Izvor: B92

Sudeći po planovima evropskih muzeja, umetnost ne ide na raspust. Među evropskim prestonicama Beograd je silom prilika na repu događanja.

Izvor: Blic

Sudeći po planovima evropskih muzeja, umetnost ne ide na raspust. Među evropskim prestonicama Beograd je silom prilika na repu događanja. Razlog je svima jasan: ključni muzeji su zatvoreni, a oni drugi još nisu na pravi način rešili pitanje izlagačkog prostora. Ipak jedna izložba u našem gradu koja će biti otvorena 1. jula očekujemo da bude glavni domaći letnji hit: to je dugo najavljivana velika retrospektiva skulptura akademika Nikole Koke Jankovića, o kojoj će „Blic“ podrobno pisati narednih dana.

U našem prvom susedstvu, u Hrvatskoj, pre neku sedmicu, u novom zagrebačkom zdanju Muzeja suvremene umjetnosti otvorena je izložba Džilberta & Džordža. Slavni britanski umetnici izlažu prvi put u ovoj regiji i to najnoviju seriju slika pod nazivom “Jack Freak pictures”. Reč je o 60-ak slika na kojima se bave univerzalnim temama kao što su smrt, religija, život, nacionalnost, seks, nada i novac. Ovaj ciklus fascinantna je posveta svetski poznatom motivu britanske zastave (Union Jack Flag).

Ko tokom letnjih meseci poželi da putuje dalje, sad kad bar vize ne mora da plaća, u Milanu može do mile volje da se „okrepljuje“ uz Monea („Vreme Ninfi“, Palaco reale). Dvadeset velikih platna pozajmljenih od pariskog Muzeja Marmotan opčiniće vas ustalasanom prirodom, iako niste sledbenik žena, kao Mone!

U Muzeju Mart (Rovereto), iz koga smo nedavno imali priliku da vidimo zanimljivu kolekciju tzv. arte povera u Italijanskom institutu za kulturu, očekuje vas „Valika jabuka“. Postavka vam nudi decenije mita o „Big apple“ kroz fotografije nebodera Alfreda Stiglica, ulica maestra Anri Kartje Bresona, sve do recentnih snimaka metropole objektivom Sindi Šerman i Tomasa Struta.

Kad ste već tu, ni Venecija ni Firenca nisu daleko. U Muzeju Pegi Gugenhajm, skulpture u metalu (zvane „Gluts“) izlaže Robert Raušenberg, dok su u Galeriji akademije postavljene fotografije Roberta Mejpltorpa. Ako još skoknete do Verone, u urbanom ambijentu, na otvorenom, videćete dela jednog od najprestižnijih predstavnika britanske mlade art scene – Marka Kvina.

Ni Pariz, naravno, nije zaboravio na svoje milionske posetioce Luvra. Zahvaljujući saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u San Francisku i Umetničkom muzeju Norton, pripremio je izložbu crteža južnoafričkog umetnika Vilijema Kentridža u svom odeljenju grafike, a u „Jeu de paume“ tzv. monografsku istog umetnika.

U pariskom “Boburu” je već otvorena izložba Lisijena Frojda (88) žive legende savremenog slikarstva, gde je naravno uz autoportrete i “Velika Sju”. (A kad ste već u “Boburu” pogledajte i izložbu “Obećanja iz prošlosti” – o kojoj je “Blic” pisao – na kojoj su radovi autora iz ovog regiona, pre svih Dimitrija Bašićevića Mangelosa, Raše Teodosijevića, Neše Paripovića, Želimira Žilnika... i Marine.)

Beč ostavite za kraj septembra kada će “Albertina” otvoriti svoja vrata Pikasu, ali zato nemojte zaobići Budimpeštu gde vas u Muzeju lepih umetnosti očekuje veliki Sezan – samo pazite, njegova izložba traje do 30. juna! A ako ste jedan od onih koji koristi povoljne čarter letove za Barselonu, u poslednje vreme srpsku omiljenu destinaciju, u Muzeju moderne umetnosti Katalonije uživaćete u fotografijama na izložbi “Prag, Pariz, Barselona”. Otkud Prag u ovoj kombinaciji? Pa otud što su mnogi fotografi, kao Man Raj, Brasai, Kolar, Krul, Freund, Taro i Kapa, tu našli utočište bežeći od nacista.

Naravno, imajte na umu da se ulaznice u evropske muzeje plaćaju, i to ne malo za naše uslove, od 3,5 do čak 19 evra. Neki imaju tzv. besplatne dane, zato napravite “pametan” plan. Internet i tome služi!

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.