Fudbal

Portugal na krilima Fernandeša do osmine finala SP

Fudbaleri Portugala savladali su Urugvaj 2:0 u drugom kolu grupe H Svjetskog prvenstva u Kataru.

Ovom pobjedom Portugal je, kolo prije kraja grupne faze, obezbijedio prolaz u 16 najboljih na svijetu, a prije njih isto su osigurali Brazil i Francuska.

Obje ekipe ušle su dosta oprezno, nije bilo prevelikih šansi ali je Portugal bio bolji prvih 30 minuta meča.

Ipak, prvu pravu šansa u meču stvorio je Urugvaj u 32. minuti. Fantastičnu solo-akciju je odigrao Betankur, koji je krenuo praktično sa svoje polovine, predriblao čuvare i došao u poziciju da ostane jedan na jedan Dijegom Kostom, koji je uspio da spasi mrežu Portugala.

Portugal je do vođstva došao golom Bruna Fernandeša u 54. minuti. Izgledalo je kao da je centrirao a Ronaldo skočio na loptu i malo skrenuo tok, ali je gol dodijeljen Fernandešu.

Nakon gola, obje ekipe su živnule, što je dovelo do dosta uzbudljivijeg drugog poluvremena.

Portugal je pobjedu krunisao golom sa bijele tačke. Himenes je u padu igrao rukom u svom kaznenom prostoru, a sudija je nakon sugestije VAR-a dosudio penal.

Sa bijele tačke pogodio je Bruno Fernandeš.

Fernandeš je u posljednjoj minuti sudijske nadoknade mogao doći do het-trika, ali je stativa spasila Urugvaj od potpunog potopa.

Portugal trenutno ima šest bodova i prvi ja na tabeli, što ih vodi u osminu finala, bez obzira na meč sa Južnom Korejom, koja je trenutno treća sa jednim bodom.

Urugvaj je posljednji u grupi sa jednim i juriće prolaz u nokaut fazu sa Ganom, koja je trenutno druga sa tri boda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.