Najnovije vesti
Vesti Republika Srpska
"Nedostaje radne snage": Egzodus konobara iz BiH na vrhuncu

"Nedostaje radne snage": Egzodus konobara iz BiH na vrhuncu

Oglasi u kojima se traže konobarica ili konobar, sa iskustvom ili bez njega, sve su češća pojava u ugostiteljskim objektima u Republici Srpskoj i BiH, a takvo stanje traje već mesecima.

Slušaj vest
0:00/ 0:00
Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija

Poslodavci kažu da gotovo ne postoji ugostitelj koji nije ostao bez radnika, ali da problem predstavlja i činjenica da radno sposobni u BiH ne žele raditi ove poslove, za šta je, kažu, kriva i država, piše Srpskainfo.

U ovom trenutku, niko od nadležnih u BiH ne može sa sigurnošću odgovoriti na pitanje koliko radnika nedostaje u ugostiteljstvu.

– Bukvalno od početka marta ljudi odlaze na Hrvatsko primorje. Nema nekog efikasnog rešenja, jedino da zapošljavamo decu koja sada završavaju srednju školu. Nema nijednog lokala da ne traži konobara – priča Zlatan Tatić, predsednik Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma “Horeca RS”.

Sa istim problemom suočeni su i sarajevski ugostitelji, iako nude solidne uslove.

– Nedostaje radne snage, meni su tri konobara i jedan kuvar otišli sezonski. Mi nudimo platu 1.200 KM, pa i 1.500 KM, što je često više od plate u državnoj službi – kaže Amar Trbović, potpredsednik Udruženja ugostitelja Sarajevo.

S obzirom na to da je letna sezona, egzodus radne snage u sektoru ugostiteljstva je na vrhuncu, a najčešće destinacije su Crna Gora, Hrvatska, Slovenija pa zemlje Evrope. Radnici odlaze zbog bolje zarade, a plata koju konobari imaju, npr. u Hrvatskoj je i do 1.000 evra, što je duplo više od proseka u BiH, u kojoj se zarade kreću u proseku između 600 i 1.000 KM.

– Bez obzira na to što je došlo do jednog ozbiljnijeg povećanja plata kod nas u ovom sektoru, ne možemo da kažemo da je to ono što je dovoljno čoveku da živi. Jer oni koji odu, imaju mogućnost da za dva-tri meseca zarade maltene toliko da mogu od toga živeti godinu dana – pojašnjava za Nezavisne Goran Savanović, predsednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva i turizma Republike Srpske.

Goran Savanović
Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Goran Savanović

Međutim, osim manjka radnika u ugostiteljstvu, poslodavci tvrde da dodatan problem predstavlja i to što oni koji ostaju u BiH ne žele da rade ove poslove.

- Dosta njih i država štiti. Mi, kad se javimo na biro, tražimo konobare i kuvare, a biro neće da ih pošalje. Ili oni nam daju listu, mi ih zovemo, a oni neće da rade ili hoće da rade na crno, zato što su na birou i imaju neke benefite - kategoričan je Trbović.

Pročitajte još

Po njegovom mišljenju, postoji jedno rešenje za ovakve stvari.

- Mi bismo riješili taj problem kada bi na federalnom nivou bio izglasan zakon koji bi predvidio sledeće: kad tri puta biro pošalje nekog, ako ne želi da radi, sleduje mu skidanje sa biroa. I onda, kada ode doktoru, mora da platiti. Verujte da bi onda svi radili - poručio je Trbović.

Mersiha Ferhatović Beširović, predsednica Sindikata trgovine i uslužnih delatnosti BiH, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da nedostatak radnika nije samo karakterističan za BiH.

– Mislim da čak i susedna Hrvatska i Crnogorsko primorje vape za radnicima – kaže Ferhatović Beširovićeva.

Njene tvrdnje potkrepljuju se i nedavnom objavom da je deo vlasnika ugostiteljskih objekata u Dubrovniku stavio svoje usluge na čekanje.

Takođe, iz sindikata su mišljenja da, osim visine primanja, postoje i drugi razlozi sve većeg odliva radne snage iz BiH.

- Rekla bih da i nedostatak perspektive i politička nestabilnost teraju radnike izvan granica ove zemlje, pa čak i ove regije - kazala je Ferhatović Beširovićeva.