Partizan prvi klub u Srbiji koji je huliganu doživotno zabranio dolazak na košarkaške utakmice: Smeju li drugi da slede ovaj primer? 1Foto: Starsport

Dok su se košarkaški Partizana „igrali“ sa Baskonijom sredinom januara u Evroiligi, jedan navijač poigrao se sa strpljenjem uprave crno-belih, rešen da testira njihovu odlučnost da iskontroliše huliganizam na tribinama, posebno u prvim redovima.

Da li je to samo kap u moru ili će imati snagu olujnog talasa, koji bi huligane definitivno stavio van sportskih terena i objekata teško je proceniti, ali je svakako za pohvalu što su u Partizanu na prostakluk svog navijača odgovorili snagom rešenosti da mu doživotno zabrane dolazak na košarkaške utakmice kada su oni domaćini.

„Operativci“ Partizana, 13. januara, u Beogradskoj areni, „snimili“ su momenat kada je jedan navijač, bez ikakvog razloga, pljunio sudiju koji je bio deo sudijske trojke.

Evroliga je zbog takvog prostakluka kaznila novčano Partizan, što je bio dodatni razlog da se huligan pronađe i drakonsko kazni.

Istovremeno, klub je pokrenuo tužbu protiv njega, zahtevajući naknadu štete.

„KK Partizan je pokrenuo proceduru pokretanja tužbe protiv lica S. G. koje je na utakmici Partizan Mozzart Bet – Baskonia pljunulo sudiju, što se u priloženom snimku vidi. Lice S. G. je od strane policije legitimisano i njemu je od sada doživotno zabranjen ulazak u halu gde god da Partizan Mozzart Bet igra kao domaćin. Kao što se na snimku vidi, S. G. je ničim izazvan, pri ubedljivom vođstvu Partizana i bez ikakve sumnje u bilo koju odluku arbitara učinio ovo delo. Klub će od počinioca sudskim putem potraživati naknadu štete za izrečenu kaznu Evrolige u iznosu od 5.000 evra, uvećanu za dodatne troškove. Moramo zajedno stati na put izgrednicima u našim dvoranama“, navedeno je u klupskom saopštenju.

Iz Partizana su, ne samo na početku tekuće sezone, već od dolaska Željka Obradovića na čelo ekipe, najavljivali da će spremiti strategiju kako da se obračunaju sa onima zbog kojih je klub neretko plaćao kazne od strane Evrolige.

Obično zbog bacanja predmeta na parket, odnosno teren, a naročito kada se delioci pravde vređaju, odnosno kada su u fokusu huligana.

„Dvadesetak godina sarađujem sa NBA ligom i tamo je praksa da se navijanje svodi na sportsku i kulturnu podršku svom timu, omiljenim igračima… Drago mi je što na neki način ta praksa dolazi i kod nas. Stvari treba dovesti u neki red. Navijanje bi trebalo da bude fino, sportsko i kulturno“, poručio je, u razgovoru za Danas, Vlada Dragutinović, proslavljeni košarkaš Partizana, neko ko je radio u klubu i bio zadužen za mlađe kategorije, a danas je košarkaški menadžer.

Partizan će pravnim puten od pomenutog huligana tražiti i naknadu štete, što je pravac razmišljanja i postupaka koje bi trebalo da slede i ostali klubovi koji su neretko izdvajali i po više desetina hiljada evra po sezoni zbog izgreda navijača, naročito na evroligaškim utakmicama.

„Nepristojno ponašanje nije prihvaltjivo ni kod kuće. Ovim potezom, klub je pokazao da postoji vrsta kazne koja može „dozvati pameti“ ostale da nešto slično nikada više ne pokušaju. Ne radi drugima ono št ne bi želeo da tebi neko radi – maksima je koje bi trebalo da se pridžavamo u životu, samim tim i na utakmicama. Videli smo poslednja dva evroligaška večita derbija. Navijanje pristalica obeju ekipa nije izašlo iz sportskih okvira. Time je poslata obećavajuća poruka Evroligi da srpski velikani mogu da organizuju zahtevne utakmice na jedino prihvatljiv način“, jasan je Dragutinović.

O samom ponašanju navijača, odnosu koji bi trebalo da se gradi između klubova i njihovih pristalica revnosno je pisao i analizirao Dragan Koković, uvaženi sociolog sporta.

„Kad navijač kupi kartu, on obično misli da sebi može dati oduška do toga da doživljava nekakvu katarzu na tribinama. Mislim da je potez Partizana revolucionaran i da bi ostali klubovi trebalo da slede crno-bele. Do sada je odnos klubova bio komformistički podveden pod fraze „naš 12. igrač ili šesti igrač“ bez ikakvog jasnog osvrta i kritičkog stava prema njihovim postupcima“, naglašava Koković.

Povratkom u Partizan i sam Željko Obradović je u više navrata naglašavao da se određenim navijačkim ispadima mora stati na put i da bi trebalo da se podvuče crta i zauzme jasan stav.

„Mislim da je odlukama kluba, a u vezi sa ispadima navijača na utakmicama, doprineo i sam Željko Obradović, zauzimanjem i ljudskog stava, željom da se i u datom segmentu napravi određeni iskorak. On želi da se zdrave osnove oko kluba rehabilituju. Klubovi kao da ne shvataju da su navijači vremenom postali autonom subjekat. Nama, generalno, nedostaje kultura ponašanja. Neophodan je intenzivniji rad i kontakt klubova sa navijačima, u smilu ukazivanja na posledice lošeg navijanja, kako po klub, a ponajviše po društvo.“

Koković je naglasio da je odluka Partizana fantastična i da je možda i prva nekomformistička u odnosu prema navijačima.

„Do sada su klubovi zauzimali komformistički stav prema navijačima. I sami igrači su istog razmišljanja, svesni da bi drukčijim i kritičkim pristupom i sami mogli da imaju problema. Podilazili su naivjačima, pričali o njima u frazama… Ovo je već nešto konkretnije i smislenije“, poručio je Koković.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari