Dostupni linkovi

Ankara blokirala Glas Amerike i Dojče Vele na turskom


Georgia -- Voice of America.
Georgia -- Voice of America.

Turski medijski regulator blokirao je u četvrtak pristup servisima Glasa Amerike (VOA) i Dojče velea (DW) na turskom jeziku nakon što međunarodni javni emiteri nisu podneli zahtev za dozvole koje je regulator zatražio.

U februaru, Vrhovni savet za radio i televiziju, poznat kao RTUK, pozvao je tri međunarodna emitera: servis Glasa Amerike na turskom, zatim Dojče Vele i Euronews, da zatraže dozvole za emitovanje ili će njihov sadržaj biti blokiran.

Međutim, Euronevs je tvrdio da ne emituje uživo na turskom pa je izuzet od zahteva za licenciranje.

Sadržaji Glasa Amerike i Dojče Velea nisu bili dostupni u Turskoj 1. jula. Dojče vele je naveo da se nije povinovao zahtevu za licenciranje jer bi "omogućio turskoj vladi da cenzuriše sadržaj".

Ilhan Taši, član odbora RTUK-a iz glavne opozicione Republikanske narodne partije i glasni kritičar zahteva za licenciranjem, objavio je u četvrtak na Tviteru da je pristup servisu Dojče velea na turskom jeziku, DV Turkče, i Glasu Amerike blokiran sudskom odlukom.

"Pristup DW Turkčeu i Glasu Amerike, koji se nisu prijavili za licence, blokirao je Krivični mirovni sud u Ankari, na zahtev odbora RTUK-a," rekao je Taši u četvrtak. "Evo vam slobode štampe i napredne demokratije"! dodao je sarkastično.

U ovom regulatornom telu dominiraju vladajuća partija turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i njeni nacionalistički saveznici koji redovno kažnjavaju emitere koji su kritični prema vlastima.

Sindikat novinara Turske nazvao je tu odluku cenzurom. "Odustanite od pokušaja da zabranite sve što vam se ne sviđa, ovo društvo želi slobodu," naveo je ovaj sindikat na Tviteru.

Februarska odluka o licenciranju zasnovana je na uredbi koja je stupila na snagu u avgustu 2019. U to vreme, nekoliko pobornika slobode medija izrazilo je zabrinutost zbog moguće cenzure jer je propis dao RTUK-u ovlašćenje da kontroliše sav onlajn sadržaj.

Zamenik šefa RTUK-a Ibrahim Uslu odbacio je kritike o cenzuri, rekavši da ta odluka "nema nikakve veze sa cenzurom, već je deo tehničkih mera".

Prema uredbi, RTUK je ovlašćen da traži dozvole za emitovanje od "provajdera medijskih usluga" kako bi njihove radio, TV emitovanje i audiovizuelne medijske usluge on demand i dalje bile prisutne na mreži.

Uredba dozvoljava RTUK-u da izriče novčane kazne, obustavlja emitovanje na tri meseca ili ukida dozvole za emitovanje ako korisnici licence ne poštuju principe ove institucije.

Ovom odlukom prvi put je iskorišćeno ovlašćenje RTUK-a nad veb-sajtovima sa vestima, rekao je Džan Gulerjuzlu, predsednik Udruženja progresivnih novinara.

Glas Amerike i Dojče vele "izveštavali su o mnogim pitanjima koja su pratili milioni a koja nacionalna štampa nije mogla da objavi", a "poslednjom odlukom pravosuđa, [to] je blokirano. Pravosuđe se umesto pravdi okrenulo ka turskoj vladi,"dodao je Gulerjuzlu.

Jaman Akdeniz, profesor sajber prava na Univerzitetu Bilgi u Istanbulu, rekao je za VOA da se "potpuno blokiranje pristupa ovim veb-sajtovima sa vestima može opisati samo kao cenzura".

Glas Amerike je u februaru saopštio da dok je licenciranje za TV i radio emitovanje norma jer su frekvencije za emitovanje ograničeni resursi, Internet nema ograničen propusni opseg.

"Jedina moguća svrha licenciranja za internet distribuciju je omogućavanje cenzure", navodi Glas Amerike u saopštenju.

Odluka suda da blokira pristup Glasu Amerike Turske usledila je nakon sastanka predsednika Džoa Bajdena i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana na marginama samita NATO-a u Madridu.

Portparol Stejt departmenta Ned Prajs (Price) je rekao u februaru da je Vašington zabrinut zbog "odluke RTUK-a da proširi kontrolu vlade nad slobodnim medijima".

U odgovoru, portparol turskog ministarstva inostranih poslova Tanju Bilgič je primetio da su Sjedinjene Države zahtevale od turske državne televizije na engleskom jeziku, TRT World, da se registruje kao strani agent prema zakonu namenjenom lobistima i firmama za odnose sa javnošću koje rade za strane vlade.

Američka agencija za globalne medije, zadužena za praćenje rada Glasa Amerike, nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Portparolka VOA je u februaru potvrdio da je mreža upoznata sa zahtevom RTUK-a.

"Glas Amerike smatra da svi vladini napori da ućutkaju novinske kuće redstavljaju kršenje slobode štampe, osnovne vrednosti svih demokratskih društava," rekla je portparolka Bridžit Serčak (Bridget Serchak).

"Ukoliko turska vlada formalno blokira naše veb-stranice, Glas Amerike će učiniti sve da osigura da njena publika koja govori turski zadrži pristup besplatnom i otvorenom internetu koristeći sve dostupne metode," dodala je ona.

Generalni direktor DW-a Peter Limburg rekao je u februaru da će se žaliti na odluku.

Turska je ocenjena kao "neslobodna" u Svetskom indeksu slobode medija i nalazi se na 149. mestu od 180 zemalja.

Organizacija za nadzor medija Reporteri bez granica, koja sastavlja godišnji indeks, navodi da je diskriminatorna praksa prema medijima u Turskoj uobičajena i da RTUK "pomaže da se ekonomski oslabe kritički TV kanali, nametanjem visokih novčanih kazni".

Reporteri bez granica dodaju da turske vlasti "koriste sva moguća sredstva za podrivanje kritičara," uključujući oduzimanje novinarskih legitimacija, onlajn cenzuru, tužbe i hapšenja.

Izvor: Glas Amerike, AP, AFP i dpa

XS
SM
MD
LG