Digitalnim nomadima Srbija sve interesantnija: Mesečno potroše 1.300 dolara!

04.10.2022

05:35

0

Srbija je prilično privlačna nomadima jer nudi zapadnoevropski način života za prihode istočne Evrope

Digitalnim nomadima Srbija sve interesantnija: Mesečno potroše 1.300 dolara!
Rad od kuće - Copyright Profimedia

Prema procenama, potrošačka moć digitalnih nomada iznosi 800 milijardi dolara godišnje, a stručnjaci predviđaju da će ih u svetu do 2035. godine biti čak milijardu. Stoga ne čudi što zemlje širom sveta nastoje da privuku ovu skupinu nudeći im razne olakšice za dolazak i boravak u njihovim zemljama.

U svetskoj trci za privlačenje digitalnih nomada, Srbija je takođe prepoznala potencijale ove grupe radnika.

Kad postaju poreski obveznici?

Njima je, prema važećoj regulativi, omogućeno da produže svoj boravak u zemlji i zadrže se više od standardnih 90 dana, piše Bloomberg Adria.

- Ukoliko podnesu zahtev za privremeni boravak putem priznavanja visokoškolske diplome i on bude odobren, boravak važi godinu dana - kaže Ivan Brkljač, direktor programa za cirkularne migracije u "Tački povratka", programu za podršku povratnika u Srbiju.

Ako reše da se u Srbiji zadrže duže od pomenutih 90 dana, nomadi postaju poreski obveznici. Prema njegovim rečima, oni su tada dužni da sami pronađu modalitet kojim će rešiti svoj poreski status, a to često zavisi i od delatnosti kojom se bave.

Budući da se među nomadima uglavnom nalazi mlađa populacija, valja napomenuti da u Srbiji od ove godine važi i svojevrsni poreski popust za one mlađe od 40 godina. To se, kako je Bloomberg Adria već pisala, odnosi na godišnji porez na dohodak građana, a u objašnjenju Ministarstva finansija se navodi da se taj poreski tretman odnosi i na rezidente (za dohodak ostvaren na teritoriji Srbije i u drugim državama) i na nerezidente (za dohodak ostvaren na teritoriji Srbije).

Pixabay
 

Kada se govori o ekonomskom doprinosu digitalnih nomada, on svakako nije mali.

- Prosečni digitalni nomad na mesečnom nivou troši između 1.300 i 1.500 dolara, što je značajno više od prosečnog građanina Republike Srbije - napominje Brkljač.

Beograd odlično ocenjen

Ipak, kako ističe, nezahvalno je proceniti koliko ovakvih nomada godišnje uopšte poseti zemlju, jer je na papiru nemoguće razaznati redovnog turistu od digitalnog nomada.

Prema navodima Skenera digitalnih nomada, koji su kreirali UNDP i Inicijativa "Digitalna Srbija", da se zaključiti da je Srbija prilično privlačna nomadima jer nudi zapadnoevropski način života za prihode istočne Evrope. Na sajtu Nomad List, gde nomadi rangiraju posećena mesta, srpska prestonica drži ukupnu ocenu 3,58/5 i četvrto mesto na listi najboljih mesta za život u Evropi. Dobre rezultate Beograd ostvaruje u oblastima kao što su kvalitet života, bezbednost, sloboda govora i druge, dok su polja na kojima škripi - kvalitet vazduha, prihodovanje, naklonjenost LGBTQ+ osobama...

Sem ovog i drugih stranih sajtova, na kojima se zainteresovani mogu informisati, grupa srpskih organizacija pokrenula je i veb-stranicu Belgradegets.digital, gde se može pronaći niz korisnih podataka o procedurama dolaska, smeštaju, dešavanjima u gradu i slično.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike