Država povećava svoj udeo u vlasništvu nad Er Srbijom sa 82 na 83,6 odsto

Republika Srbija će posle druge dokapitalizacije Er Srbije, koja je u toku, povećati svoj vlasnički udeo u srpskom avio-prevozniku sa dosadašnjih 82 na 83,6 odsto.
Država povećava svoj udeo u vlasništvu nad Er Srbijom sa 82 na 83,6 odsto
Foto: 021.rs
Istovremeno će dok će udeo Etihad ervejza biti umanjen sa 18 na 16,4 odsto, objavila je Er Srbija.
"Ipak, to ni na koji način ne dokazuje paušalnu tvrdnju o povlačenju iz vlasništva strateškog partnera sa manjinskim udelom", saopštila je Er Srbija reagujući na tvrdnje pojedinih medija da je u toku "prinudno sletanje" Er Srbije pod okrilje države.
U Er Srbiji navode da nisu tačni ni medijski natpisi da je iz "našeg budžeta upumpano više od 200 miliona evra" u srpskog avio-prevoznika.
 
U srpskoj avio-kompaniji podsećaju da je od marta 2020. godine, sa različitim intenzitetom, globalnu avio-industriju pogodila najveća kriza u njenoj istoriji, usled pandemije korona virusa.
 
"Avio-industrija jedna je od najteže pogođenih grana industrije uopšte. Posledice navedene krize osećaju se i danas. U skladu sa zakonskom regulativom, većina evropskih država je na različite načine pružila pomoć kompanijama koje učestvuju u avio-saobraćaju", naveli su iz Er Srbije.
 
Dodaju da je tako, kada je reč o Er Srbiji, u decembru 2020. godine sprovedena dokapitalizacija kojom je uvećan osnovni kapital kompanije, što je bila mera otklanjanja poremećaja nastalih u poslovanju tokom 2020. godine, a kao posledica pandemije kovida19.
 
"Upravo je u toku proces druge dokapitalizacije, koja se odnosi na poremećaje nastale u poslovanju tokom 2021. godine, a takođe u cilju otklanjanja posledica pandemije. Oba postupka su sprovedena na osnovu Uredbe o uslovima i kriterijumima usklađenosti državne pomoći kroz dokapitalizaciju učesnika na tržištu radi otklanjanja poremećaja u privredi prouzrokovanih epidemijom kovida19, te ugovora zaključenog između Ministarstva privrede Srbije i Er Srbije", navodi se u saopštenju.
 
Kako je objašnjeno, imajući u vidu da je u postupku dokapitalizacije učestvovao samo većinski akcionar (država), udeo manjinskog akcionara (Etihada) u vlasništvu se prirodno smanjivao u određenoj meri.
 
"Etihad je strateški partner Er Srbije, ne treba nikada zaboraviti da je ta kompanija svojim 'know-how-om', znanjem i iskustvom, suštinski uticala na transformaciju Jat ervejza u modernu evropsku kompaniju, kakva je Er Srbija danas. Partneri iz Etihada su partnerski i profesionalno sa Er Srbijom delili znanje i resurse u funkciji razvoja zajedničkog projekta. I dan-danas, predstavnici Etihada aktivno učestvuju u radu našeg Nadzornog odbora, te svakodnevno sarađuju sa menadžmentom kompanije", navode iz Er Srbije.
 
Prvom dokapitalizacijom udeo države u vlasništvu Er Srbije povećan je sa 51 na 82 odsto, odnosno sa oko 100 miliona evra.
  • Kerefeke

    29.09.2022 13:20
    Arapi su dsli kredit da se jat izvuce iz bankrota. Uzeli su bili akcije kao garanciju. Sada av vraca kredit tj otkupljije akcije. Klasican kredi sa akcijama kao garancijom. Samo sto je lepse upakovano zbog javnosti. Dase nepostavlja pitanje a koloka je bila kamata?
  • Hm

    29.09.2022 11:00
    Ne razumem zašto nisu u istoj alijansi sa nemcima ili francuzima i holandjanima. Ovo je prvenstveni razlog zbog kojeg izbegavam da letim Air Srbijom.
    Gastarbajteri mahom putuju u Nemačku i imaju privilegije tamošnjih operatera. Mora da je skupa članarina.
  • Jovandeka

    28.09.2022 16:55
    O trošku poreznika
    Sve po poreznicima i o našem trošku. Vratiće ga naša omladina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

"Esprit" bankrotirao u Nemačkoj

Poznati trgovački lanac Esprit podneo je zahtev za bankrot na sudu u Diseldorfu, javlja časopis TextilWirtschaft, prenosi Slobodna Dalmacija.

Povećane devizne rezerve Srbije

Bruto devizne rezerve zemlje su na kraju aprila iznosile 25,1 milijardu evra, što je najviši nivo krajem meseca od 2000. godine, od kada se prate podaci na taj način.