Brzina rešavanja ukrajinske krize uticaće na cene nekretnina 1Foto: Pixabay/Weareaway

Rusko-ukrajinska kriza utiče na sve privredne grane, a da li će cene nekretnina u Srbiji i ostatku Evrope nastaviti tendenciju rasta zavisiće od brzine rešavanja situacije u Ukrajini.

Prema proceni ekonomiste i izvršnog direktora agencije za nekretnine City Expert Miloša Mitića kretanje ponude i tražnje na tržištu nekretnina za sada ostaje u stabilnim tokovima, a bankarski sektor je mnogo stabilniji nego u ranijim godinama velikih kriza.

„Vrlo je bitno naglasiti da su delovi finansijskog sistema, pre svega banke, danas u mnogo boljem položaju nego što su bile u periodima ranijih kriza kada nisu bile tako dobro kapitalizovane. Danas ranjivost nije u finansijskom sektoru već problem leži u realnoj ekonomiji koja je najviše pogođena trenutnom situacijom“, ističe Mitić.

Pitanje rasta cene nekretnina je mnogo puta postavljano i pre novonastale situacije u Ukrajini, a inflatorni efekti su postojali i pre situacije sa Ukrajinom kao posledica pandemije.

„Ovakva situacija može da utiče da se oni samo prodube, a nadamo se da do toga neće doći“, kaže Mitić.

On odaje da su usled inflacije ljudi svoj kapital sklanjali u nekretnine koje i dalje ostaju jedno od najsigurnijih načina za čuvanje i uvećanje sopstvenog kapirala i štednje.

„Iako je možda EURIBOR trebalo da raste i da samim tim utiče na povećanje kamatnih stopa na stambene kredite ocenjujemo da će usled ove nove krize kamatne stope ostati na istom ili sličnom nivou u narednom periodu“, procenjuje Mitić.

Mitić ističe da je mnogo ozbiljniji problem energetska zavisnost Srbije i dobrog dela Evrope od ruske nafte i prirodnog gasa.

„Destabilizacija ovog tržišta je jedan od ključnih problema koji bi mogao da utiče i na poremećaj tokova u celoj privredi. S obzirom na to da su goriva jedan od inputa koji značajno utiče na cenu i proizvodnju mnogih stvari, to kasnije utiče i na rast cena u realnoj proizvodnji“, objašnjava on.

Kako navodi, u narednom predvidivom periodu cene nekretnina će imati tendenciju rasta pre svega zbog povećanja cena inputa za gradnju.

„Cene inputa za gradnju su porasle i pre samog rata u Ukrajini, ali novonastala situacija može da utiče na još veći rast usled trenutnog poremećaja i u lancu snabdevanja. Ovaj domino efekat i destabilizacija privrednih aktivnosti zavisiti od brzine rešavanja krize i brzine povratka u normalne tokove kretanja robe i energetskih derivata“, zaključuje Mitić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari