Elektronske fakture: 10 pitanja i 10 odgovora

Zakon o elektronskom fakturisanju na snazi je već nekoliko meseci, ali još uvek postoje brojne nejasnoće koje privrednicima otežavaju posao.

Velike promene poremetile su provereni sistem poslovanja, ali one, smatraju stručnjaci, donose brojne benefite.

U "eKompaniji" koja pruža sveobuhvatna rešenja vezana za automatizaciju poslovanja tvrde da je sistem elektronskog fakturisanja pojednostavljena razmena faktura između privrednih subjekata koja omogućava lakše i brže naplate.
"Sistem elektronskih faktura će privrednim subjektima obezbediti i izvesniju ispostavu računa, odnosno faktura, te neće više biti prostora za izgovore tipa, zagubila se pošta ili nije nam stigla faktura", navode u ovoj kompaniji i dodaju da se upotrebom elektronskih faktura smanjuju i administrativni troškovi vezani za štampanje, kovertiranje i slanje pošiljki.
 
Jedna od najznačajnijih promena, ocenjuju, ogleda se u ubrzanom vremenu izrade elektronske fakture, te radnici mogu na produktivniji način da iskoriste svoje radno vreme.
 
1. Šta je elektronska faktura?
 
Stručnjake iz "eKompanije" pitali smo da nam objasne i šta je elektronska faktura. Odgovor je jednostavan - reč je o digitalnom dokumentu koji je identičan štampanom papirnom računu.
 
"Ima dve forme, spoljašnju pdf i unutrašnju xml i svaki dokument mora da ispoštuje zakonom određene stavke", objašnjavaju.
 
2. Kako napraviti elektronsku fakturu?
 
Kada pogledate primer elektronske fakture, videćete da su obavezni elementi:
 
- naziv, adresu i poreski identifikacioni broj izdavaoca ukoliko je izdavalac pravno lice, odnosno obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti u smislu zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana, u skladu sa ažurnim podacima iz odgovarajućeg registra;
 
- jedinstveni broj korisnika javnih sredstava;
 
- poslovni račun izdavaoca;
 
- naziv, adresu i poreski identifikacioni broj primaoca ukoliko je primalac pravno lice, odnosno obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti u smislu zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana, u skladu sa ažurnim podacima iz odgovarajućeg registra;
 
- jedinstveni broj korisnika javnih sredstava, ukoliko je primalac korisnik javnih sredstava koji se nalazi na spisku korisnika javnih sredstava iz člana 8. stav 1. Zakona o budžetskom sistemu;
 
- redni broj i datum elektronske fakture;
 
- datum avansne uplate, ukoliko se radi o fakturi za avansno plaćanje, odnosno datum prometa dobara, odnosno pružanja usluga, ukoliko se ne radi o fakturi za avansno plaćanje;
 
- šifru i/ili naziv dobra, odnosno usluge za svaku stavku sa elektronske fakture i količinu i jedinicu mere za isporučena dobra, odnosno obim pruženih usluga za svaku stavku sa elektronske fakture;
 
- vrednost za svaku stavku sa elektronske fakture;
 
- ukupan iznos elektronske fakture;
 
- iznos avansnih plaćanja, ukoliko je bilo avansnih plaćanja koja su se odnosila na jednu ili više stavki sa elektronske fakture.
 
3. Kako se šalju elektronske fakture?
 
Za izdavanje, slanje, prijem i čuvanje e-faktura koriste se sistemi, odnosno informatičko-tehnološka rešenja preko kojih se slanje obavlja.
 
4. Kako funkcioniše Sistem elektronskih faktura (SEF)?
 
Sistem elektronskih faktura "eKompanije" omogućava kreiranje fakture u nekoliko klikova. Svaka faktura kreirana kroz ovaj sistem je izrađena u skladu sa standardom i sadrži sve obavezne elemente propisane zakonom. Takođe može sadržati grafička rešenja i obeležja određene kompanije. Nakon što softver izda elektronsku fakturu, jednostavnim klikom na dugme pošalji, ista je automatski poslata komitentu i arhivirana kako bi u svakom trenutku vrlo lako i brzo mogli doći do kopije.
 
5. Postoje li ograničenja za arhiviranje faktura?
 
Korisnici sistema na raspolaganju imaju neograničen prostor za arhiviranje ulaznih i izlaznih elektronskih faktura. Softver "eKompanije" omogućava i detaljan uvid i analizu kompletnog poslovanja, od uvida u dnevno kretanje prihoda i rashoda do praćenja boniteta klijenata. 
 
6. Koje su prednosti softvera "eKompanije"?
 
Osim što omogućava automatsku sinhronizaciju e-faktura, ovaj softver omogućava i pristup arhivi faktura i kada SEF nije u funkciji. Dostupna je i pomoć putem telefona (060 669 93 61) svakim radnim danom od 8 do 16 časova. Takođe, predviđene su specijalizovane elektronske fakture za preduzetnike, paušalce i druge delatnosti. 
 
7. Ko je u obavezi da upravlja e-fakturama kroz Sistem elektronskih faktura?
 
Obaveza izdavanja elektronskih faktura se odnosi na sve subjekte javnog i privatnog sektora koji vrše usluge dobavljača proizvoda ili usluga drugim subjektima javnog i privatnog sektora, kao i na sve poreske punomoćnike stranih lica u Republici Srbiji.
 
8. Ko nema obavezu izdavanja e-faktura?
 
Obavezu izdavanja elektronskih faktura nemaju preduzetnici paušalci, kao i preduzetnici koji koriste sistem prostog knjigovodstva pri vođenju poslovnih knjiga, odnosno privrednici koji nisu u sistemu PDV-a.
 
9. Kada postoji obaveza izdavanja elektronske fakture preko Sistema elektronskih faktura?
 
Elektronsko fakturisanje preko SEF je obavezno u transakcijama među subjektima javnog i privatnog sektora. Prema Zakonu, pod transakcijom se smatra transakcija sa naplatom ili bez naplate, a koja se odnosi na pružanje usluga, odnosno na isporuku dobara. Avansno plaćanje takođe spada pod transakcije koje se regulišu putem elektronskih faktura preko SEF.
10. Koji propisi regulišu elektronsko fakturisanje?
 
Zakon o elektronskom fakturisanju je usvojen u Narodnoj Skupštini Srbije i objavljen je u Službenom glasniku Republike Srbije od 29.04.2021 godine. Svaka elektronska faktura treba da bude usklađena sa ukupno 11 propisa i pravnih okvira određenih od strane države, uključujući Zakon o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju i Zakon o računovodstvu.
 
Dodatne informacije o softveru "eKompanija" možete dobiti na mejl info@ekompanija.com i na broj telefona 060 669 93 61. Opširnije o svemu što ovaj program nudi čitajte na sajtu ekompanija.com.

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti