Nobelova nagrada za književnost 2022: Francuskinja Ani Erno dobitnica priznanja

Prošle godine, nagrada je otišla u ruke Abdulrazaka Gurnaha, pisca iz Tanzanije.
Annie Ernaux
Getty Images

Francuska spisateljica Ani Erno dobitnica je Nobelove nagrade za književnost za, kako je obrazloženo, „beskompromisni" četrdesetogodišnji rad koji istražuje „život obeležen velikim razlikama u pogledu pola, jezika i klase".

Erno, koja je bila učiteljica pre nego što je postala književnica, poznata je po autobiografskim knjigama, a njena dela, među kojima Muško mesto i Ženska priča, smatraju se savremenim francuskim klasicima.

Napisala je više od 30 dela.

Jedna od njenih najpoznatijih knjiga, Događaj, govori o tome kako je preživela abortus 1963. godine, u vreme kada je kada je namerni prekid trudnoće bio nezakonit u Francuskoj.

Filmska adaptacija ove knjige u režiji Odri Divan dobila je prošle godine Zlatnog lava na Venecijanskom filmskom festivalu.

Druge knjige Francuskinje, koja je dobila mnoge književne nagrade, takođe su posvećene događajima iz njenog života - odnosu sa ocem, o braku i romansi sa sovjetskim diplomatom, Alchajmerovoj bolesti i smrti njene majke.

Profesor Karl-Henrik Heldin, predsednik Nobelovog komiteta, rekao je da je rad ove 82-godišnjake „dostojan divljenja i dugotrajan".

„Hrabrošću i kliničkom oštrinom otkriva protivrečnosti društvenog iskustva [i] opisuje stid, poniženje, ljubomoru ili nemogućnost da sagledaš ko si", dodao je.

Erno je rođena u Normandiji, u Francuskoj, 1940. godine i dugo je smatrana za jednu od favoritkinja za Nobelovu nagradu.

U konkurenciji su bili i francuski pisci Mišel Uelbek i Mariz Konde, Japanac Haruki Murakami, pesnikinja En Karson i kanadska spisateljica Margaret Atvud.

Ove godine je primetno više pažnje posvećeno još dvojici dugoročno potencijalnih kandidata - nedavno napadnutom britanskom piscu indijskog porekla Salmanu Ruždiju i ruskoj književnici Ljudmili Ulickaja, koja se protivi ratu u Ukrajini.

Drugi pisac čija je kandidatura neraskidivo povezana sa ratom je Ukrajinac Sergej Žadan, čiju je nominaciju inicirala Poljska akademija nauka.

„Usredsređeni smo na književnost i književne kvalitete, a ne na aktuelne događaje", poruka je predstavnika Nobelovog komiteta posle proglašenja.

Međutim, dela Ani Erno je lako uklopiti u aktuelni politički kontekst, s obzirom na nedavno ukidanje prava na abortus u Sjedinjenim Državama na osnovu presude Vrhovnog suda.

Kandidate za Nobelovu nagradu za književnost mogu da predlože samo ljudi koji su dobili takvo pravo od Nobelovog komiteta.

To su pisci, pesnici, nobelovci, profesori književnosti i književni kritičari, kao i kreativne stručne zajednice.

U maju se pravi uži spisak, a članovi Švedske akademije imaju pet meseci da pročitaju radove.

Dobitnik se bira glasanjem na sednici sat i po pre objavljivanja rezultata.

Nagradu dodeljuje Švedska akademija nauke, a dobitniku sledi i 10.000.000 švedskih kruna (oko 912.000 evra).

Prošle godine, nagrada je otišla u ruke Abdulrazaka Gurnaha, pisca iz Tanzanije.

Nagrade za dostignuća u nauci, književnosti i miru ustanovljene su testamentom švedskog hemičara i inženjera Alfreda Nobela, čiji je pronalazak dinamita učinio bogatim i slavnim, a dodeljuju se od 1901. godine.

Među prethodnim dobitinicima Nobelove nagrade su i Ernest Hemingvej, Gabrijel Garsija Markes, Pablo Neruda, Rabindranat Tagore, Harold Pinter, Ivo Andrić i Judžin O'Nil.


Pogledajte video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Драган

    06.10.2022 16:41
    Откад
    Одкада је Обама авансно примио нобела за непостојећи мир, а изазивао ратове, јасно је да је некада престижна Нобелова награда постала политичка шпрдачина запада.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kurt Kobejn: Šta bi bilo da je on poživeo?

Da je legenda rok muzike Kurt Kobejn, koji je umro pre 30 godina, danas živ, imao bi 57 godina. Neke njegove osobine, koje nismo dovoljno cenili, mogu nam pomoći da pretpostavimo kakav bi on bio danas.