Obalska straža SAD: Putnici podmornice Titan nisu preživeli, pronađeni su delovi plovila (VIDEO)

22.06.2023

20:57 >> 21:32

1

Šta se tačno dogodilo u podmornici nije još poznato

Obalska straža SAD: Putnici podmornice Titan nisu preživeli, pronađeni su delovi plovila (VIDEO)
Preminuli putnici Titana - Harding, Raš, Nargole i Davud sa sinom - Copyright Profimedia

Kompanija koja rukovodi podmornicom Titan, "OceanGate" saopštila je da je posada "nažalost, izgubljena".

- Naša srca su sa ovih pet duša i svakim članom njihovih porodica u ovom tragičnom trenutku - naveli su.

Obalska straža SAD je potvrdila da krhotine pronađene u okeanu pripadaju nestaloj podmornici. 

Kako su naveli, robot je oko 500 metara dalje od olupine Titanika pronašao ostatke podmornice.

Čelnici Obalske straže su naveli da su odmah po otkriću delova olupine obavestili porodice žrtava.

Profimedia
Ovako je izgledala podmornica Titan

Kako su naveli, potraga za plovilom će se nastaviti, ali kako surovi uslovi vladaju u okeanskim dubinama, ne može se jasno odgovoriti na pitanje da li je moguće pronaći i tela žrtava.

Saopštenje kompanije "OceanGate"

- Verujemo da su životi našeg izvršnog direktora Stoktona Raša, Šahzada Davuda i njegovog sina Sulemana Davuda, Hamiša Hardinga i Pol Anrija Nargolea izgubljeni.

Ovi muškarci su bili istinski istraživači koji su delili istančan avanturistički duh i duboku strast ka istraživanju i zaštiti svetskih okeana. Naša srca su sa ovih pet duša i svim članovima njihovih porodica tokom ove tragedije.

Ovo je veoma tužno vreme za naše posvećene zaposlene koji su iscrpljeni i duboko tuguju zbog ovog gubitka - navodi se, između ostalog, u saopštenju kompanije.

U potrazi  za Titanom učestvovuju američke i kanadske agencije, a mornarice i komercijalne kompanije za duboko more pomažu spasilačku operaciju.

Podsetimo, podmornica Titan nestala je sa pet putnika u nedelju nakon što je kenula ka olupini Titanika sa broda Polarni princ u 8.00 časova ujutru po lokalnom vremenu. Polarni princ je izgubio kontakt sa njom oko 9.45, sat vremena i 45 minuta od početka spuštanja.

Obalska straža je rekla da su obavešteni o problemu tek oko 17.45, osam sati kasnije, a potraga je počela ubrzo nakon toga.

Podmornica eksplodirala

Pet različitih delova olupine potvrdilo je da se radi o ostacima podmornice. Prvo je pronađen nos plovila,a onda su uočeni i drugi delovi.

Zaključak je da se "dogodila katastrofa", ali se ne može sa sigurnošću reći kada je podmornica eksplodirala.

Izvršni direktor i osnivač „Oušngejta" Stokton Raš, britanski milijarder istraživač Hamiš Harding, poznati francuski ronilac Pol-Anri Nargole i pakistanski biznismen Šahzada Davud, kao i njegov 19-godišnji sin Sulejman Davud nalazili su se u podmornici.

Ko su bili putnici Titana?

Među stradalim putnicima je i izvršni direktor kompanije "OceanGate" Stokton Raš koji je vodio turističke ture do olupine Titanika. 

Diplomirao je vazduhoplovni inženjering na Prinstonu, a uvek je želeo da bude astronaut. Međutim, kako je rekao, time nije mogao da se bavi zbog lošeg vida.

"OceanGate" je osnovao 2009. uz ideju da se istražuje okean kroz inovacije.

Više puta je dolazio u žižu javnosti zbog diskutabilnih uslova koji su vladali na Titanu. U intervjuu datom krajem prošle godine, Raš je više puta rekao da će istraživači na Titanu biti bezbedni i imati kiseonik neophodan za preživljavanje. 

Inače, radilo se o prilično maloj podmornici u kojoj ne može da se stoji ili leži već satima boravi u sedećem položaju. Imala je samo jedan prozor, a njome serukovodilo kontrolerom za video-igrice. 

Profimedia
Stokton Raš u podmornici Titan

Suleman Davud, jedan od petorice muškaraca koji su bili na podmornici "Titan" koja je nestala u nedelju na putu do Titanika, identifikovan je kao student univerziteta u Glazgovu.

Univerzitet Stratklajd je potvrdio da je Davud (19) bio jedan od njegovih studenata na Stratklajd poslovnoj školi i da je upravo završio prvu godinu.

Davud je sin Šahzade Davuda ( 48), britanskog biznismena milijardera koji je živeo u Surbitonu u jugozapadnom Londonu, poreklom iz Pakistana.

Profimedia
Suleman i Šahzada Davud

Hamiš Harding je bio osnivač i predsednik „Action Aviation", kompanije sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima koja kupuje i prodaje avione. Britanac je takođe predsedavao bliskoistočnim ogrankom Kluba istraživača, koji sebe naziva „multidisciplinarnim, profesionalnim društvom posvećenim unapređenju terenskog istraživanja, naučnog istraživanja i očuvanja resursa“.

Hardingove stranice na društvenim mrežama pune su fotografija aviona, raketa, brodova i snimaka njegovih avantura. On je u nedavnom postu na Instagramu rekao da je „ponosan“ što se pridružuje ekspediciji na Titanu, za koju je rekao da će verovatno biti jedina takva ekskurzija do olupine Titanika ove godine zbog loših uslova.

Profimedia
Hamiš Harding

Među žrtavama je i poznati francuski istraživač Pol-Anri Nargole.

Profimedia
Pol Anri Nargole

U pitanju je kapetan podmornice "Nautilus" i istaknuti ronilac koji se godinama bavio proučavanjem "Titanika", a upravo zahvaljujući njegovim ekspedicijama se moglo videti kako, samo nekoliko metara dalje od mesta gde je pronađena olupina broda "Titanik", buja napredni ekosistem.

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike