Capital.ba

Ethereum najavio nadogradnju na koju se dugo čekalo

12.08.2022. / 17:02

NJUJORK- Ethereum, druga najveća kriptovaluta po tržišnoj vrijednosti, upravo je provela zadnju generalnu probu uoči nadogradnje na koju se čekalo godinama i koja je najavljena kao jedan od najvažnijih događaja u istoriji kriptovaluta.

Ethereum

Foto: Pexels (Ethereum)

Šta znači ta nadogradnja? Ethereum je od svog osnivanja po uzoru na Bitcoin, koristio proof-of-work mehanizam za verifikaciju transakcija na svojoj mreži. Poslije dugog niza godina i brojnih najava, uskoro bi trebalo napokon prijeći na proof-of-stake mehanizam za verifikaciju, piše Bonitet. Zbog čega je ovo važno?

Postoji nekoliko mehanizama/tipova verifikacije, a dva najpopularnija su proof-of-work (koristi ga Bitcion) i proof-of-stake (koriste ga brojne druge popularne valute, a uskoro bi im se trebao priključiti i ETH).

Što je Proof-of-work, a šta Proof-of-stake?

Proof-of-work znači da se verifikatori na mreži međusobno takmiče ko će prvi potvrditi transakciju i dobiti nagradu, kao u slučaju Bitcoina. Da bi uspio u ovome, korisnik mora imati jači stroj za rudarenje od ostalih učesnika kojih ima potencijalno na stotine miliona. Zbog toga se rudari iz mjeseca u mjesec opremaju sve jačim i jačim strojevima, od kojih su neke opremljene specijalnim ultra-snažnim grafičkim karticama. Posljedica toga je nevjerojatna potrošnja struje, jer snažne grafičke kartice troše jako puno energije.

S druge strane, Proof-of-stake znači da se verifikatori na mreži ne takmiče tko će prvi doći do verifikacije (barem ne u istom smislu kao korisnici Bitcoina), nego se validacija dodjeljuje raznim korisnicima, u skladu sa time tko ima koliki ‘štek’ (stake) datog novčića. Na primjer, neko može „uštekati“ 1,000 Ether novčića i samim time postati jedan od verifikatora. Minimalna količina ETH novčića kako bi se ušlo u priču je 32 ETH, ali što više to bolje jer će onda biti “jači” verifikator i više zarađivati.

Zašto je proof-of-stake bolji mehanizam verifikacije?

Jeftiniji je jer ne uključuje skupocjene strojeve ni grafičke kartice. Potrošnja struje praktično ne postoji obzirom da nema ni strojeva za rudarenje. Jednostavniji za korištenje i u cijelu priču može se uključiti i totalni početnik. Doprinosi većoj sigurnosti mreže

Pošto je Ethereum druga kriptovaluta po popularnosti i tržišnoj kapitalizaciji (market cap), ovo će biti ogromna promjena na bolje jer će olakšati korištenje same mreže a i pojačati će njenu sigurnost.

Financa.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!