Zemlja teži čak šest ronagrama: Usvojene nove merne jedinice

Međunarodni istraživači okupljeni u Francuskoj izglasali su nedavno nove najmanje i najveće merne jedinice, podstaknuti stalno rastućom količinom podataka, a to su ronagrami i kvetametri.
Zemlja teži čak šest ronagrama: Usvojene nove merne jedinice
Foto: Pixabay
Po prvi put u više od tri decenije, nove merne jedinice dodate su Međunarodnom sistemu jedinica (SI), dogovorenom globalnom standardu za metrički sistem.
Rona i kveta postaju oznake za najveće merne jedinice, a ronto i kvekto za najmanje.
O promeni su glasali istraživači i predstavnici vlada iz celog sveta koji su prisustvovali 27. Opštoj konferenciji za težine i mere, koja upravlja SI-om i održava se otprilike na svake četiri godine u dvorcu Versaj, zapadno od Pariza.
 
Nacionalna fizikalna laboratorija Ujedinjenog Kraljevstva, koja je pokrenula inicijativu za nove merne jedinice, potvrdila je da je usvojena rezolucija. Time se olakšava izražavanje velikih količina.
 
Otkako je SI uspostavljen 1960. godine, naučna potreba dovela je do sve većeg broja mernih jedinica. Hemičari su uveli zetu i jotu kako bi lakše izrazili velike molekuralne količine. Jotametar je jedinica iza koje slede 24 nule.
 
Čak ni moćna jota nije dovoljna za sve veću količinu podataka, prema Ričardu Braunu, direktoru odeljenja za merne jedinice u Nacionalnoj fizikalnoj laboratoriji Ujedinjenog Kraljevstva.
 
"Vrlo smo blizu granice po pitanju izražavanja podataka u najvećoj mernoj jedinici jotabajtima. Na donjem kraju ima smisla imati simetrično širenje, što je korisno za kvantnu nauku, fiziku čestica - kada merite stvarno, stvarno male stvari", rekao je Braun za AFP.
 
Nove merne jedinice mogu pojednostaviti govor o nekim prilično teškim objektima.
 
"Ako razmišljamo o masi, umesto o udaljenosti, Zemlja teži otprilike šest ronagrama", kaže Braun.
 
Ideju za ažuriranje je dobio kada je video da se koriste neodobrene merne jedinice za skladištenje podataka kao što su brontobajti i helabajti. To su bili termini koji su neslužbeno bili u opticaju pa je bilo jasno da SI mora nešto da preduzme. 
 
Međutim, metričke prefikse treba skratiti samo na njihovo prvo slovo. B i H su već zauzeti, što isključuje "bronto" i "hela". Jedina slova koja nisu korišćena za druge jedinice ili druge simbole bila su R i Q.
 
Konvencija nalaže da se veći prefiksi završavaju na A, a manji na O.
 
"Nove merne jedinice trebalo bi da osiguraju sistem za budućnost i zadovolje svetsku potrebu za većim brojevima, barem u sledećih 20 do 25 godina", zaključio je Braun.
  • Jogi Letač

    27.11.2022 17:02
    Da bi vest bila kompletna, nedostaje koliko nula predstavlja Rona odnosno Queta, odnosno na kojem decimalnom mestu gledajući na jediničnu vrednost se nalazi ronto odnosno queto. Radi se o 27 i 30 nula odnosno decimalnih mesta.
  • David

    27.11.2022 13:56
    super
    To im je sada jako bitna odluka, i za Francusku, i za Versaj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija