Drakulić optužuje "Srbijašume" za poskupljenje peleta

Vlasnik firme za proizvodnju peleta "Bio Energy Point" Zoran Drakulić rekao je da su "Srbijašume" krive za poskupljenje tog energenta.
On tvrdi da mu "Srbijašume" duguju 41.000 kubnih metara drva za proizvodnju peleta
 
"'Srbijašume' su nelegalno potpisale ugovore sa većim brojem 'firmi', koje ne posluju u drvnoj industriji, da ga dobijaju po zvaničnim cenama od 4.160 dinara po kubnom metru, a proizvođačima peleta preprodaju po cenama i do 9.000 dinara", rekao je Drakulić agenciji Beta.
On je, reagujući na tvrdnju v. d. direktora "Srbijašuma" Igora Braunovića da je taj energent poskupeo na domaćem tržištu zbog toga što su proizvođači, medju kojima je Drakulićeva firma, izvezli značajne količine tog energenta, rekao da su cene skočile zbog preprodaje drveta, poskupljenja struje za 55 odsto i proizvodnje peleta u samo 50 odsto kapaciteta.
 
"Odgovorno tvrdim da smo 2021. zadovoljili potrebe svih naših oko 400 kupaca i prodali 80.000 tona peleta", rekao je Drakulić.
Braunović je pre dva dana rekao da "Srbijašume" kasne sa isporukom ugovorenih količina drveta za proizvodnju peleta zbog toga što je Vlada Srbije tek krajem januara usvojila plan poslovanja tog preduzeća, nakon čega se raspisuju tenderi za seču drveta, a da je ove godine bila i duga zima sa snegom, pa je seča mogla da počne tek 1. aprila.
 
Proizvođači peleta, prema njegovim rečima, nisu ostavili sirovina za proizvodnju u zimskom periodu, a nepovoljnom sticaju okolnosti doprineo je i nagli skok tražnje tog energenta zbog energetske krize. On je rekao da će "Srbijašume" manjak proizvodnje drveta nadoknaditi kupcima do 1. jula.
 
Drakulić je naveo da su problemi počeli od decembra 2021. godine, od kada proizvođači peleta rade smanjenim kapacitetom zbog neisporučenog drveta.
 
"Srbijašume", prema rečima Drakulića, duguju isporuku 20.153 kubna metra drveta njegovoj firmi za 2021. godinu, a ove godine do 27. maja isporučena je 21.000 kubnih metara manje nego što je ugovoreno, dok je samo u maju od ugovorenih 8.415 kubnih metara isporučeno 3.585 kubnih metara.
 
"Za prva četiri meseca ove godine Srbijašume su ostvarile godišnji plan sa svega 14 odsto", rekao je Drakulić i dodao da mu "nije jasno obećanje Braunovića da će tokom juna nadoknaditi manjak isporuke".
Ocenio je da je netačna i tvrdnja da je izvoz peleta poremetio cene na domaćem tržištu i rekao da je "Bio Energy Point" u 2021. godini izvezao samo 20 odsto proizvodnje peleta i da to nije uticalo na snabdevanje domaćeg tržišta.
 
On je optužio Braunovića "da manipuliše činjenicama u cilju zaštite svoje pozicije" i da pokušava da iskaže svoju brigu prema kupcima peleta i poremećenom tržištu u 2022. godini.
 
"Upravo je Braunović doveo tržište u tu situaciju svojom nestručnošću, neradom i nelegalnim poslovanjem. To je dovelo 86 proizvođača peleta i 40.000 radnika u drvnoj industriji na ivicu egzistencije", rekao je Drakulić.
 
Istakao je "da mu nije jasno zašto Braunović krivi Vladu što mu je plan za 2022. godinu usvojen tek krajem januara kada zbog unutrašnjih problema nije bio spreman ranije".
  • Boki

    08.06.2022 21:46
    Pelet
    Sve su to baniti nezna se ko vise krade ovi ili oni a sve na stetu obicnog radnika
  • pera nevera

    29.05.2022 18:40
    Uništavate Srpske šume da bi se grejali Nemci i Holanđani I još se prepucavate.
  • Vladdimir

    29.05.2022 15:17
    Pelet
    Drakulić je "do juče" uvozio sirovinu iz Rusije i Ukrajine, pa mu sada kad je počeo rat skupa srpska sirovina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija