Ekonomija

0

Abazović: Privredna saradnja najvažnija za resetovanje odnosa Srbije i Crne Gore

Autor: SA

Izvor: Beta

Abazović: Privredna saradnja najvažnija za resetovanje odnosa Srbije i Crne Gore

Izvor: Beta/Amir Hamzagić

Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović sastao se danas s predsednikom Privredne komore Srbije (PKS) Markom Čadežom i izjavio je da je taj susret pokušaj resetovanja odnosa između Srbije i Crne Gore koji bi trebalo da se svede na ono što je najavažnije za građane, a to je privreda i biznis zajednica i stvaranje nove vrednosti u regionu.

"Mi smo spremni da radimo zajedno za dobrobit svih građana regiona i fokus treba da nam bude na životnom standardu i ekonomskom progresu. Što manje prošlosti, što više budućnosti i verujem da čitav region može da stvori drugačiji imidž od onoga što je bio slučaj do sada", kazao je Abazović novinarima u Beogradu, gde je u dvodnevnoj zvaničnoj poseti.

Kako je istakao, poslovna zajednica u Srbiji, kao i u Crnoj Gori, željna je da se ukupni odnosi dve zemlje poboljšaju kako bi mogli lakše da posluju, ali i da region privuče ljude sa strane.

"Razgovarali smo danas sa kompanijama iz Srbije o nekoliko biznis projekata u infrastrukturu i turizam, ali i o regionalnoj saradnji i suzbijanju barijera koje postoje za biznis bilo da su one na granici, u upravama carine dve zemlje ili na drugim mestima", kazao je Abazović.

Ocenio je kako je vrlo zadovoljan susretom i da smatra da može da rezultira dobrim stvarima i da fokus javnosti u obe države usmeri na ekonomiju.

Dodao je i da Crna Gora, zbog svog geografskog položaja, ima neke prednosti koje mogu da iskoriste privrednici iz Srbije.

Predsednik PKS Marko Čadež je istakao da su Srbija i Crna Gora privredno veoma upućene jedna na drugu, za šta su najbolji primer trgovinske veze.

Čadež je kazao da su Srbija i Crna Gora toliko povezane kada je poslovanje u pitanju da se teško može pojmiti da ono može biti razdvojeno, što dokazuje način na koji se trguje, kao i kakvi su logistički pravci.

On je zahvalio Abazoviću što je još pre nego što je postao premijer Crne Gore imao jasnu viziju da ceo region mora da se zasnuje na budućnosti, a ne na prošlosti.

Čadež je istakao kako je veoma važno da dve strane budu u stalnoj komunikaciji. Najavio je osnivanje  radnih grupa dve zemlje koje će se baviti temama snabdevanja hranom, ubrzanjem protoka robe i usluga preko granice, utvrđivanje radnih vremane institucija poput veterinarskih i fitosanitarnih institucija na graničnim prelazima ili kako da se naprave zajednički granični prelazi, sa zadatkom da se smanje troškovi onih koji posluju i koji žele da stvarju nove projekte.

"Crna Gora ima veliki potencijal da postane logistički hab celog regiona. Postoji ogroman interes stranih i domaćih proizvodnih kompanija u Srbiji koje Crnu Goru vide kao opciju za rešavanje svojih logističkih problema, ali i da se unaprede turistički potencijali Crne Gore", kazao je on.

Prema podacijma PKS, ukupna robna razmena između Srbije i Crne Gore u periodu januar - mart ove godine bila je 220,9 miliona evra i bila je veća 31,7  odsto nego u istom periodu prošle godine.

Izvoz u Crnu Goru iznosio je 197,4 miliona evra, što je za 29,2 odsto više nego u istio vreme 2021. godine, dok je uvoz iz Crne Gore bio veći za 51,7 odsto u odnosu na isti period lane i iznosio je 23,5 miliona evra.

Najvažniji izvozni proizvodi Srbije od pošetka ove godine do kraja marta bili su kotlovi i mašine, drumaska vozila, farmaceutski proizvodi, električne mašine i oprema, plastične mase, dok su najvažniji uvozni proizvodi bili mineralna goriva i ulja, meso i klanični proizvodi, drva.

Ukupna robna razmena između Srbije i Crne Gore u prošle 2021. godine je 900 miliona evra i imao je rast od 19,7 procenata u odnosu na godinu pre.

Srbija je u toj robnoj razmeni ostvarila suficit od 741,2 miliona evra. 

 

Abazović: Moje mišljenje o inicijativi Otvoreni Balkan je afirmativno

Beta-tm1b32vk58
Foto: Beta/Amir Hamzagić

Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović ponovio je danas da je njegovo mišljenje o inicijativi Open Balkan afirmativno, navodeći da će se eventualno pridruživanje Crne Gore razmatrati u otvorenom dijalogu svih zainteresovanih strana u njegovoj zemlji.

"Ta tema se u Crnoj Gori nije do sada tretirala na način na koji zaslužuje, a razlozi su brojni, možda nedovoljni interesovanje ili nedostatak informacija. Mislim da u otvorenoj komunikaciji, koju permanentno radimo poslednjih mesec-dva, rešavamo neke dileme koje postoje kod građana ili donosioca odluka", kazao je Abazović novinarima u Beogradu, gde je u dvodnevnoj zvaničnoj poseti.

Naveo je i da je Vlada Crne Gore formirala radnu grupu koja se bavi ovom temom.

"Nema specijalne žurbe, ali svi prepoznajemo odluku da treba da unapredimo regionalnu saradnju. Modaliteti koji nas vode ka tome treba da budu predstavljeni. Posle toga mislim da neće biti prepreka da se oni materijalizuju", kazao je Abazović.

Prema njegovim rečima, nakon brojnih sastanaka sa premijerima regiona, oseća se energija da svi žele da krene drugačije i napred.

"Razumem i da ima mnogo onih koji čitav region žele da zadrže u prošlosti i koji žele da se sačuva stats kvo, da se ništa ne dešava i da se iz toga crpi neka politička moć, ali verujem da nove generacije političara to ne žele", kazao je crnogorski premijer.

Kako je naglasio, "treba da sarađujemo, razvijamo biznis, spajamo ljude, povećavamo mobilnost svih nas, olakšavamo građanima pružanje usluga".

"Verujem da region ide u tom smerim i mislim da Crna Gora može da da ubrzanje u tom smeru", rekao je Abazović koji je kao glavne kočnice za priključivanje Crne Gore inicijativi Otvoreni Blakan naveo mentalitet i strah ljudi od promene.

Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež podsetio da se u nekoliko navrata već razgovaralo sa predstavnicima Crne Gore šta inicijativa Otvoreni Balkan jeste, "kako se ne bi nepotrebno komunicirale političke poruke za nešto što je jednostavno stvar veze poslovnih zajednica iz zemalja regiona", koje su želele da se unaprede odnosi, da se bolje povežu i stvore veće tržište koje će olakšati poslovanje i trgovanje.

Prema njegovim rečima, to je urađeno kako bi privrednici regiona mogli da budu konkurentni na evropskom i svetskom tržištu, što sad uglavnom nisu, jer države ne mogu da se usaglase oko nekih stvari koje nemaju veze sa politikom nego su ekonomske.

Čadež smatra da Crna Gora, u novoj fazi regionalne ekonomske saradanje, može da ima odlučujuću ulogu.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR