 57:36.

Dosta toga dobrog smo videli u prvom poluvremenu. Odlična saradnja igrača, dobar protok lopte, uvek se traže najjednostavnija rešenja, odbrana je na mestu, igrači su "prisutni" i koncentrisani. Jedino što brine je povreda Petruševa, koji je izvrnuo zglob, probao da nastavi, ali je morao da izađe. Sva desetorica igrača koji su ulazli u igru su dali poene (nisu ulazili Ristić i Simanić). Milutinov je dao 9 poena, Petrušev 8, Bogdanović i Nikola Jović po 7.

Kod Kineza, Ći Džu je dao 10 poena.

Kraj druge četvrtine, 55:34

20. minut: Pogađa Dobrić! 55:34.

20. minut: Kina ima bacanja, još 17 sekundi do kraja.

19. minut: Pešić traži da se igra presing, možemo samo da pretpostavimo da se uvežbavamo za naredne mečeve. Bogdanović na asistenciju Stefana Jovića. 53:33

19. minut: Nikola Jović daje koš i bacanje, odosmo na preko 20 poena razlike. 51:30

18. minut: Bogdanović pronalazi Milutinova u reketu, on pogađa uz faul, a onda daje i dodatno bacanje. Razvija se saradnja bekova i centra, ovo je odlično. Desetorica igrača Srbije su se upisali, kod Kine su samo četiri igrača dala poena. 48:30

17. minut: Davidovac pogađa trojku! Džu zakucava, a Nikola Jović pogađa. Odlično igra Srbija, lepo se kreće lopta, nalazi se najbolje rešenje, ovo je milina gledati. Kinezi u blagom očaju, šutiraju sad i nerezonski. 45:27

15. minut: Gudurić pogađa trojku! Novi tajm-aut za Kinu. 40:23

14. minut: Ipak Petrušev traži izmenu, osetio je da ne može. Saznaćemo posl emča šta je u pitanju. Ulazi Milutinov. 37:23

Ovako je izgledalo u trenutku pada:

Printscreen/RTS

14. minut: Petrušev je vezao četiri poena, a onda je bio u kontri i pao. Izgleda da je zglob u pitanju. Ipak, ostao je u igri, dakle nije ništa ozbiljno. Petrušev je pogodio oba bacanja. 35:21

12. minut: Gudurić, pa Petrušev završavaju akcije, na drugoj strani Džao daje koš za dva, neobično za Kinu. 29:19

11. minut: Počela je druga četvrtina, opet trojka i pogođena, Džao - 25:17

AP Photo/Aaron Favila

Kina je šutnula pet puta za dva, a 11 puta za tri!

Kraj prve četvrtine, 25:14

10. minut: Nikola JOvić daje oba penala. Srbiji su ostala dva mala faula, 52 sekunde do kraja. imamo dvocifrenu prednost - .25:14

8. minut: Dobra odbrana Srbije, a onda Avramović pretrčava i u polukontri jako lepo i jednostavno polaže na ulazu. Tako treba da igramo. Odmah potom Marinković je ostao sam posle kontre i pogađa trojku! Mora Đorđević da uzme tajm-aut. 23:14

8. minut: Izuzetno agresivne odbrane na obe strane. Treba reći da ova Kina nije ni nalik na onoj koju smo pre manje od nedelju dana razbili u prijateljskom meču. Bogdanović pogađa oba bacanja. 18:14

7. minut: Peng Džu pogađa trojku! 15:14

6. minut: Dve dobre odbrane i dve kontre, jednu završava Dobrić, druga je okončana faulom nad Milutinovim, koji pogađa drugo. Vodimo malo osetnije, 15:11. Stefan Jović deluje odlično za sada, dugo ga nismo gledali, ali je u formi, vuče kontre bez greške i vidi saigrače.

6. minut: Stefan Jović je sam istrčao kontru i poentirao uz faul, ali promašuje dodatno bacanje. 12:11

5. minut: Nekoliko dobrih odbrana, posle ofanzivnog skoka, Bogdanović pogađa novu trojku za Srbiju. Na drugoj strani Džang je trenutno nezaustavljiv. Vodi Kina 10:11

3. minut: Još jedna dobra odbrana, a Milutinov pogađa sa "kapice". Vodi Srbija, ali samo na kratko jer Džang pogađa trojku. 7:9

2. minut: Stefan Jović za tri! To je serija 5:0 posle serije Kine od 6:0. 5:6

2. minut: Milutinov zakucava! Evo poena za Srbiju, posle minut i po igre. 2:6.

1. minut: Ći pogađa prve poene na ovom meču, Srbija ne koristi i drugi napad. Džang pogađa trojku uz faul! Loš početak Srbije. 0:6

1. minut: Počeo je meč, Srbija je imala prvi napad, ali je Bogdanović promašio težak šut za tri.

- Ovo su startne petorke:

Srbija: Nikola Jović, Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Milutinov.