26. septembar  2022. 08.38  →  13.56 | Izvor: Tanjug

Ko je Đorđa Meloni: Od hvaljenja Musolinija do istorijskog uspeha

RIM -

Predsednica stranke Braća Italije Đorđa Meloni (45), političarka koja će najverovatnije postati prvi italijanski premijer krajnje desnice od Benita Musolinija, imala je zanimljiv razvojni put od tinejdžerske aktivistkinje koja je hvalila Musolinija do favoritkinje za prvu ženu predsednicu vlade.

Rođena u Rimu 15. januara 1977. godine, Meloni je odrasla u radničkoj četvrti Garbateli sa majkom, pošto ih je otac napustio.

tan2022, 9, 26, 7647953, 0

Njena mladost zaista je usidrena na tvrdoj desnici i među skromnim počecima, što je ključ za njen imidž žene iz naroda, preneo je Bi-Bi-Si.

Sa 15 godina, pridružila se Omladinskom frontu, omladinskom krilu neofašističkog Italijanskog socijalnog pokreta (MSI), a kasnije je postala predsednica studentskog ogranka naslednika pokreta, Nacionalne alijanse.

Osnovana 2012. godine, Braća Italije svoje političke korene ima u MSI.

Stranka zadržava logo posleratnih partija krajnje desnice, trobojni plamen.

"Đorđa Meloni ne želi da odustane od simbola, jer je to identitet od kojeg ne može da pobegne, to je njena mladost", kaže profesor političkih nauka Đanluka Pasareli.

Kako je rekao Pasareli, njena stranka nije fašistička, jer fašizam znači dobiti vlast i uništiti sistem, a ona to neće učiniti.

Dodaje da postoje krila u stranci povezana sa neofašističkim pokretom i da je ona uvek "igrala nekako između."

Meloni je 2008. godine, sa 31 godinom, postala najmlađi italijanski ministar ikada, koga je Silvio Berluskoni imenovao za portfelj omladine i sporta.

Nakon što je formirala sopstvenu stranku 2012. godine, osvojila je samo četiri odsto glasova na prethodnim izborima 2018. godine, da bi da na izborima u nedelju dobila više od 24 odsto glasova.

Meloni zagovara tradicionalne katoličke porodične vrednosti, ali kaže da će sačuvati italijanski zakon o pobačaju koji dopušta prekide trudnoće, ali omogućuje lekarima da odbiju da ih rade.

Kaže da ženama, koje misle da im je pobačaj jedina opcija, želi da pruži pravo na izbor.

Kako navodi Bi-Bi-Si, dok je nastojala da uveri zapadne saveznike Italije, snažno podržavajući proukrajinsku liniju vlade Marija Dragija, njena tvrdokorna konzervativna socijalna politika zabrinjava mnoge.

Odlučna i borbena dok kritikuje Evropsku uniju, masovnu imigraciju i "LGBT lobije", ta 45-godišnjakinja je osvojila razočarane birače i izgradila snažan lični brend.

"Da - prirodnoj porodici, ne - LGBT lobijima!" govorila je Meloni gostujući na nedavnom mitingu španske krajnje desničarske stranke Voks.

Profesor Pasareli kaže da Meloni nije opasnost za demokratiju, već za Evropsku uniju, stavljajući je u isti kalup sa Marin Le Pen i Viktorom Orbanom.

U želji da postane prva žena premijer Italije, ona je potvrdila svoj ženski identitet, ali, smatra profesor Pasareli, na mačo politički način.

Za svoje saveznike, ona bi predstavljala radikalnu političku promenu koja je potrebna Italiji, s obzirom na njenu dugu ekonomsku stagnaciju, navodi Bi-Bi-Si.

Meloni ima ćerku, rođenu 2006, s partnerom Andreom Đambrunom, televizijskim novinarom.

Salvini: Italija bi trebalo da dobije pet godina stabilnosti

Desničarski savez koji je pobedio na nacionalnim izborima trebalo bi da pruži Italiji pet godina političke stabilnosti, izjavio je danas lider Lige Mateo Salvini na konferenciji za novinare.

On je rekao da će kasnije danas razgovarati sa Đorđom Meloni, verovatno sledećom premijerkom Italije, kako bi započeo proces formiranja nove vlade, preneo je Rojters.

"Očekujem da ćemo najmanje pet godina ići napred bez ikakvih promena, bez ikakvih zaokreta, dajući prioritet stvarima koje treba da uradimo", kazao je Salvini.

Iako je deo pobedničkog saveza, Liga je osvojila samo oko devet odsto glasova, što je mnogo manje u odnosu na 17 procenata, koliko je osvojila pre četiri godine.

Stranka Braća Italije Đorđe Meloni vodi sa više od 26 odsto osvojenih glasova, u odnosu na samo četiri odsto glasova koliko je imala na prethodnim izborima 2018. godine.

Forca Italija bivšeg premijera Silvija Berluskonija, osvojila je oko osam odsto glasova.

Stranke levog centra i centra osvojile su više glasova od desnice, ali su kažnjene na osnovu izbornog zakona koji nagrađuje široke saveze.

Berluskoni: Pokušaću da budem plejmejker u vladi

Bivši premijer Italije Silvio Berluskoni mogao bi se ponovo vratiti u parlament nakon ubedljive pobede desničarske koalicije koju predvodi novinarka Đorđa Meloni, piše Rojters.

"Pokušaću da budem plejmejker u (sledećoj) vladi", rekao je Berluskoni pristalicama nakon što je glasao na jučerašnjim izborima, aludirajući na želju da ostane na političkoj pozornici uprkos godinama i slabom zdravlju.

Berluskoni, koji u četvrtak puni 86 godina, osvojio je više od 50 odsto glasova u trci za Senat u okrugu Monca, gde poseduje vilu i lokalni fudbalski klub, koji je nedavno promovisan u najvišu diviziju Serije A.

Iskusni italijanski politićar, koji je služio kao premijer u četiri italijanske vlade, imao je tešku operaciju srca 2016. godine, preležao težak oblik kovida-19 2020, a prošle godine je bio u bolnici zbog više pridruženih bolesti, podseća Rojters.

U parlamentu će mu se pridružiti i njegova devojka Marta Fascina (32), koja je osvojila glasove na Siciliji.

Fascina bi trebalo da zauzme mesto u Donjem Domu poslanika, dok je Berluskoni izabran u gornji dom Senat.

Berluskoni će morati da se odrekne mesta u Evropskom parlamentu, koje je osvojio 2019, jer nije dozvoljeno paralelno obavljanje funkcije i u italijanskoj i u skupštini EU.

Neki italijanski mediji su spekulisali da bi mogao da traži mesto predsednika Senata, uprkos zdravstvenim problemima.

Srodne vesti