Почетна > Бизнис
Бизнис

После Немачке и Словенци планирају национализацију

Након што је Немачка недавно национализовала највећег немачког увозника гаса Унипер, нешто слично се очекује и у Словенији. У државној каси већ има припремљених 750 милиона евра за докапитализацију енергетике.

„Сасвим је могуће да ћете ускоро, у следећих месец дана, чути да ће и Словенија национализовати неко предузеће, не зато што ми то желимо, него зато што то од нас захтева ситуација. Нећемо ни социјализам ни комунизам, јер ни Немцима се не свиђају, али ћемо ићи у решавање енергетске ситуације“, рекао је у Скупштини Словеније премијер Роберт Голоб, извештава РТВ Словеније.

У тржишној економији национализација не долази у обзир, критични су према тој мери у Господарској зборници Словеније (ГЗС). Према генералном директору Алешу Цантаруттију, оваква екстремна мера примерена је само под следећим условима:

„Реч је о привременој национализацији за време када је пред нама велика криза, када је потребно осигурати одговарајуће ресурсе за ову системску компанију да преживи. То бисмо разумели, наравно уз јасан план и такође обећање како ће се земља повући из потенцијално национализираног друштва“, казао је он.

Подржављење Геоплина највероватније би требало да буде повезано с његовом власничком структуром, сматра економиста Анже Бургер. Уз 25 посто државног удела, већински власник Геоплина од 73 одсто је Петрол.

Овде се више ради о спашавању Петрола, да се на неки начин ограничи штета само за Геоплин, када држава преузме Геоплин, да се проблеми с ликвидношћу не пренесу и на Петрол.

Сличне мере планирају се или су већ усвојене у Немачкој и Француској. Немачка је тако национализовала Унипер, а најавила је и национализацију ВНГ-а и Securing Energy for Europe. Француска би требала да национализује енергетског дива ЕДФ.

Da li se isplati praviti zimnicu?

Преузмите андроид апликацију.