VJT: Izveštavati o nasilju štiteći žrtve 1Foto: bg.vi.jt.rs

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je u saradnji s Ministarstvom pravde i Programom za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) organizovalo seminar za medije i portparole osnovnih javnih tužilašava „Izveštavamo o nasilju, ali štitimo žrtve“.

„Na ovaj korak, nesvojstven javnom tužilaštvu, VJT u Beogradu, prvo u Srbiji se odlučilo nakon što je prepoznalo potrebu saradnje s medijima, kao i za međusobnim upoznavanjem načina rada i problemima s kojima se suočavaju i tužioci i novinari, kada postupaju, odnosno izveštavaju o slučajevima rodno zasnovanog nasilja“, saopštilo je VJT.

Potrebu su nametnuli praksa neretko senzacionalističkog izveštavanja o ovim slučajevima uz predrasude i osudu žrtava, kao i porast broja krivičnih dela porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, koje rezultira i teškim krivičnim delom, čak i u ubistvom.

Predavači na seminaru bile su ekspertkinje za borbu protiv te vrste nasilja: koordinatorka za rodno zasnovano nasilje VJT u Beogradu Gorjana Mirčić Čaluković, zamenica javnog tužioca u Drugom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu Milica Ljubičić i novinarka RTS-a i članica Mreže „Novinarke protiv nasilja“ Ana Manojlović.

One su učesnicima seminara ukazale na važnost uloge medija u osudi i u prevenciji nasilja, i na smernice za izveštavanje o ovoj, za žrtve, posebno osetljivoj temi.

Istakle su probleme s kojima se tužilac suočava kada se u medijskim tekstovima otkrije identitet osumnjičenog, žrtve ili previše detalja o samom događaju.

U tim slučajevima žrtve, ali i svedoci, koji imaju pravo da se, kao „privilegovani svedoci“, u svakom trenutku povuku iz postupka, to i učine. Tužilac onda ostaje bez dokaza, nasilnik ostaje nekažnjen, a žrtva nastavlja da živi „obeležena“ uz osudu svog okruženja.

To, kako su upozorili predavači, posebno škodi svim žrtvama koje još nisu prijavile, a preživljaju nasilje, a šteti i svim eventualnim budućim žrtvama.

Na seminaru su bili novinari koji svakodnevno izveštavaju o raznim pojavnim oblicima i krivičnim delima rodno zasnovanog nasilja, u koje spadaju ne samo nasilje u porodici i nad ženama, već i niz drugih teških krivičnih dela poput silovanja, trgovine ljudima i ubistva i druga.

Novinari su objašnjavali zašto je mahom senzacionalističko izveštavanje, uz „dovijanje“ za dolazak do informacija, njima ključno jer upravo taj način pisanja na tržištu prodaje njihov medij.

Više javno tužilaštvo u Beogradu apeluje na portparole tužilaštava da uz posebnu pažnju daju informacije medijima, ukazujući im na štetne posledice neprimerenog pisanja o slučaju, a na medije apeluje da o nasilju izveštavaju imajući na umu prava i zaštitu žrtava, pretpostavku nevinosti učinioca i osudu svakog vida nasilja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari