');
Blic Biznis Privreda

EVROPA OSTAJE BEZ NOVIH POŠILJKI NAFTE Venecuela suspendovala isporuke

Venecuela je suspendovala nove isporuke sirove nafte u Evropu predviđene sporazumom nafta za dug i traži od italijanskog Enija i španskog Repsola gorivo u zamenu za buduće kargo pošiljke izveštava Rojters pozivajući se na tri osobe direktno upućene u materiju.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
 Foto: Profimedia

Venecuelanska naftna kompanija PDVSA više nije zainteresovana za dogovor nafta za dug koji je odobrio američki Stejt department u maju, a koji je toj državnoj kompaniji omogućio da nastavi isporuke u Evropu nakon dvogodišnje obustave izazvane američkim sankcijama, rekli su izvori britanske agencije.

Blic preporučuje

Vašington je isporuke odobrio dok god se prihodi od toga koriste za otplatu nagomilanog duga PDVSA koji ima prema zajedničkom preduzeću sa Enijem i Repsolom.

„PDVSA želi da se vrati na naftni svop, a to još nije moguće. Ne postoji interes za dogovor nafta za dug“, rekao je izvor uključen u ranije pošiljke tereta u Evropu.

Isporuke venecuelanske nafte, posebno one koje se šalju rafinerijama u Španiji, pomogle su Evropi da smanji kupovine ruske nafte nakon napada na Ukrajinu.

Uslovi sporazuma nisu međutim obezbedili potreban novac ili gorivo venecuelanskom gigantu, čije se sopstvene rafinerije bore da proizvedu benzin i dizel nakon višegodišnjih nedovoljnih ulaganja i manjka rezervih delova za popravke.

PDVSA, Eni, Repsol i Stejt department nisu odmah odgovorili na zahteve Rojtersa za komentarom.

U rasporedu pošiljki PDVSA za avgust, nema dodeljenih rokova za utovar tankera Enija ili Repsola za Evropu, iako su zalihe razblažene sirove nafte u luci Hoze porasle na skoro 5,0 miliona barela do 8. avgusta.

PDVSA želi da u zamenu za svoju naftu dobija gorivo, i da se deo vrednosti tog tereta koristi za kompenzovanje milijardi dolara dugova prema partnerima u zajedničkom preduzeću u kojem su Ševron, Eni i Repsol, naveli su Rojtersovi sagovornici. Promena sporazuma bi mogla da pomogne venecuelanskoj kompaniji da vrati u život svoje poslovanje s ekstra teškom naftom u Orinoko pojasu, kojoj su potrebni uvozni razblaživači kako bi imala izvozni kvalitet, i omogućilo bi zemlji da ublaži deficit motornih goriva.

Želite da vam "Blic Biznis" donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.