Svijet

Militanti napali kineski rudnik i ubili devet Kineza

Militanti napali kineski rudnik i ubili devet Kineza
Foto: Pixnio | Militanti napali kineski rudnik i ubili devet Kineza

BAMBARI - Naoružani napadači upali su u nedjelju na rudnik zlata kojim upravljaju Kinezi, a koji je nedavno pokrenut u Centralnoafričkoj Republici, ubivši devet kineskih državljana i ranivši još dvoje u nedjelju.

Pobunjenička koalicija koju su neki okrivili za napad objavila je saopštenje kasnije tokom dana. Bez pružanja dokaza, optužili je ruske plaćenike iz Vagnerove grupe da stoje iza napada.

Napad se dogodio rano u nedjelju samo nekoliko dana nakon što su naoružani napadači oteli tri kineska državljanina na zapadu zemlje blizu granice s Kamerunom, što je podstaklo predsjednika Faustina Arčangea Tuaderu da isplanira put u Kinu u pokušaju da umiri ulagače.

Napad na rudnik zlata Čimbolo počeo je oko pet sati ujutro kada su naoružani napadači savladali stražare i otvorili vatru, rekao je Abel Matipata, gradonačelnik obližnjeg grada Bambari, udaljenog 25 kilometara. Rudnik je otvoren svega nekoliko dana prije toga.

Tijela žrtava dovezena su u glavni grad Bangui kasnije u nedjelju. Lokalne vlasti saopštile su da su u potrazi za napadačima. Stanovnici su rekli da je nasilje posljednji incident koji potkopava povjerenje u sigurnosne snage.

"Vlada ima poteškoća u dokazivanju svoje sposobnosti zaštite Centralnoafrikanaca i stranaca koji žive u zemlji", rekao je Ange Morel Gbatangue, stanovnik Bambarija.

Za sada niko nije preuzeo odgovornost, ali je sumnja pala na Koaliciju patriota za promjene, ili CPC, koja je aktivna u tom području i redovno pokreće napade na oružane snage zemlje. Savez pobunjeničkih skupina povezan je s bivšim predsjednikom Fransoisom Bozizeom.

Anselme Bangue, koji podržava administraciju sadašnjeg predsjednika, nazvao je napad na kineske preduzetnike činom "neopisivog kukavičluka".

Međutim, vojni potparol CPC-a Mamadou Koura rekao je da su te tvrdnje lažne. Tvrdio je bez dokaza da su ruski plaćenici isplanirali napad "s ciljem prestrašivanja Kineza koji su bili prisutni mnogo prije nego što su se Rusi naselili u ovom dijelu zemlje".

Tajnovitu grupu ruskih plaćenika uposlio je Touadera da osigura sigurnost i vojnu obuku, ali su je posmatrači UN-a optužili za kršenje ljudskih prava, uključujući masakre.

Centralnooafrička Republika ostaje jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu usprkos golemim rudnim bogatstvima zlata i dijamanata. Mnoštvo pobunjeničkih grupa nekažnjeno djeluje širom zemlje pogođene sukobima tokom protekle decenije, sprječavajući istraživanja rudnika stranih kompanija.

Mnogi od onih koji sada djeluju u zemlji su pod upravom Kineza i suočeni su s stalnim sigurnosnim izazovima. Godine 2020. dvoje kineskih državljana ubijeno je kada su lokalni stanovnici poveli ustanak protiv rudnika kojim su upravljali Kinezi u Sosso Nakombu. A 2018. gnjevna grupa je ubila tri kineskih državljana nakon što je lokalni čelnik poginuo u nesreći s čamcem dok je pratio kineske rudare do nalazišta, prenosi "ABC news".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije