Najnovije vesti
Slobodno vreme
Ispovest Aleksandra iz Beograda koja studira u Nemačkoj

"Ne mogu, što bi mi Srbi rekli, da iscimam nekog da odemo na kafu" Aleksandra je upisala fakultet u Nemačkoj i otkiva u čemu se razlikuje život studeneta u ove dve zemlje

Aleksandra Marković (23), devojka iz Beograda jedna je od onih koji su svoje studiranje započeli van granica Srbije. Ona je odlučila je da upiše odsek Nauke o kulturi na Univerzitet u Koblencu u Nemačkoj a sada je otkrila koliki su troškovi studija, smeštaja, života u ovoj zemlji...

Slušaj vest
0:00/ 0:00
Aleksandra Marković Foto: Dojče vele / screenshot
Aleksandra Marković

Aleksandra kaže da je Nemačka jedna od najboljih zemalja u Evropi za studiranje, te je zadovljna svojom odlukom da baš tamo studira. Objašnjava da troškovi za samo studiranje nije toliko skupo.

- Troškovi za studiranje nisu skupi, odnosno po semestru se plaća nešto više od 200 evra. A što se tiče drugih troškova, cene varijarju. Stanovi se uglavnom kreću od 300 evra pa naviše, po sobi - kaže ona za Dojče vele i dodaje da studenti u Nemačkoj uglavnom dele stan sa drugim ljudima, jer bi bilo previše skupo da žive sami.

Pročitajte još

Trosoban stan u kom ova Beograđanka živi košta ukupno 900 evra, međutim ona ga deli sa dvoje cimera, Patricijom i Jonasom, sa kojima izgleda odliično slaže.

Patricija kaže da je Aleksandra u stanu unela porodični život

- Mislim da je Aleks unela malo porodičnog života u naš stan. Kada nešto kuva, ona nas sve pita da li i mi želimo nešto da jedemo. Ona zna da se zabavlja, pa ako se uveče sastanemo, uvek napravi dobru atmosferu - rekla je cimerka Patricija.

Aleksandra i cimeri
Foto: Dojče vele / screenshot
Aleksandra i cimeri

Razlika studiranja u Srbiji i Nemačkoj

Aleksandra objašnjava da postoji velika razlika u samom studiranju između Srbije i Nemačke.

- Sadržaj predavanja na fakultetu je jednostavniji ovde u Nemačkoj. Ono što neki moji prijatelji uče iz sociologije, jesu cele knjige, a mi ovde učimo samo delove tih knjiga - kaže Aleksandra koja smatra da je upravo to pozitivna strana studiranja u Nemačkoj.

Takođe u Nemačkoj postoji opcija da se ide u inostranstvo na jedan ili dva semestra. Tako da je Aleksandra iskoristiila tu prilku i provela dva semestra u Španiji. Studiranje u Španiji smatra nezaboravnim iksustvom.

Izabrana za predvodnicu tima na filmskom festivalu

Engleski, nemački i španski govori kao maternji, zbog čega je upravo profesor Ekart Braun nju izabrao za predvodnicu tima na filmskom festivalu - prokejtu u kome su uključeni razne strane zajednice iz Koblenca.

- Aleksandra je u selekcijskom timu programa, divna je voditeljka, često prevodi na engleski. Kada radimo sa studentima drugih kultura, ona je uvek od velike pomoći - rekao je Ekart.

Ekart Braun
Foto: Dojče vele / screenshot
Ekart Braun

Koblenc kao univerzitetski centar

Koblenc je grad koji se nalazi u saveznoj pokrani Meklenburg u Nemačkoj. Poznat kao univerzitetski centar, jedan je od namjlađih u Namačkoj. U Koblenc Univerzitetu 20 posto studenata je iz drugih zemalja.

- Mali je grad u pitanju, ali ima puno zanimljivih stvari, izdvojila bih barove, kojih ima previše - rekla je Aleksandra.

Studentski život drugačiji nego u Srbiji

Iako voli da izlazi sa prijateljima, studentski život u Nemačkoj je dosta drugačiji nego u Srbiji.

- Nemci jesu društveni ljudi ali u odnosu na nas oni mnogo više poštuju svoje vreme. Cene vreme i ležu na vreme. Ako imaju predavanja legnu baš rano - kaže Aleksandra za Dojče vele, koja dodaje da se u Nemačkoj planiranje i orzganizacija mnogo više cene nego u Srbiji:

Druženje
Foto: Dojče vele / screenshot
Druženje

- Ne mogu što bi mi Srbi rekli da iscimam nekog da odemo na kafu ili pivo, nego moram da planiram unapred, što prosto nije u mojoj kulturi, pa mi je malo teže da se naviknem.

Aleksandra se nadovezala i na svoj dalji plan u životu.

Moj plan za budućnost nije da ostanem u Nemačkoj, niti da se vratim u Srbiju. Planiram verobvatno još neko inostranstvo u budućnosti i želimk da studiram rećžiju u Pragu, najverovatnije - zaključila je Aleksandra.

(Dojče vele )